A Nyugat.hu is szerepel a Szuverenitásvédelmi Hivatal által közzé adott USAID-botrány jelentésben

Farkas Bazsi 2025-03-19 08:45:15
A hivatal korrupciós szálakat emleget, miközben a szerkesztőség állami pénzeket is befogadott.

“A USAID-botrány magyarországi korrupciós szálai” - címmel adott közzé egy tanulmányt a minap a Szuverenitásvédelmi Hivatal. A jelentésben több olyan szerkesztőség is szerepel, amely rendre kritikus hangot üt meg a Fidesz-KDNP kormánnyal szemben.

A szerkesztőségek között ott szerepel többek között a 444, a Telex, az Átlátszó, a Magyar Hang, az Élet és Irodalom, a Debrecíner, a Szabad Pécs, és a Nyugat.hu is.

A kérdés persze az, hogy vajon miért emleget korrupciót a Szuverenitásvédelmi Hivatal, akkor, amikor ezekre a pénzekre pályázat útján lehetett szert tenni. A pályázati összegek pedig szerepelnek a szervezetek bevallásaiban.

A 444 egy tegnap közzétett videójában az hangzik el, hogy a Hivatal vezetője Lánczi Tamás azt állítja, hogy a portál túlnyomórészt az amerikai pénzekből működött, ezzel pedig átverte azokat az adományozókat, akik pénzt adtak a 444-et működtető Magyar Jeti Zrt.-nek.

A 444 riportere ezzel szemben azt állítja, hogy a beszámolókban szerepelnek azok az összegek, amiket pályázat útján kaptak, és ezek kiegészítették, nem pedig meghatározták a kiadó költségvetését.

A 10 perces videó parttalan vitába torkollik, mindkét fél kitartott a saját állítása mellett.

A Nyugat.hu esetében a jelentés 5 millió (2024 január) + 5 millió 200 ezer (második kör) forintról ír, mint kapott “dollár finanszírozás”.

Egy újabb körben 7 millió forintot is megítéltek a Nyugat-nak, ám ezt már az amerikai támogatások befagyasztása miatt nem kapta meg a kiadó Nyugat Média és Világháló Egyesület.

A korábbi években azonban sokkal komolyabb támogatások érkeztek a Nyugathoz.

Az egyesületi beszámoló szerint “Az Európai Unió költségvetéséből vagy más államtól, nemzetközi szervezettől származó támogatás” sorban a következő összegek vannak feltüntetve:

2023 - 87 millió 546 ezer forint.
2022 - 38 millió 283 ezer forint.
2021 - 25 millió 961 ezer forint.
2020 - 28 millió 274 ezer forint.
2019 - -
2018 - 13 millió 608 ezer forint.


Érdekes egyébként, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal korrupciós listájára most felkerült a Nyugat korábban a központi költségvetésből is kapott támogatást. Szintén az egyesületi beszámolóból derül ki, hogy a következő összegek kerültek hozzájuk a Fidesz-KDNP kormány alatt:

2023 - 1 millió 409 ezer forint
2022 - 315 ezer forint.
2021 - 990 ezer forint.
2020 - 3 millió 696 ezer forint.
2019-től visszamenőleg nem jelent meg központi költségvetési támogatás.

Szólj hozzá!

Kommentben reagált Strompová Viktóriának Lázár János

Bocsánatot is kért, meg nem is a miniszter.

Elég imádkozni, vagy dolgozni is kellene? - merült fel a kérdés a győri temetők kapcsán

Riogatás, hangulatkeltés, vagy valós probléma? Maratoni vita széksértésekkel.

Fodor Roland szerint a győri városvezetés kommunista

A bérlakás-rendszer kapcsán jutott erre a képviselő, aki független- és fideszes társaival leszavazta a jövedelmi plafon bevezetését.

A hétvégén is borult, párás, ködös idő várható

6-8 fok közötti csúcsértékek várhatóak.

A TISZA határon túl született politikusai nyílt levélben állnak ki a Lázár János által szlováknak nevezett Strompová Viktória és a külhoni magyarság mellett

A magyar nemzet nem születési hely kérdése, hanem közös nyelv, kultúra, sors és közös felelősség - írják.

Egy meccs után kiesett a darts vb-ről Kovács Patrik

Az egyetlen magyar induló sima 3-0-ás vereséget szenvedett.

Az intim élmények mögötti mozgatórugók

Gondolkodtál már azon, hogy valójában miért is szeretkezünk? Egy nemrégiben közölt kutatás új szempontokat hozott felszínre: arra utal, hogy az intimitáshoz kapcsolódó motivációink nagyban befolyásolják az aktus utáni elégedettséget.

Embert gázolt a vonat Győrben

A súlyos közlekedési baleset az Egressy Béni úti vasúti átjáróban történt. 

Győr környéki programok a hétvégére advent negyedik ünnepén

Élményfestés, slam poetry, karácsonyi brunch party és egy csomó program vár mindenkit a győri régióban. 

Magyar Péter: Lázár János tűnjön el a közéletből, vagy nyilvánosan kérjen bocsánatot, amiért leszlovákozta a TISZA felvidéki származású képviselőjelöltjét!

Liszt Ferenc szerinted magyar volt? Az aradi vértanúk? Mádl Ferenc elég magyar volt neked? - teszi fel a kérdést a pártelnök.

245 közadat-pert bukott el az állam az elmúlt 5 évben

Mit titkolnak az állami cégek, és leginkább: miért?

Szlovákiában akár 6 hónapos börtönbüntetés is kiszabható azokra, akik megkérdőjelezik a Beneš-dekrétumokat

Újabb lendületet vett a németek, és magyarok kollektív bűnösségét kimondó jogszabálycsomag.

Pezsgős évbúcsúztató a győri Esterházy-palotában

Ingyenes tárlatvezetéssel és koccintással zárul az év a város egyik legszebb kiállítóterében.

Rápli Róbert: A kormánynak a települések mellé kell állni, és nem sarcolni azokat

A TISZA szombathelyi képviselőjelöltje szerint a városi úthálózatokat csakis akkor lehet helyrehozni, ha helyben marad a település pénze.

3 tonna élelmiszert vont ki a forgalomból egy vadhús-feldolgozó üzemben a Nébih

A téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések újabb eredményeit tette közzé az Agrárminisztérium.