Igazságot a győri gömbkőriseknek!

Dömötör Gábor 2025-03-12 08:37:00
Szabad metszeni? Ha igen, mennyire? Ha nem, miért nem? Mikor, kinek, miért a feladata? Fellángolt a metszés-vita Győr belvárosában.

Felkapott téma a napokban egyes győri Facebook-csoportokban a belvárosi díszfák metszése. Egyesek szerint barbár bűn ennyire megkopasztani a növényeket, mások viszont azt mondják nincs ezzel semmi baj. Lakossági vita alakult ki, amiben helyi képviselőket is megszólítottak, és persze nem hiányozhatnak a ’régi városvezetés alatt minden jobb volt’ típusú kommentek sem. Utána jártunk mi az igazság.

Fraxinus ornus 'Mecsek' avagy a gömbkőris

A virágos kőrisnek van egy nagyon népszerű, szép és ellenálló fajtája, ami nem más, mint a Fraxinus ornus 'Mecsek. A fajta magyar nemesítésű, és mivel hazánkban állították elő, ezért kiválóan tűri a magyar klímaviszonyokat. Karrierje a Pécsi Kertészeti Vállalat Bicsérdi Faiskolájából indult az ötvenes években, nemesítése 1970-ben ért véget, hivatalos faként 1985 óta ismerik el.

A levelei páratlanul összetettek, oválisok, legszebb formáját talán ősszel mutatja, ugyanis ezer színben pompázik: a sárga, vörös, lila, bordó levélfelhő tényleg lenyűgöző. Az utcafronti, közterületi fáknak több fontos kritériumnak kell megfelelniük. A Magyarországon (még) egyeduralkodó légvezetékek alatt el kell férniük, és az utcai forgalmat sem szabad akadályozniuk, emellett tolerálniuk kell a városi környezetet, valamint alacsony gondozási igényűnek kell lenniük, hiszen a kerti fákkal ellentétben az utcai növényeket ritkábban van lehetőség ápolni.

De miért nyírják kopaszra?

Az ember természeténél fogva szereti a szépet, és valóban lelombozó a teljesen visszavágott ágak látványa. Ennek azonban nem az az oka, hogy a metszést végző munkásoknak mindegy, vagy ne adj’ isten tudatosan kárt akarnak okozni. Ezeket a fákat egész egyszerűen így KELL metszeni.

A radikális nyírási technikát 3-4 évente kell alkalmazni, ezzel érik el, hogy a ’Mecsek’ ne nőjön a 5-6 méternél magasabbra, és lombkoronája felvegye a névadó gömb alakot. A metszést a késő téli – korai tavaszi időszakban végzik, mikor a fák nedvkeringése aktív ugyan, de lassú, így a növény tavaszi regenerációját is segíti a beavatkozás. Ezzel kerülik el azt is, hogy a lombozat belső ágai elgyengüljenek, így a kőris ’nem kopaszodik fel’ hanem tavasztól, késő őszig teljes díszében pompázhat.

A munkát a Győr-Szol Zrt. munkatársai az évnek ebben az időszakban végzik, és leginkább a belvárosban és környékén lehet velük találkozni. Ha szépérzékünk, és személyes empátiánk tiltakozik is ellene, higgyük el, ezeknek a fáknak ezzel a metszési technikával teszik a legjobbat a szakemberek. Aki pedig ebbe is bele tudja látni a politikát, azoknak a gömbkőrisek üzenik, köszönik jól vannak, nincs itt semmi látnivaló.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Otthonápolás emberközelből – hogyan teremtsünk biztonságos és kényelmes környezetet?

Otthoni környezetben gondoskodni egy beteg vagy idős családtagról nem egyszerű feladat, a szeretetünket és teljes figyelmünket kívánja, emellé pedig nem árt az alapos felkészülés sem.

Azt gondoltad megúsztuk a hetet politikusi szalagvágás nélkül?

A sárvári úszómedence partján ment fuccsba az elképzelés.

Nem lesz plusz költsége az online matricavásárlásnak, mégis érdemes figyelni

Szeptembertől már nemcsak a benzinkutakon, hanem online is „ingyen” lehet autópálya-matricát venni.

Miért kapcsol le a kismegszakító?

Biztos te is jártál már úgy, hogy egy átlagos délutáni takarítás során egyszer csak kialszik a fény.

Illés Károly, szombathelyi önkormányzati képviselő munkahelyet vált

Július 1-től már nem dolgozik az Országgyűlés Hivatalánál.

Lopott bankkártyával vásárolt két vasi férfi

Nyolc alkalommal használták, a bíróság dönt a sorsukról.

Elbontják a szombathelyi városháza Bejczy utca felőli kerengőjét

Üvegkorlátot kap az emeleti terasz. Szegecses lesz a homlokzat.

Június 21-én Győrben is Múzeumok Éjszakája

9 helyszínen több, mint 50 program várja az érdeklődőket. 

Karácsony Gergely: a főváros megrendezi a szabadságünnepet

A főpolgármester szerint a BRFK "egy nem létező gyűlésről hozott tiltó határozatot, ezzel az erővel az unikornisok sétáltatását is betilthatta volna".

Új trend hódít a szemüvegpiacon!

Idén ismét a szemüvegdivaton van a fókusz.

Fullba nyomja a Voks X 2025 propagandát Kőszeg hivatalos Facebook-oldala

A város polgármestere az önkormányzati lapban hívta fel a figyelmet a sorsdöntő “népszavazásra”.

Hivatalosan is tulajdonosa lett a Haladás 1919 Labdarúgó Kft.-nek Schäfer András

40 millió forint plusz támogatást kap a szombathelyi önkormányzattól a focicsapat. 

Gábor Máté a Falco KC új ügyvezetője

A friss cégvezető eddig technikai vezetőként dolgozott a csapatnál. Gráczer György senior menedzseri kinevezést kapott.

Mutatjuk, mi alapján vásárol mosógépet egy kényszeresen maximalista ember!

Steve Jobs neve ma már mindenki számára ismerősen cseng, akit ugyan nehezen kezelhetőnek tituláltak munkatársai, ám sikereit valószínűleg épp ennek köszönhette.

Töretlen siker - Már most betelt a Vasi Vasember nevezési listája

Csak a váltókra tudnak fogadni, mindössze 8 jelentkezést a szervezők.

Üvegszilánkokat találtak a Szentiváni homokozóban

Példás gyorsasággal lépett az ügyben a Győr-Szol.

Több, mint 15 millió forintot gyűjtöttek a kórháznak a győriek a Richter egészségnapon

2000-nél is több szűrővizsgálatot végeztek el a Dunakapu téren.