A szombathelyi Gothard-kastély hasznosítását vizsgálja Lázár János

Farkas Bazsi 2025-03-03 08:55:00
7 évvel ezelőtt közel 3 és fél milliárd forintot emésztett volna fel az épület felújítása.

„Bejártuk az épületet, bekértük a terveket. Nem engedhetjük, hogy egy ilyen érték pusztuljon – készítjük a javaslatunkat a Gothard-kastély hasznosítására!" - írta Lázár János építési és beruházási minisztere egyik legutóbbi posztjában, szúrta ki a Savaria Fórum.

A szűkszavú kinyilatkoztatás ennyiben merült ki, hogy pontosan mit is jelent ez, mikor érkezhet konkrétum, ez csupán terveket, vagy magát a felújítást is jelenti, nem tudni.

Az biztos, hogy a kastély kálváriája évekre nyúlik vissza.

 

2015-ben maga Orbán Viktor ígérte meg, hogy a Modern Városok Program keretén belül a kastély 1 milliárd 800 millió forintból újulhat meg.

2016-ban két fideszes önkormányzati képviselő, Lendvai Ferenc és Illés Károly jelentette be, hogy 2018. március 31-ig el is készül a kastély felújítása.

Bár igaz, hogy eddig az épületen semmiféle felújítás, vagy állagmegóvás nem történt, de így is komoly összegeket emésztett már fel. Csak az előkészítésre 94,5 millió forintot költöttek el állami pénzből. Ezekből pedig az derült ki, hogy a tervezett 1,8 milliárd nem lesz elég a megvalósításra, több kell, majdnem a duplája. 2018-as számítások alapján bruttó 3 milliárd 315 millió 364 ezer 649 forintot emésztene fel a beruházás. A finanszírozást pedig a központi költségvetésből oldanák meg.

Vagyis csak oldották volna meg, ugyanis az állam eddig a füle botját sem mozdította az épület helyrehozatalában.

Az mondjuk rejtély, hogy Lázár miért ír arról, hogy javaslatot dolgoznak ki a hasznosításról, amikor a szombathelyi önkormányzat már kész terveket készített.

 

Az elkészült tervek alapján a kastélyban helyet kapna egy felújított obszervatórium és súlytalanság-szimuláció mellett étterem, cukrászda és sörkert is, pedig az eredeti elképzelés alapján egy tudományos (fizikai) bemutató lett volna az egész épület. 

Az akkori kritikák arról szóltak, hogy nem készült kalkuláció az épület fenntartására, ami azért nem egy másodlagos dolog, hiszen ez a költség a városi büdzsét terhelné.

Az egyedüli költség, amit a felújításon kívül kiszámoltak, az a létesítmény dolgozóinak bére. 8 fő kellene az üzemeltetéshez, a bér és a járulékok költsége pedig a 2018-as adatok szerint 24 millió forint lenne évente. Ebben a vendéglátók költségei nincsenek benne, azokat alvállalkozók üzemeltetnék.

 

2018 decemberében a fideszes többségű közgyűlés megszavazta az előterjesztést. Elfogadták a terveket. Az akkori számítások szerint amennyiben a kormány utalt volna, akkor 2021 augusztusában vághatták volna a szalagot.

A kastély azonban most is azt várja, hogy végre valami történjen vele. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Fekete Dávid nem vett részt a szerdai rendkívüli győri közgyűlésen

A Meta összeesküvés-elmélet felderítése fontosabb volt.

A garázskapu mérete számít: amit érdemes tudnod

Sokan hajlamosak alábecsülni a megfelelő garázskapu méretének fontosságát. Persze, sokan csak arra gondolnak, hogy elég széles és magas legyen az autójuk számára. Azonban ennél azért jóval több tényezőt kell figyelembe venni.

Nyári, estébe nyúló futóversenyt szerveznek Szombathelyen

A város olyan pontjain is lehet majd nyargalni, ahol egyébként nem lehet futni.

Innovatív vízellátási megoldások: a szivattyúrendszerek evolúciója

Az épületek vízellátása az évek során nagy változáson esett át. A legújabb technológiáknak köszönhetően a modern szivattyúk lenyűgöző teljesítménnyel bírnak, miközben a környezet megóvására is fókuszálnak.

Esővízgyűjtőket osztanak Győrben

A Zöld lépések program keretében megkezdődött a tartályok kiosztása, a cél a fenntarthatóbb városi működés erősítése.

Toronyba is ellátogat Magyar Péter a héten

Celldömölköt és Szentgotthárdot is útba ejti.

A győri kerékpárosok segítségét kéri a városvezetés

Most bárki elmondhatja javaslatát, hogy mire költsék a bringás infrastruktúra fejlesztésére szánt 50 millió forintot.

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott Hollósy Tamás, szombathelyi ügyvéd

Állami kitüntetésben részesült Sági József, és Szinetárné Márkus Teréz, a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium tanára.

Tegnap Szalay-Bobrovniczky Kristóf járt titokban Szombathelyen

Vagyis előre egyeztetett, szűk körben mondta el, hogy aki a Fideszre szavaz az a békére szavaz.

Budapesti BL döntő - hetven eurótól indulnak a jegyárak

A Puskás Arénában rendezik a labdarúgó finálét május végén, a belépőket sorsolással osztják ki a drukkerek között.

Állami kitüntetéseket kaptak győri szakemberek a nemzeti ünnep alkalmából

Tudósokat, pedagógusokat, művészeket és közszolgálatban dolgozó szakembereket is elismertek a nemzeti ünnephez kapcsolódóan.

Egy friss felmérés szerint minden ötödik magyar diák funkcionális analfabéta 

Az Oktatási Hivatal mérése alapján a tanulók jelentős része még az alapvető szövegértési feladatokkal is nehezen boldogul. 

Tíz perc alatt elfogták a rablót Győrben

A 48 éves szlovák elkövető rekord gyorsasággal került rendőrkézre.

Czeglédy Csaba szinte összes választási plakátjára börtönrácsot rajzoltak Felsőcsatáron

Igencsak billeg ilyenkor, hogy ez rongálásnak vagy véleménynyilvánításnak minősül.

Magyarország melegszik - a 10 valaha volt legmelegebb év az elmúlt másfél évtizedből kerül ki

A klímaváltozás már most is átalakítja hazánk időjárását, vízkészleteit és mezőgazdaságát.