Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

ugytudjuk.hu 2025-01-17 09:13:00
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Az biztos, hogy az okostelefon megjelenése, használata nagyban megváltoztatta az életünket – de hogy jó vagy rossz irányba, az nem egyértelmű. Vizsgáljuk meg mindkét oldalt!

A negatívumok

Mit adott nekünk az, hogy éjjel-nappal ott van a kezünk ügyében a telefon? Elsősorban függőséget: ma már elképzelhetetlennek tartjuk, hogy ne nyúljunk a készülékhez, ha információra van szükségünk. Az pedig, hogy szinte csak ezen az eszközön keresztül kapcsolódunk a külvilághoz, szintén nem jó.

A FOMO (fear of missing out) szót sokan ismerik: a hírekben is gyakran olvasni erről. Azt jelenti: kimaradástól való félelem, azaz folyton attól rettegünk, hogy történik valami fontos, amiről nem szerzünk azonnal tudomást, míg nem vagyunk online.

Mindez pedig a társas kapcsolatainkra, a munkateljesítményünkre is kihathat, így a lelki állapotunk is rosszabbodik ennek hatására.

De az sem szerencsés, hogy az alvási ciklusunk is felborult az okoseszközöknek köszönhetően. A kimaradástól való félelem miatt sokan még éjjel is nyomogatják a telefonjukat, böngészik a közösségi média bejegyzéseit, a képernyő kék fénye viszont befolyásolja a melatonintermelést, és így álmatlansághoz is vezethet.

Milyen pozitívumokkal találkozhatunk?

Természetesen vannak azért jó oldalai is a helyzetnek. Az olyan minőségi okostelefonok, mint amilyenek a CoolMobile.hu webáruházban is beszerezhetők, számos hasznos funkciót is tartalmaznak.

Gondoljunk csak arra, hogy a modern készülékekben már van GPS, ébresztőóra, naptár, sőt egyesekkel akár fizethetünk is, így pénztárca helyett is használhatók. Bármikor készíthetünk fotókat, videókat is velük. Egyeseknek sokkal könnyebb lett az élete azáltal, hogy nem kell mindenhova 5 különböző tárgyat magukkal cipelniük: elég egyetlen okostelefon, és megvan mindenük, ami kell. Ez megnyugtató.

Kapcsolattartás tekintetében is jó, hogy léteznek mobilok: a távol élő ismerősöket, rokonokat is bármikor elérhetjük így, de gyermekünk hollétét is tudjuk ellenőrizni akár egy megfelelő applikáció letöltésével.

Nem mellesleg a neten megtalálunk valóban mindent, ami vészhelyzetben jól jöhet: rákereshetünk olyan információkra, amelyekre azonnal szükségünk van – például egy háztartási baleset kapcsán.

Ne mondjunk elhamarkodottan véleményt!

Lássuk meg mindig mindkét oldalt! Amennyiben úgy véljük, hogy túl sok időt töltünk mobilozással, és ez kihat a teljesítményünkre, közérzetünkre, akkor vállaljunk önként egy kis digitális detoxot!

Ugyanakkor ne féljünk használni az okostelefont, ha szeretteinkkel, vagy rég látott ismerősökkel szeretnénk felvenni a kapcsolatot, netán tanulni kívánunk. A CoolMobile.hu oldalán biztosan megtaláljuk az ehhez szükséges, számunkra legideálisabb eszközt!

Szponzorált tartalmat olvastál!

Szólj hozzá!

Változik a Budapest-Győr-Szombathely-Sopron vasútvonal menetrendje

Karbantartási munkák miatt több ütemben vágányzár lép életbe január közepétől.

Forró tea, nyitott ajtók a hideg napokon - a DK szerint a segítségnyújtás karácsony után is fontos

Országszerte és Győrben is segítő kezet nyújt a Demokratikus Koalíció a rendkívüli téli időben.

Meghalt Tarr Béla 

A magyar film egyik legkövetkezetesebb alkotója 71 éves volt.

Gizi sem grillezik már többet Szombathelyen

Bezárt a Belsikátor népszerű kifőzdéje. 

Bekuckózott méhek okoztak riadalmat Oladon

Egyelőre hagyják őket tovább szenderegni.

Fűkaszát és alkoholt loptak Sitkén

Egy kis munka, egy kis szórakozás.

Közel félmillió forint kárt okozott egy soproni szállodának egy német férfi 

Angolosan távozott, csalással vádolja az ügyészség. 

Csigatörő mester és dalos kedvenc – az énekes rigó lett 2026 év madara

Az MME szavazásán győztes madár nemcsak szép énekével, hanem különleges szokásaival is belopja magát a természetbarátok szívébe.

„A nemzetek korszaka jön” - Orbán Viktor újra lerajzolta alternatív valóságát a Karmelitában

Évnyitó, nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor, ahol a kormányfő külpolitikáról, Brüsszelről, gazdaságról és a 2026-os választás tétjéről beszélt - ismerős panelek, kevés újdonság, önkritika nélkül.

Tömeges rosszullét történt egy zalaegerszegi középiskolában

Több mint 440 diáknak és felnőttnek kellett elhagynia az intézményt.

34 éves korában meghalt Dudás Miklós világbajnok kajakozó

Értesülések szerint otthonában hunyt el a londoni olimpia hatodik helyezettje.

Megvan a Jobbik jelöltje az 1-es győri választókerületben 

Nemesné Nagy Izabella Kornélia indul a mozgalom színeiben - fókuszban a devizakárosultak.

Haszontalan médiaposztokról is beszélt Máhr Tivadar, sárvári alpolgármester újévi köszöntőjében

Ne ezekben lássuk meg az élet értelmét - tette jó tanácsként 2026 tarisznyájába.

Autó ütközött segédmotorkerékpárral Celldömölkön

Nem adott elsőbbséget, most eltilthatják a vezetéstől. 

Új regionális autópálya-matricát vezetnek be az M1-re 2026-tól

A bővítési munkák idejére kedvezményes, négy vármegyére érvényes éves matricát kínálnak az autósoknak.

Hasznos győri információk az évkezdéshez

Autóbusz-menetrend, bérletek, patikaügyelet, miegymás.