Jogerős döntés alapján igenis le lehet írni, hogy a Hell energiaitalokat gyártó Barabás-családnak mekkora a vagyona

ugytudjuk.hu 2025-02-21 08:49:00
A bíróság megerősítette, hogy a Forbes gazdagok listáján szereplő információk a nyilvánosságra tartoznak, és azt is, hogy a gazdasági élet meghatározó szereplői közszereplőnek minősülnek, akkor is, ha nem közismert személyek.

Több éve húzódó pereskedés után a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével jogerősen is győzött a Forbes a Hell Energy Magyarország Kft. tulajdonosaival szemben. Az ítélet szerint a Forbes nem sértette a magánéletet védő jogokat, amikor a nyilvános adatbázisokból származó információk alapján közreadta a Barabás család vagyonának becslését. Ez pedig az egész magyar sajtó jövője szempontjából fontos győzelem - írja szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében a TASZ.

A Hell Energy Magyarország Kft-t tulajdonló Barabás testvérek 2019-ben azért indítottak pert a Forbes ellen, hogy ne szerepeljenek a lap milliárdos listáján. Ezután négy évig egyáltalán nem lehetett leírni a Barabás testvérek nevét a lapban. Sőt, a cenzúra tovább ment: ebben az időszakban a nyilvános adatok alapján évről évre elkészülő vagyonbecslést sem végezhették el a Barabás családdal kapcsolatban, így pedig nem szerepeltek a leggazdagabb magyarok listáján sem.

Az ügyben első fokon tavaly februárban a Forbes számára kedvező ítélet született, de a per így is hosszú időn át súlyos fenyegetésként lebegett az újságírók feje felett. 

A Barabás testvérek által indított perben a jogerős ítélet csak 2025 februárjában született meg, amikor a Fővárosi Ítélőtábla teljesen helybenhagyta az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék döntését.

A bíróság megerősítette, hogy a Forbes gazdagok listáján szereplő információk a nyilvánosságra tartoznak, és azt is, hogy a gazdasági élet meghatározó szereplői közszereplőnek minősülnek, akkor is, ha nem közismert személyek. Mivel Barabásék vállalata, a Hell Energy Magyarország Kft., valamint a köré kiépített cégcsoport gazdasági befolyással bír, és szerepe az élelmiszeriparban, a munkaerőpiacon, valamint az állami támogatások tekintetében is figyelemre méltó, a Forbes jogosan írt a vagyonukról és a gazdasági életben betöltött szerepükről.

"Az egész magyar sajtó szabadsága szempontjából fontos, hogy a bíróság jogerősen is kimondta: a sajtószabadság, a közvélemény tájékoztatása fontosabb, mint a Barabás testvérek magánszférájának védelme" - értékelte az ítéletet Hüttl Tivadar, a TASZ ügyvédje.

"Mi úgy látjuk, Barabáséknak ez az ügye (akárcsak a további 8, Forbes ellen indított eljárásuk) illeszkedik abba a tendenciába, hogy a befolyásos emberek egyre gyakrabban próbálják adatvédelmi kifogásokkal megbénítani, cenzúrázni és elhallgattatni a sajtót. A TASZ azonban fellép a sajtószabadság védelmében. Hasonló ügyekben korábban sikeresen segítettük a Forbest a "műtrágyakirály" Bige László ellen, és a Magyar Narancsot Habony Árpád rokonával szemben" - nyilatkozta Vissy Beatrix⁩, a TASZ jogásza.

"Már több kilónyi az az iratanyag, ami az ilyen ügyeink miatt felgyülemlett a szerkesztőségben. A jogszabályoknak megfelelünk, az igazunkat megvédjük, de ez csak a Hell-ügyben rengeteg, több száz munkaórát vett el az újságíróktól. Különösen visszás, amikor olyan él vissza az erőforrásaival, hogy a sajtó munkáját megnehezítse, aki az állami támogatások elől nem ugrik el. A TASZ segítségével most egy aprónak tűnő, de valójában az egész magyar nyilvánosság szempontjából fontos ügyben született ítélet. Hagyják-e, hogy megismerje a magyar nyilvánosság, mi történik ebben az országban – tágabb kontextusban erről szólt ez az ügy. Ha egy milliárdos ki tudja huzatni a nevét egy cikkből, akkor bármit kihuzathat" – mondta el Zsiborás Gergő, a Forbes főszerkesztője.

