A drónműveletekre érvényes különleges engedély birtokában bővítheti kutatási tevékenységét a Széchenyi István Egyetem

ugytudjuk.hu 2025-03-17 14:19:44
Ezzel Európában első ilyen engedéllyel rendelkezdő felsőoktatási intézmény lett.

A pilóta nélküli légijármű-rendszerekre vonatkozó (könnyű UAS) üzembentartói tanúsítványt kapott a győri Széchenyi István Egyetem, amellyel Európában első felsőoktatási intézményként saját felhatalmazásban végezhet drónműveleteket - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény az MTI-t. Az engedély birtokában az egyetem rugalmasabban végezhet drónokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztési tevékenységeket.

Közleményük szerint az Európai Unióban a regisztrált 1,8 millió UAS-üzembentartó közül mintegy 30 rendelkezik az úgynevezett LUC (Light UAS Operator Certificate) engedéllyel.

A tanúsítvány lehetőséget biztosít a drónüzemeltetők számára, hogy hatósági átvilágításukat követően bizonyos kockázati szint alatti műveleteiket saját hatáskörben engedélyezzék, így nem szükséges minden alkalommal külön engedélyt kérniük azok elvégzésére. Mindez nagymértékben csökkenti az adminisztrációs terheket, miközben biztosítja a szabályozási és repülésbiztonsági követelményeknek való maximális megfelelést.

Az engedély megszerzése jelentős előnyökkel jár, birtokában az egyetem rugalmasabban végezhet drónokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztési tevékenységeket, ami különösen a műszaki és mérnöki területeken, ahol a drónok felhasználása egyre nagyobb szerepet kap.

Az oktatás terén az engedély lehetővé teszi a hallgatóknak, hogy az iparági szabványoknak megfelelően tanuljanak és végezzenek gyakorlati munkát, szakértői felügyelet mellett. Mindez növeli a felsőoktatási intézmény munkaerőpiaci versenyképességét és hozzájárul ahhoz is, hogy a legújabb technológiákat alkalmazva dolgozzanak innovatív projektekben.

Az engedély megszerzése az egyetem Digitális Fejlesztési Központja és a Cloud for Intelligent Airspace (CloudIA) Zrt. többéves együttműködésének eredményeként valósult meg.

A közleményben idézik Drotár Istvánt, a Digitális Fejlesztési Központ vezetőjét, aki szerint az egyetem ezzel a lépéssel bizonyította elkötelezettségét a technológiai innováció és az ipari együttműködés mellett.

Szólj hozzá!

A megállapodás szerint városi delegáltnak is kell lennie az SZKKA felügyelőbizottságában, de úgy delegált a cég új tagot, hogy a szombathelyi önkormányzat erről még csak nem is tárgyalt

Az állami 15 millió forintos mentőöv is kevésnek bizonyult, továbbra is végrehajtás van a helyi profi kézilabdát üzemeltető Kft-én. 

Természet ihlette árnyalatok uralják a burkolatok piacát

A külső tér kialakításakor a választott színek központi szerepet töltenek be.

Vámos Zoltán főispán szerint politikai támadás a kormányhivatali kamu foglalkoztatások ügye

Eljárásról sem nekem, sem a Hivatalnak nincs tudomása - írja a hivatal vezetője.

Kósa Lajos sem ül be a Parlamentbe

A Fidesz tisztújító kongresszusán sem indul egyetlen tisztségért sem.

Nem ment át a közgyűlésen a Móricz Zsigmond rakpartra tervezett monstrum épület terve

A győri látképet romboló társasház egyöntetű elutasítást kapott. 

Lannert Judit vezeti az oktatást – újabb minisztert nevezett meg Magyar Péter

A TISZA Párt elnöke szerint a gyermek- és oktatásügy élére egy több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember kerül.

A közgyűlés elfogadta a Győr+ és az önkormányzat vagyonkezelői szezrződésének módosítását

Változnak a plakát kihelyezési szabályok, és hamarosan kiderülhet az is, hogy pontosan mekkora bajban van a médiacég. 

Komoly összegben fogadnánk, hogy elhoztuk az összes győri programot a hétvégére

Autós nyílt nap, anyák napi készülődés, hangfürdő, egy csomó koncert és még rengeteg minden más. 

Kósa Roland: “Én azt gondolom hogy önök az igazuk bizonyítása érdekében megtévesztették a győrieket!”

Az alpolgármester szerint a Győr-Szol Zrt. trükközött az adatokkal az ominózus "Nokiás-dobozos" közgyűlésen. 

Vitézy Dávid és Kátai-Németh Vilmos is miniszter lett a TISZA-kormányban

A közlekedési és a szociális tárca vezetőit jelentette be Magyar Péter - délután az oktatásügy miniszterének személyére is fény derül. 

Nem oszlatta fel magát, tovább dolgozik a győri közgyűlés

Fekete Dávid a frakciójával szemben szavazott, Szeles Szabolcs inkább tartózkodott. 

A Győr+ nem tájékoztatta a tulajdonos Győr-Szol Zrt-t, hogy ma már nem jelenik meg az ingyenes újság

Sárkány Pétert kérdeztük a kialakult helyzetről. Tóth Rebeka vezérigazgatót is kerestük, de őt sem mi, sem a Győr-Szol nem érte utol. 

Hatékony védelem az automatizált biztonsági rendszerek segítségével

A modern internetes világban, ahol a fenyegetések száma és összetettsége folyamatosan növekszik, a vállalatok számára létfontosságú a megfelelő kiberbiztonsági stratégiák alkalmazása.

Hogyan óvhatjuk meg a szemkörnyéki bőrt?

A szem körüli bőr rendkívül vékony, épp ezért különösen érzékeny a külső hatásokra.

Az ügyészségi nyomozás még véget sem ért, de a Vas Népe már megírta, hogy nem igaz, hogy valakit munka nélkül fizettek a Sárvári Gyógyfürdőben

A megyei napilap korábban egy sort sem írt arról a mutyiról, ami az országos média figyelmét is felkeltette.

A hőfok szerepe a hidraulika rendszerek hatékonyságában

Gondolta volna, hogy mennyire fontos szerepet játszik a hőszabályozás a hidraulikus rendszerek működésében? Az ilyen rendszerek, különösen teherautókban és munkagépekben, jelentős mennyiségű hőt termelnek működés közben.

Két győri fa kapott faértéktáblát a Föld napján

Egy 150 éves platán és egy különleges tölgy lett a városi zöldfelületek jelképe.