Eddig 9 millió forintot kaptak az alkotók a Brenner-film mozis változatának elkészítésére, de úgy néz ki, másfél év sem volt elég a munka befejezésére

Farkas Bazsi 2024-11-22 17:30:00
December 27-ig kellene bemutatni a kész filmet. A rendező informálisan már tájékoztatta az egyik támogatót, hogy erre a dátumra nem fognak elkészülni.

Legyetek szeretettel címmel 8 részes játékfilmet készítettek a Boldoggá avatott Brenner János életéből és tragikus halálából. 

“A 26 éves káplán halálát harminckét késszúrás okozta 1957. december 14-éről 15-ére virradó éjszaka, amikor sürgős betegellátás ürügyén kicsalták a rábakethelyi plébániáról. Az 1956-os forradalom utáni egyházüldözés mártírja volt, azért vált gyanússá, mert az akkori államhatalom rossz szemmel nézte, hogy fiatalokkal foglalkozott. A filmbeli nyomozás bepillantást enged a kommunista hatalom restaurációjába is az 1956 utáni időszakot illetően.” - írja a sorozat rövid ismertetője.

Bár az alkotás több részből áll, a mozik is előszeretettel, szinte mindig teltházal vetítették le azt. Az idei adventi időszakban például a körmendi moziban is látható lesz majd a sorozat.

Szinte magától adta, hogy a tévés forma mellett, készüljön egy 110-120 perces változata is az alkotásnak.

Szilágyi Andor

Fotó: Legyetek Szeretettel Facebook-oldal

A sorozat rendezője, Szilágyi Andor neki is látott a munkához szükséges pénz összegyűjtésének. Fontos hangsúlyozni, hogy nem egy teljesen új filmről és az azzal járó forgatásról, hanem a már leforgatott sorozat újra vágásáról, és az ehhez szükséges 1-2 jelenet leforgatásáról van szó.

Az új verzió elkészítéséhez - állítása szerint - 20 millió forintra lett volna szükség. Ezt a Nemzeti Filmintézet támogatása híján közösségi finanszírozásból szerette volna az alkotó megoldani.

Legalábbis a 2023. szeptember 13-án, Szentgotthárdon tartott testületi ülésre készült előterjesztés ezt az adatot tartalmazza. Szilágyi ugyanis levélben kereste meg Huszár Gábor (Fidesz-KDNP) polgármestert, hogy támogatást kérjen a filmre. 

A rendező akkor azt írta, hogy a Szombathelyi Egyházmegye, Székely János megyéspüspök közbenjárására 4 millió forinttal már támogatja a kezdeményezést. 

Azt már az Ugytudjuk.hu érdeklődésére közölte az egyházmegye, hogy végülis nem 4, hanem 5 millió forintot utaltak át a produkciót készítő Oberon Kinográf Kft.-nek. 

A képviselő-testület is a támogatás mellett döntött. Így a szentgotthárdi költségvetésből 4 millió forintot különítettek el a film elkészítésére.

Fotó: Legyetek Szeretettel Facebook-oldal

Csak az az összeg, amiről szerkesztőségünk tudomást szerzett 9 millió forint. Hogy kapott-e még valahonnan támogatást a produkció nem tudjuk, a napokban ugyanis hiába kerestük többször is Szilágyi Andort telefonon, nem értük el. Az ígért teljesítés napja pedig egyre inkább közeleg.

December 27.

A Szombathelyi Egyházmegye és a szentgotthárdi önkormányzat is úgy állapodott meg az Oberon Kinográf Kft-vel, hogy a kész filmet legkésőbb december 27-ig mutatják be.

Megkeresésünkre az Egyházmegye azt írta, hogy a bemutató ígért időpontja 2024. december 27. , de ennek konkrét megvalósulásáról még nem kaptak értesítést.

Másképp nyilatkozott lapunknak Huszár Gábor, aki azt mondta, hogy Szilágyi telefonon már értesítette, hogy nem lesz kész az eredeti időpontig a film, ezért várhatóan módosítani kell majd a megállapodást.

Igaz, Huszár azt is hozzátette, hogy a formális értesítésen túl, hivatalos levelet nem kapott a csúszásról. 

Ha szükséges lesz, akkor módosítjuk majd a megállapodást. Egy ház építése is csúszik, miért ne fordulna elő ez egy filmmel - fejtette ki Szentgotthárd első embere. 

Ebben ugyan igazság van, csakhogy általában egy házat nem közpénzekből építenek fel, ebben az esetben pedig igenis az történt, hogy önkormányzati és egyházi pénzek kerültek a produkcióba.

A filmhez szükséges utóforgatás megtörtént. Erről árulkodik a Savaria Fórum 2023. december 17-én kelt cikke. Az utóforgatást egyébként még ‘23 november végén tartották meg. 

Hogy mi a késés oka, hogy miért nem sikerült a pénzügyi döntések után közel másfél évvel sem időben elkészíteni a mozifilmet a már leforgatott anyagból és, hogy esetleg állnak-e a háttérben tartozások a stábtagok felé, azt szintén meg szerettük volna kérdezni Szilágyi Andortól. Ám, ahogy azt már fentebb is írtuk a rendezőt többszöri próbálkozás után sem értük el, és visszahívást sem kaptunk.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Újra megnyílt az önkormányzati hűsítőpont a Baross úton, Győrben

Az újabb hőhullám miatt ismét ingyenes felfrissülési lehetőséget biztosít az önkormányzat a belvárosban.

