Hol kötelező a téli gumi használata a környező országokban?

ugytudjuk.hu 2025-01-23 08:37:53
Télen is sokan indulnak útnak a környező országokba kirándulni, síelni, vagy épp üzleti céllal, és a legtöbben autóval vágnak neki az utazásnak. Fontos azonban tisztában lenni vele, hogy bár hazánkban nem kötelező a téli gumi használata, vannak országok, melyek sokkal szigorúbbak ebben a kérdésben. De hol kötelező a téli gumi, és hol nem?

A külföldi autós utazásokra nyáron sem árt alaposan felkészülni, télen viszont még inkább fontos, hogy utána járunk az adott ország autósokra vonatkozó szabályainak. Sajnos hazánkban egyáltalán nem ritka, hogy valaki nyári gumival közlekedik télen is, ám a környező országokban nem biztos, hogy ezt elfogadják. Mielőtt útnak indulunk, mindenképpen érdemes tájékozódni arról, hogy mi is a jogszabály a téli gumik kérdésében.

A következőkben megnézzük, hogy mely országokban kötelező a téli gumi, és melyekben nem.

Országok, ahol fix időszakhoz kötik a téli gumik használatát

A legtöbb szomszédos ország fix időszakhoz köti a téli gumi használatát, tehát a megadott időszakban kötelező téli gumival közlekedni, ellenkező esetben komoly büntetésre számíthatunk.

Ausztriában november 1. és április 15. között kötelező a téli gumi használata, de a minimális profilmélységet is meghatározzák, minimum 4 mm kell, hogy legyen. Ezek a szabályok természetesen nemcsak személyautókra vonatkoznak, hanem a 3,5 tonna alatti teherautókra is.

Szlovákiában teherautók és autóbuszok esetében kötelező a téli gumi november 15. és március 31. között, az időjárási és útviszonyoktól függetlenül. Érdekes, de személyautókra nem vonatkozik ez a szabály, nem kötik konkrét dátumhoz a téli gumi használatát, hanem időjárási viszonyokhoz.

Szlovéniában november 15. és március 15. között kötelező a téli felszerelés használata, ami azt jelenti, hogy vagy téli gumiabroncs kell mind a négy kerékre, vagy nyári gumik esetén hóláncot kell tartani a járműben, amit aztán szükség esetén fel kell szerelni. Horvátországban is hasonló szabályok vannak érvényben, november 15. és április 15. között kötelező a téli felszerelés használata.

Szerbiában november 1. és április 1. között, ha az időjárási viszonyok indokolják, kötelező a téli gumi vagy a hólánc használata, illetve a téli gumik minimális profilmélysége minimum 4 mm kell, hogy legyen.

Országok, ahol az időjárási viszonyoktól függ, hogy kell-e téli gumi

Természetesen vannak sokkal kevésbé szigorú országok, ahol nem egy adott időszak, hanem az időjárás határozza meg a téli gumi használatát. Szlovákia már említésre került fentebb, hogy személyautók esetében időjárási viszonyoktól függ, hogy kötelező-e a téli gumi. Ha az utat összefüggő hó- vagy jégréteg borítja, kötelező mind a négy keréken legalább 4 mm profilmélységű téli gumi használata, ellenkező esetben, súlyos büntetésre számíthatunk.

Ukrajnában nincs általános szabály a téli gumi kötelező használatára, de erősen ajánlott a téli időszakban a biztonságos közlekedés érdekében. Romániában is az útviszonyoktól függően kötelező a téli abroncs, vagyis, ha az utak havasak vagy jegesek.

Szponzorált tartalmat olvastál!

Szólj hozzá!

Felszólította a Változást a Városért Egyesület Tóth Juditot, hogy adja vissza listás mandátumát

A körmendi önkormányzati képviselő korábban úgy nyilatkozott, hogy visszaadja képviselői jogosultságait, majd nem történt semmi.

