A Sportiskolába menekítené a megszűnés felé táncoló Haladás sportolóit a szombathelyi önkormányzat

Farkas Bazsi 2024-12-12 14:29:48
A kialakult helyzetre készített vészforgatókönyvet a városvezetés.

Ahogy arról az Ugytudjuk.hu elsőként beszámolt a csőd felé táncol a Szombathelyi Haladás Vasutas Sportegyesület, vagy ahogy emlegetni szokták a HVSE. 

Az 1919-ben alapított klub pénzügyi helyzete, a legutóbb ismertetett számok alapján romokban hever. Az egyesület 1 milliárd 383 millió forint rövid lejáratú kötelezettséget könyvelt el 2023-ban, a saját tőkéje 390 millió forint mínuszt mutatott. A lejárt tartozás mértéke 213 millió forint volt november végén. A könyvvizsgáló szerint a tagoknak az egyesület megszűnéséről kellene dönteni.

Az legutóbbi szakmai beszámolójuk szerint az egyesületben 14 szakosztály (labdarúgás, futsal, kézilabda, röplabda, sakk, birkózás, súlyemelés, sportíjászat, ökölvívás, tájfutás, atlétika, tenisz, judo, asztalitenisz) van. Ezekben 208 igazolt felnőtt sportoló és 714 utánpótlás sportoló edz nap, mint nap.

Az egyesületnek 68 alkalmazottja van, ők három hónapja nem kapták meg fizetésüket.

A kialakult helyzetre készített vészforgatókönyvet a szombathelyi városvezetés.

A jövő csütörtöki közgyűlésre előkészített anyagok szerint az lenne az elképzelés, hogy a Haladás VSE esetleges megszűnésével a sportolók és edzők a Szombathelyi Sportiskolába kerülnének át.

“Önkormányzatunk felelősséget érez ezen szakosztályokban sportolókért, ezért a zavartalan működés érdekében lehetőséget kívánunk biztosítani, hogy a szakosztályok a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nonprofit Kft. keretein belül működhessenek tovább azzal, hogy a korábban a HVSE részére biztosított állami támogatásokat a jövőben a Sportközpont kaphassa meg. E megoldási lehetőséggel kapcsolatosan december 6-án személyes egyeztetést folytattam Dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkárral. Az egyeztetés eredményéről a Tisztelt Közgyűlést szóban fogom tájékoztatni.” - írja a Nemény András (Éljen Szombathely!) polgármester által jegyzett előterjesztés.

Fontos kérdés még a létesítmény használat. 

A HVSE ugyanis jelenleg az Önkormányzattal kötött megállapodás alapján ingyenesen használja a Kenderesi úti labdarúgó edző pályákat, valamint a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nonprofit Kft.-vel kötött szerződés szerint a Sportligetben található 6 darab teniszpályát. 

A javaslat ezzel kapcsolatban az, hogy amennyiben a fentiek alapján a HVSE szakosztályai átkerülnek a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nonprofit Kft.-hez, úgy a Közgyűlés kezdeményezze az ingyenes használati jogviszonyok megszüntetését. 

Ezzel párhuzamosan pedig kezdeményezik az államnál, hogy a korábban a HVSE részére biztosított állami támogatásokra a jövőben a Sportiskola Kft. legyen jogosult.

Ez azért fontos, mert a Haladás VSE a Sportkomplexum használatára 2023-ban 285 millió 647 ezer 900 forintnyi állami támogatást kapott. Amennyiben ezt a Sportiskola fogja megkapni, úgy a létesítmény továbbra is helyszíne lehet az edzéseknek.

A miniszterelnök dönt majd a kérdésben

Az üggyel kapcsolatban nemrég posztban nyilvánított véleményt Czeglédy Csaba (független) szombathelyi önkormányzati képviselő. 

"A propagandalappá silányított Vas Népe mai cikkében minden objektivitást nélkülözve, az illetékesek megkérdezése nélkül azzal riogatja a Haladás VSE-ért aggódókat, hogy végleg megpecsételheti a klub sorsát, ha jövő héten a szombathelyi önkormányzati képviselők megszavazzák, hogy a HVSE sportszakosztályok utánpótlásbázisát átveszi szombathelyi sportiskola.

A Haladás VSE sorsát nem a szombathelyi képviselők döntik el, hanem a magyar kormány, pontosabban a miniszterelnök.
Még idén kormányhatározatban kellene szerepelnie a HVSE jövő évi támogatásának. Ez két tételből áll: 250 millió forint kiemelt sportszervezeti működtetés, 373 millió forint létesítményfenntartás (stadion, sportcsarnok, irodák.).

Ha a HVSE benne lesz, eldől így,
ha az önkormányzati sportiskola lesz benne, eldől úgy,
ha semelyik, eldől amúgy.

Az elkövetkező egy hétben most tényleg mindenki megmutathatja, mennyire fontos neki a HVSE és a szombathelyi sport jövője.

Megjegyzem:

ha elveszik ez a Szombathelyre eddig mindig megérkező kormánytámogatás, akkor januárban várhatóan már nem lesz hol sportolnia közel ezer fiatalnak" - zárt így a politikus. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Több mint 10 milliárd forint állami támogatást kapott hat év alatt az ETO FC akadémiája

A győri klub a negyedik legtöbb közpénzben részesült a kiemelt futballakadémiák között 2020 és 2025 között.