A sajtó csak akkor tud jól működni, ha nem hagyjuk, hogy a politikai, vagy éppen gazdasági hatalommal rendelkezők évekig tartó perekkel terhelhessék le a szerkesztőségeket, ezzel ellehetetlenítve a számukra nem kedves cikkek megjelenését.

A Forbest a TASZ megbízása alapján az eljárásban dr. Hüttl Tivadar és dr. Pető Márk ügyvédek képviselték.

Szólj hozzá!

Lecserélte V.Németh Zsoltot Körmend fideszes polgármestere

Már a tiszás Horváth Nándor Zsolttal egyeztetett a város további fejlődéséről.

Néher András: Ne a tisztességes emberek fizessék meg az építési hulladék leadásának árát!

A TISZA Párt országgyűlési képviselője a lakossági díjfizetés megszüntetését kezdeményezte az illetékes minisztériumnál.

A bűnügyi felügyelet szerepe a magyar büntetőeljárásban

A bűnügyi felügyelet kifejezés talán nem mond sokat mindenkinek, mégis fontos eleme a magyar büntetőeljárásnak.

Ritka pillanat a magyar politikában: a miniszterelnök elnézést kért és elismerte, hogy hibázott

Magyar Péter szerint az általa elkövetett kommunikációs bakik is hozzájárulhattak ahhoz, hogy Polgár Judit végül nem vállalta a köztársasági elnök-jelölést.

Lakossági fórumot tartanak Győrben, a Bisinger József sétány tervezett módosításáról

Július 23-án a Városházán ismertetik az övezeti paraméterek változtatására vonatkozó javaslatot.

Téves gyanú miatt kezdtek autós üldözésbe - vádat emelt a győri ügyészség egy testvérpár ellen

A férfiak tolvajoknak hittek egy autóban várakozó öt fiatalt, majd az üldözés során többször is nekihajtottak az előlük menekülő járműnek.

Néher András tiszta vizet öntött a jeges pohárba: nem a jégkármentesítő rendszer okozza az aszályt

A TISZA országgyűlési képviselője szerint tévhitek és összeesküvés-elméletek terjednek a talajgenerátorok működéséről, miközben a rendszert központilag irányítják.

Elnöki ügy - Sulyok Tamás elillanása után, éles politikai vita bontakozott ki Polgár Judit lehetséges államfővé választása körül

Amíg a TISZA Párt frakciója egységesen támogatja a korábbi sakk világbajnok jelölését, az ellenzéki szereplők bírálják az államfő-váltás folyamatát.

Visszahívják Bebes Istvánt a düsseldorfi főkonzulátus éléről 

Úgy néz ki, hogy alig egy év után véget ér a volt körmendi polgármester diplomata karrierje.

Hogyan válassz otthoni autótöltőt?

Az elektromos autók terjedésével egyre többen keresnek megbízható otthoni töltési megoldást.

Szegeden mondják majd ki a Czeglédy-ügy másodfokú ítéletét

Az főügyészség minimum 15 évre súlyosbítaná a politikus büntetését.

Fénybe borultak Győr folyói: ismét több ezren követték a Lampionos Hajós Felvonulást

A régi hagyományt újraélesztő rendezvény idén is látványos esti programmal várta a győrieket - az önkormányzat félmillió forintos támogatással segítette a megvalósítását.

Július 31-vel szűnik meg Kántás Zoltán Sárvári Gyógyfürdővel kötött ügyvezetői munkaszerződése

Az ügyvezetői feladatokat 3 hónapig Zelles Zsolt stratégiai igazgató látja el.

Miniszteri látogatás Szombathelyen - Az év végére megoldódhat az Oladi Plató azbeszt-helyzete

Lőrincz Viktória meghallgatta a szombathelyi városvezetés tanácsait.