Magyar Péter: akár teljesen leállhat a paksi atomerőmű a Duna alacsony vízállása miatt

A miniszterelnök szerint az energiaellátás jelenleg biztosított, de a kormány már az esetleges ipari korlátozásokra is felkészül a rendkívüli hőség okozta helyzet miatt.

Három napra bezár az Aranypart I. Győrben, a maraton világbajnoki válogató miatt

Augusztus 3. és 5. között nem lehet fürdeni a Mosoni-Duna ezen szakaszán, az Aranypart II. azonban a megszokott rend szerint várja a strandolókat.

Dinnyével köszönték meg a győri kukások nyári hőségben végzett munkáját 

A GYHG ezúttal magyar dinnyével lepte meg valamennyi dolgozóját, ezzel is elismerve a kánikulában végzett munkájukat. 

Orbán Viktor kedvenc lapja arra buzdítja a fideszeseket, hogy a hőhullám alatt járassák csúcsra a klímákat és a fagyasztókat, hogy “lerohadjon az ország” - reagált a miniszterelnök

Magyar Péter szerint elfogadhatatlan, hogy egyes orgánumok az ország nehéz helyzetében pazarlásra buzdítanak és a közműrendszerek összeomlásában reménykednek.

Csütörtök estétől lezárják a győri vasútállomás utascsarnokát

A felújítás ideje alatt a csarnok nem lesz használható, a jegyvásárlás az aluljárónál kihelyezett automatákból, illetve online is biztosított.

Az M86-os és az M87-es fejlesztéseket nem állította le véglegesen a kormány!

Ez derül ki Vitézy Dávid miniszter Rápli Róbert képviselőnek írt leveléből.

Döntött a kormány az oktatásirányítás teljes átalakításáról

Augusztus 20-án az összes tankerületi igazgatói pozíciót nyílt pályázaton hirdetik meg és szemben a korábbi gyakorlattal, a polgármestereket is bevonják a döntésekbe; a kiválasztott igazgatók öt évre fognak megbízást kapni.

Pintér Bence: a közétkeztetésben is a 16 év alatt kialakult piaci torzulásokkal kell szembenézni

A polgármester szerint az új közbeszerzést úgy alakították át, hogy több szereplő is versenybe szállhasson, ugyanakkor több eljárásban jogorvoslat miatt még nem hirdethetnek eredményt.

Különleges égi jelenség vár ránk: részleges napfogyatkozás lesz látható Magyarországról augusztus 12-én

A naplementével együtt érkező ritka látványra legközelebb csak 2039-ben lesz hasonló alkalom.

Irodalmi estek, sárvári Korda koncert, és körmendi májusfa kitáncolás 

Megküldte az NKA pályázaton 50 milliót nyert gencsapáti egyesület az elszámolását. 17 millió forintot utaltak vissza a szervezetnek.

Több mint 10 milliárd forint állami támogatást kapott hat év alatt az ETO FC akadémiája

A győri klub a negyedik legtöbb közpénzben részesült a kiemelt futballakadémiák között 2020 és 2025 között.

Régi dallamok töltik meg a folyók városát: először rendezik meg a Győri Régi Zenei Hetet

Mesterkurzusok, esti koncertek és a historikus zene legkiválóbb hazai előadói várják az érdeklődőket augusztus 16. és 21. között a Bencés Gimnáziumban és a Loyolai Szent Ignác-templomban.

Feladta magát: letartóztatták a győri halálos gázolás gyanúsítottját

A 19 éves férfi tíz nap bujkálás után önként jelentkezett a rendőrségen, a bíróság egy hónapra elrendelte a letartóztatását.

Lezárták a győri Baross híd, Hunyadi utca és Wesselényi utca közötti járdáját - felújítás kezdődött az egyik legforgalmasabb gyalogos szakaszon

Az Útkezelő Szervezet a nyári tanszünet idején végzi el a 160 méteres járdaszakasz teljes felújítását. A munkák idejére kerülőutat jelöltek ki.

2020 és 2025 között 11 milliárd 852 millió forintot kapott az államtól az Illés Akadémia, a kiemelt akadémiai státusza miatt

De ezen felül is kapott állami pénzt. Összesen 14 milliárd forint után csippant a telefon.

Harmadfokú hőségriasztás lép életbe - csütörtöktől, jövő kedd éjfélig tart a rendkívüli készültség

A tartós kánikula komoly egészségügyi kockázatot jelent, a hatóságok fokozott óvatosságra kérik a lakosságot.

Újabb szervezet állt ki az M87-es mellett: a Közösen Vas Megyéért Egyesület is nyílt levélben fordult Vitézy Dávidhoz

Az egyesület szerint a túlárazott beruházásokkal szemben fel kell lépni, de a Kőszeg és Szombathely közötti négysávos út megépítését nem szabad elhalasztani.

Új látványelemekkel, különleges fényfestéssel és erős vállalati összefogással készül a jubileumi Savaria Történelmi Karnevál

A 25. jubileumi Savaria Történelmi Karnevál sajtótájékoztatóján a szervezők ismertették a rendezvény legfontosabb újdonságait, bemutatták a jubileumi év kiemelt programjait, valamint a Karnevál megvalósítását segítő vállalati partnereket és együttműködéseket.