Régi dallamok töltik meg a folyók városát: először rendezik meg a Győri Régi Zenei Hetet

Mesterkurzusok, esti koncertek és a historikus zene legkiválóbb hazai előadói várják az érdeklődőket augusztus 16. és 21. között a Bencés Gimnáziumban és a Loyolai Szent Ignác-templomban.

Feladta magát: letartóztatták a győri halálos gázolás gyanúsítottját

A 19 éves férfi tíz nap bujkálás után önként jelentkezett a rendőrségen, a bíróság egy hónapra elrendelte a letartóztatását.

Lezárták a győri Baross híd, Hunyadi utca és Wesselényi utca közötti járdáját - felújítás kezdődött az egyik legforgalmasabb gyalogos szakaszon

Az Útkezelő Szervezet a nyári tanszünet idején végzi el a 160 méteres járdaszakasz teljes felújítását. A munkák idejére kerülőutat jelöltek ki.

2020 és 2025 között 11 milliárd 852 millió forintot kapott az államtól az Illés Akadémia, a kiemelt akadémiai státusza miatt

De ezen felül is kapott állami pénzt. Összesen 14 milliárd forint után csippant a telefon.

Harmadfokú hőségriasztás lép életbe - csütörtöktől, jövő kedd éjfélig tart a rendkívüli készültség

A tartós kánikula komoly egészségügyi kockázatot jelent, a hatóságok fokozott óvatosságra kérik a lakosságot.

Újabb szervezet állt ki az M87-es mellett: a Közösen Vas Megyéért Egyesület is nyílt levélben fordult Vitézy Dávidhoz

Az egyesület szerint a túlárazott beruházásokkal szemben fel kell lépni, de a Kőszeg és Szombathely közötti négysávos út megépítését nem szabad elhalasztani.

Új látványelemekkel, különleges fényfestéssel és erős vállalati összefogással készül a jubileumi Savaria Történelmi Karnevál

A 25. jubileumi Savaria Történelmi Karnevál sajtótájékoztatóján a szervezők ismertették a rendezvény legfontosabb újdonságait, bemutatták a jubileumi év kiemelt programjait, valamint a Karnevál megvalósítását segítő vállalati partnereket és együttműködéseket.

Rápli Róbert: Az M86-os és az M87-es fejlesztése nem maradhat el!

Szombathely parlamenti képviselője levélben fordult Vitézy Dávid miniszterhez.

Nagy István azonnali beavatkozást követel az üzemanyagárak miatt – miközben a kutakon szinte ugyanazok az árak, mint az Orbán-kormány ársapkája idején

A volt agrárminiszter szerint a gazdáknak nem ígéretekre van szüksége, hanem kiszámítható megélhetésre - kérdés, hogy az elmúlt 16 év, vagy a plusz 3 forint a kutakon fáj-e nekik jobban.

Országos szabályozást sürget a győri azbesztes utak ügyében Balog-Farkas Renáta

Az alpolgármester levélben fordult Gajdos László miniszterhez, és több javaslatot is tett a szerpentinitet tartalmazó útburkolatok egységes kezelésére.

Közel félszáz győri diák szerzett diplomát a Nemzeti Tudósképző Akadémián

A Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium 48 tanulója teljesítette sikeresen a rangos tehetséggondozó program követelményeit.

Romantikus vígjáték és Star Wars a csillagos ég alatt – újabb két estén vár a szombathelyi Zenés Kertmozi

Két egymást követő estén ismét szabadtéri mozivá alakul az Emlékmű-domb. Július 31-én a friss magyar romantikus vígjáték, a Szenvedélyes nők, augusztus 1-jén pedig minden idők egyik legismertebb sci-fije, a Star Wars IV. rész – Egy új remény várja a közönséget. A vetítések ingyenesek.

Vádat emeltek egy győri nő ellen aki kidöntötte a vasúti jelzőlámpát, majd elhajtott 

A vádirat szerint a baleset után nem állt meg, nem értesítette a hatóságokat, a megrongálódott jelzőberendezés pedig átmenetileg csökkentette a vasúti átjáró biztonságát.

Nagy nap lesz ma a parlamentben: a Vagyonvisszaszerzési hivatalról, és az ügynökaktákról szavaznak a képviselők, valamint elköszönhetünk a vármegyéktől és a főispánoktól is

Az Országgyűlés több jelentős törvényjavaslatról szavaz, miközben megkezdődik az állambiztonsági iratok teljes körű feltárásáról szóló előterjesztés vitája is.

Megújult a Magyar Ispita épülete Győrben - szeptemberben új kiállítással nyitja meg kapuit

Interreg-támogatással rekonstruálták a város egyik legjelentősebb műemlékét, amely a felújítás után korszerű kiállítóhelyként és kulturális központként várja majd a látogatókat.

Hétvégén módosul a vasúti menetrend a Budapest–Győr–Hegyeshalom vonalon

Karbantartási munkák miatt augusztus 1-jén és 2-án több járat a megszokottól eltérő menetrend szerint közlekedik.

Tárlatvezetések és különleges kiállítások várják a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

A hét programjain az agyagkatonák titkai mellett kortárs képzőművészeti tárlatok is várják az érdeklődőket Győrben.

Kedden több órára elzárják a vizet Győrszentiván egy részén

Ivóvízhálózat-rekonstrukció miatt az Egysori út, a Lőtér út és a Kisvasúti utca környékén 8 és 14 óra között szünetel a szolgáltatás.