Hende Csaba már kétszer megígérte, hogy most aztán indulnak a Szombathelyhez kapcsolódó útfejlesztések, de mi most a különbség Lázár bejelentése és az ő ígéretei között?

Farkas Bazsi 2025-01-24 10:13:12
Magától a minisztertől kérdeztük meg.

Csütörtökön járt Szombathelyen Lázár János, Építési és Közlekedési Minisztérium minisztere. Többek között azt is bejelentette, hogy megépül a Kőszeg-Szombathely-Körmend autópálya, valamint a jövőben valamiféle, az önkormányzattal közösen vitt projektben teljes legyen a várost elkerülő körgyűrű. 

A sajtótájékoztatón volt lehetőségünk kérdezni.

Lázárt emlékeztettük, hogy 2018-ban Hende Csaba (Fidesz-KDNP) Szombathely és térségének parlamenti képviselője és Kósa Lajos, akkori a Modern városok program lebonyolításáért felelős tárca nélküli miniszter közös sajtótájékoztatón tartott, ahol bejelentették ugyanezeket a fejlesztéseket.

Fotó: Hende Csaba Facebook-oldala

2021 novemberében Hende az észak-keleti elkerülő tervezett nyomvonalánál - mögötte egy munkagéppel - tartott tájékoztatót, ahol elmondta, megindultak az első kapaváságok, az út hamarosan elkészül. 

Mivel a korábbi bejelentések után semmi érdemi nem történt, azt kérdeztük, hogy a mostani tájékoztató, miben más ezekhez képest?

A helyzet az, hogy amikor Hódmezővásárhely és Szeged között a 47-est négysávosítani kellett én 10 évig tartottam sajtótájékoztatót, hogy most már elkészül. Tehát azt kell mondanom a szombathelyieknek, hogy legyenek nagyvonalúak az érintett közszereplőkkel kapcsolatban, hiszen a döntéseket mi hozzuk, és ezeknek a döntéseknek számos műszaki, pénzügyi feltételének kell teljesülni. Nekünk 2015-ös ígéretünk, Orbán Viktor itt ígérte meg a Puskás Tivadarral tartott sajtótájékoztatón, hogy megépítjük az elkerülőket Szombathely körül, illetve megépítjük az autópályákat. Ezt az ígéretünket az ország gazdasági teljesítőképességének arányában be is fogjuk tartani.  

Az áttörés akkor következett be, amikor 2024-ben Hende Csaba megkeresett. Nyilvánvalóan el mondta, hogy rengeteg ígéretet tett és ő olyan ember, aki az ígéreteit szeretné megtartani. Megkérdezte egyszerűen, hogy tudok e ebben segíteni és ne beszéljek össze vissza mondjam meg most már, hogy mi az igazság. Azt mondtam neki, hogy Csaba, úgy tudod a dolgot előre lendíteni, hogy ha ráveszel arra, hogy rendeljünk meg 5 milliárd forintért kiviteli tervet. Azt mondta, hogy akkor vegyem úgy, hogy most rávett, és akkor muszáj voltam elővenni a dossziét.

Fotó: Lázár János Facebook-oldala

Részben a miniszterelnöki ígéret betartása általában a feladatom. Mindenhol az ország 93 ezer négyzetkilométerén. Másrészben pedig nagy nyomás alá helyezett a képviselőtársam, és az a helyzet, ami nyilván Ön által is tarthatatlanként leírásra került. Most megrendeltük a kiviteli terveket. 5 milliárdot nem lehet kidobni úgy, hogy nem valósítjuk meg az utat. Az szerintem teljesen nyilvánvaló Magyarországon, hogy az tud utat építeni, akinek kiviteli terve van. 1 kiviteli terv 2-3 év. Egy útépítés tervvel együtt 5-6 év. Tehát 2026-ban, aki azt mondja, hogy új utat épít, de nincs kiviteli terve, az nem fog 2030-ig új utat építeni. Ott fog Magyarországon új út épülni 2026 és 2030 között, ahol most készen vannak, vagy 2025-ben készen lesznek a kiviteli tervek. Tehát ez az áttörés a kiviteli tervnek a megrendelése, a telkeknek a vásárlása, amire most 500 milliót fogunk itt hagyni. Ez fogja azt jelenteni, hogy ezt valóban meg fog épülni.