3 év börtönt kapott a férfi, aki megverte Horváth Ákos, szombathelyi színészt

Az elkövető társának 240 óra közérdekű munkát kell teljesítenie.

Jön a 97. Ünnepi Könyvhét és 25. Gyermekkönyvnapok: három napra Győr lesz az olvasás fővárosa 

A könyvbemutatók mellett családi programok és ingyenes vásár is várja az érdeklődőket.

Eldőlt, hogy nem marad a felső tagozat a gersekaráti iskolában

A gersekaráti felső tagozatos tanulók általános iskolai tanulmányaikat a Boldog Batthyány László Katolikus Általános Iskola körmendi székhelyintézményében folytathatják tovább.

Megöléssel fenyegettek közterület-felügyelőket Szombathelyen

Hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt kell bíróság elé állniuk.

Sztrókot kapott Simon Ádám, a szombathelyi H+ Média egyesület elnöke

A szervezet közleménye szerint a vezető állapota jelenleg stabil.

Balesetet okozott, majd segítségnyújtás nélkül elhajtott három férfi Sopronnál

Vádat emelt az ügyészség a sofőr és két utasa ellen, miután egy frontális ütközést követően magára hagyták a súlyosan megsérült sértettet.

A kínai agyagkatonáktól a kortárs festészetig – izgalmas programokkal vár a Rómer Múzeum Győrben

Tárlatvezetések, egy új kiállítás megnyitója és különleges időszaki ajánlatok is szerepelnek az eheti kínálatban.

Varju Lászlót választották a Demokratikus Koalíció elnökének

A DK üzent a károgóknak: folytatni kívánja munkáját, és továbbra is képviselni kívánja az európai, baloldali értékeket valló választókat Magyarországon.

Az önkormányzat segítségével újranyitották a Szombathely-Szőlősnél kialakított P+R parkolót

Ezt a parkolót is azbeszttel terhelt zúzalékkal szórták le, ezért kellett lezárni.

Ugytudjuk: Diószegi Judit vezeti a gyermekvédelmi vizsgálóbizottságot

Információink szerint a győri országgyűlési képviselőt választották meg a gyermekvédelem rendszerszintű válságát feltáró parlamenti testület élére.

Nyolcadik alkalommal rendezték meg az Országos Diákszínházi Fesztivált, amelynek ismét Győr adott otthont

Fiatal tehetségek vették birtokba a színpadot, az ország számos pontjáról érkezett ifjú színjátszók több napon át mutathatták be előadásaikat a városban.

Éjszakai vasúti karbantartások lesznek a Győr–Hegyeshalom vonalon

Abdán és Öttevényen is zajjal járó munkákra kell készülni június végén, a MÁV a vasúti pálya biztonságos üzemeltetése érdekében végez karbantartásokat.

Hétfőn hajnalban kizuhant egy diák, egy székesfehérvári kollégium ötödik emeletéről

A diák életben maradt, az oktatási és gyermekügyi miniszter közleményt adott ki a témában.

Hogyan válaszd ki az ideális fogszínt?

A fogszín kiválasztása több figyelmet igényel, mint azt elsőre gondolnánk.

Gyermekotthon vezetője és nevelői ellen emelt vádat a Soproni Ügyészség

A vádlottak bántalmazták, és büntetésben részesítették a speciális gyermekotthonban élő gyermekeket.

Több fa, új kutyafuttató és megújuló játszótér – bemutatták a Bisinger sétány terveit

Lakossági fórumon ismertették a belvárosi park megújításának részleteit. 

Két területet zár le a GYSEV Szombathelyen azbesztet tartalmazó kőzúzalék miatt

Lezárják a Szombathely-Szőlős megállóhely mellett kialakított P+R parkolót is.

Köszönet és elismerés a pedagógusoknak Győr városi ünnepségén

A Városházán köszöntötték az oktatási intézményeiben dolgozó szakembereket, átadták a Győr Oktatásügyéért és a Győr Sportjáért díjakat is.