Egyelőre nincs idei költségvetése Körmendnek

Farkas Bazsi 2025-02-14 08:37:25
A testületi többséget adó Változást a Városért szerint a fideszes polgármester nem egyeztetett velük a számokról, a polgármester szerint a VaVE személyeskedésbe ment át a költségvetés kapcsán.

Tegnap ült össze a körmendi képviselő-testület, hogy többek között megtárgyalja, majd döntsön a város 2025-ös költségvetéséről. A testületi többséget adó Változást a Városért Egyesület képviselőinek döntése értelmében azonban a benyújtott tervezet nem a körmendiek érdekeit tartja szem előtt, így nem szavazták meg az előterjesztést, eszerint pedig Körmendnek nincsen még 2025-re vonatkozóan költségvetése. 

A törvényi kötelezettség szerint március 15-ig kell költségvetést produkálni.

Addig úgy néz ki, hogy nagyon egymásnak feszült a két politikai oldal Körmenden.

A Változást a Városért Egyesület közleménye szerint a kézhez kapott idei költségvetés tervezetekor azzal szembesültek, hogy a javaslataikból a tervezet semmit sem tartalmaz és az előkészítésben sem nagyon vonták be őket.

Mi azt vállaltuk a választás során, hogy az önkormányzat költségvetése átlátható és takarékos lesz - húzták alá. 

Ez a költségvetés kezdemény egyik feltételnek sem felel meg. Ez gyakorlatilag a Bebes érában kialakult rendszer szerint készült. Hogy hogyan működött ez a rendszer? Az intézmények által benyújtott javaslatokat az egyszemélyi vezetés egyszerűen egyeztetés nélkül visszavágta és a polgármester és a hivatal mondta meg hogy mire van pénz és mire nincs. Az előző polgármester árnyéka abban is rávetül az idei évi költségvetésre, hogy kihasználva a korábbi rendeletben kapott korlátlan felhatalmazását a választást követően önhatalmúlag átrendezte a forrásokat és több olyan előnytelen szerződést kötött, melyek teljesítése az idei évi költségvetést terheli.Ezt a fajta költségvetés tervezést mi nem tudjuk elfogadni. 

Először is pontos és részletes információt kérünk a költségvetés minden sorára vonatkozóan akár a szerződésekig és számlákig visszabontva. Ezt a célt szolgálta volna az az átvilágítás is, amit a Jegyző asszony gyakorlatilag megpróbált elszabotálni. 

A pontos adatok ismeretében lehet meghatározni a tervezett bevételeket és kiadásokat, az intézmények esetében az intézményvezetőkkel egyeztetve. Azt sem tudjuk elfogadni, hogy az intézmények gyakorlatilag a Hivatal pénzügyi gyámsága alatt kell, hogy működjenek, gyakorlatilag pénzügyi önállóság nélkül.

A tervezett fejlesztéseket pedig úgy kell meghatározni, hogy azok a lehető legnagyobb mértékben javítsák a körmendiek életminőségét. Legyen szó az egészen kis-léptékű dolgokról mint a köztéri hulladékgyűjtők cseréje és számuk növelése egészen az út és járda felújítások ütemezett elvégzéséig. De legalább ennyire fontos az intézmények és lakások karbantartása és felújítása vagy a csapadékvíz csatornák megfelelő üzemeltetése. A hivatali autó cseréjénél nekünk fontosabb a Városgondnokság eszközbeszerzése. 

Mi úgy gondoljuk, hogy eljött az ideje a szemléletváltásnak! Az idei évi költségvetést a fenti alapokra helyezve szeretnénk összeállítani és csak abban az esetben tudjuk elfogadni, ha ezek a szempontok a tervezésnél teljesülnek! - szólt az egyesület kritikája.

Szabó Barna (Fidesz-KDNP) körmendi polgármester pedig azt írta, hogy szerinte a VaVE ironikus és provokatív stílust vett fel, amit ő nem fog átvenni. Ami pedig a költségvetést illeti ő eddig is és ezután is konkrét javaslatokat vár a képviselőktől, amiket be fognak építeni a gazdálkodás tervezetbe. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Gombás Endre

Szombathely egykori önkormányzati képviselője 73 éves volt.

47 ezer ember hal meg évente elkerülhető halálokok miatt - a TISZA ajkai jelöltje szerint ez az igaz veszély 

Balatincz Péter súlyos orvos- és eszközhiányról beszélt: osztályok működése, műtétek és alapvető ellátások is veszélybe kerülhetnek a szakemberhiány miatt.

Olcsó benzin, drágább jövő? - az árstop a klímacélok ellen dolgozik

A mesterségesen lenyomott üzemanyagárak rövid távon könnyebbséget hozhatnak, de hosszú távon tovább mélyítik Magyarország fosszilis függőségét.

Letartóztatásba kerülhet a férfi, aki tegnap megölte a feleségét Győrben

Előre kitervelten, különös kegyetlenséggel, több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettével gyanúsítják. 

Egyelőre nem nagyon értjük, hol fog majd elférni a tömeg a szombathelyi Savaria téren Orbán Viktor beszéde alatt

A tér végében a Fő térrel szemben állítják fel a színpadon. Megannyi kis sátort zsúfoltak be a területre.

12 oldalas érvelési kisokost juttat el a Fidesz a szavazóinak, hogy egy közéleti vitában teljes mellszélességgel tudják képviselni a kormány álláspontját

Egészségügy, oktatás, infláció, mélyszegénység, korrupció, jogállamiság, energiapolitika, utak állapota, kegyelmi ügy. Mindenre van magyarázat.

Meglepetés! Jah, nem. A Fidesz-frakció nem megy el a mai győri rendkívüli közgyűlésre

Boncsarovszky Péter fideszes frakcióvezető-helyettes egy csomó olyan dolgot vizsgáltatna meg a testülettel, ami nem a testület hatásköre.

Gyűlölködöm, tehát vagyok?

Egy győri plakát őszintébben beszél a magyar közéletről, mint az összes politikai kampány együttvéve.

NMHH: újra törvényt sértett a "Balázsék" egyik adása

A hatóság szerint ezúttal az idősebb nők emberi méltóságát sértették meg.

Malac arcúra retusált emberek képével kampányol Deutsch Tamás

Nem ez az első fiaskó az idei Fidesz-kampányban, de ezt még mi sem láttuk jönni. 

A közgyűlés határoztára van szükség ahhoz, hogy a polgármester a kérdéseit hivatalos formában is feltehesse a győri rendőrség vezetésének

Ezért hívott össze rendkívüli ülést Pintér Bence - az Orbán-beszéd közben történt atrocitások tisztázása a cél. 

Dunaújvárosban is visszalépett a DK országgyűlési képviselőjelöltje

Szabó Zsolt a város alpolgármestereként ismert politikus a kerületben, mégis visszalépett.

Rendőrség: A választási gyűlések rendjének fenntartása a szervező felelőssége

Közleményt adott ki a testület az elmúlt napok eseményei után.

Magyar Péter: aki nem a lakcímén voksolna, annak április 2-án 16 óráig lépnie kell!

Fontos határidőre figyelmeztet a TISZA Párt: csütörtök délutánig lehet átjelentkezni a szavazáshoz.

Idén nyáron végre felújítják a Hecsei úti felüljárót Győrben

A város egyik legfontosabb közlekedési útvonalán júniustól indulnak a munkák, időszakos lezárásokra is készülni kell.