Az egy másik kérdés, hogy 200 milliárdról beszélünk, ami nagyon nagy pénz, és hogyan fogunk erre forrást szerezni? Erre is volt ma ötletünk, ezt nem szeretném most itt elmondani, mert ez részben üzleti, részben stratégiai kérdés. A kormányon erről még sokat fogunk beszélni, de látok arra lehetőséget, hogy 2026, 2027-ben a kivitelezés is megkezdődjön.

A másik az, hogy nyilvánvalóan én nem szoktam össze vissza beszélni, tehát amiről beszélek azt meg szoktam csinálni. 

Fotó: Lázár János Facebook-oldala

Kicsit úgy érzem, hogy ez kerülve van, de egy konkrét évszámot lehet mondani…

26, 27-ben a kapavágások megkezdődnek.

Tehát 30, 32-ben autózhatunk rajta?

Hamarabb ez 2-3 év alatt onnan már megépül. A következő ciklusban meglehet. Mikorra a polgármester úrról újra döntünk addigra lehet már.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Természetes módszerekkel a ciklus harmóniájára

A nők életét számos hormonális hullámvölgy színesíti, amik a pubertáskor kezdetétől a menopauzáig tartó időszakot végigkísérik. A női ciklusok megértése és figyelemmel kísérése segíthet abban, hogy jobban megismerjük mindennapjainkban a stabilitást.

Szijjártó Péter szerint Győr elveszít 5 évet azzal, hogy Pintér Bence a polgármester

Nem nagyon burkolta az üzenetet: ha nem a Fideszre szavazol, veszíteni fogsz.

Több mint 170 millió forintot sikkasztott el egy nő, egy Győr környéki településen

Biztosításközvetítőként okozott kárt 11 éven keresztül.

Baleset történt Szombathelyen a Bartók Béla körút egyik gyalogátkelőhelyénél

Olvasónk szerint gyalogost gázoltak, a rendőrség egyelőre ezt nem erősítette meg.

A téli esküvő meglepő előnyei: spórolás és egyediség

Ha esküvőt tervezel, eszedbe jutott-e már, hogy a hideg évszakban is kimondhatod a boldogító igent?

Orbán Anita a TISZA külügyi vezetője

Bejelentette friss arcát a párt.

„A hallgatás most beleegyezés” - Diószegi Judit Szeles Szabolcs válaszát várja

A TISZA győri képviselőjelöltje szerint a helyi Fidesz nem kerülheti meg Lázár János roma közösséget sértő kijelentéseit.

Lássuk be! Néhány felfestett fehér csík még senkinek nem mentette meg az életét

Egy szombathelyi tragédia kapcsán lángoltak fel az indulatok egy gyalogátkelőhellyel kapcsolatban.

Vigyázat! - már a Magyar Vöröskereszt nevében is megpróbálnak lehúzni a csalók

Telefonon próbálkoznak, a szervezet figyelmeztet, hogy ők sosem gyűjtenek ily' módon. 

Mosonmagyaróváron szinte ingyen lesz a buszbérlet - 100 és 200 forint havonta

Február elsejétől a helyi járatokon diákoknak és felnőtteknek is jelképes havi bérletet vezetnek be.

Közel 23 ezerszer intézkedtek tavaly a szombathelyi városrendészek

2200 lakossági bejelentés érkezett a hatósághoz. Ez 200 több, mint 2024-ben.

Gyógyszertámogatás, akadálymentesítés és orvosi időpontfoglalás is vitát váltott ki a győri Humánszolgáltatási Bizottság rendkívüli ülésén

Az Idősbarát Győr koncepcióról folyt a vita, és döntöttek a Győri Filharmonikusok többletbevételéről is. 

Íme a hétvégi győri programok

Rengeteg szórakoztató és kulturális esemény várja a kimozdulni vágyókat.

7 új buszvárót telepítenek Szombathelyre

Ne kelljen már ázni, fázni a buszra várva.

Rangos díjakat adtak át a Győri Városházán a Magyar Kultúra Napján

A város kulturális életének meghatározó szereplőit, alkotóit és közösségépítő szakembereit köszöntötték.

Miért hódítanak a gyorsrögzítős biciklis táskák?

A kerékpározás során folyamatosan igény van az innovációra, különösen praktikus megoldások terén.

Zsirai Dóra kapta idén a szombathelyi önkormányzat Kiemelkedő Kulturális Munkáért–díját

Fazekas Gábor, Szekér Tamás, és a TDK is a kitüntetettek között van.

Tél tábornok kicsit lazít a hétvégén

Csapadékosabb, enyhébb idő jön a következő napokban.