Bármennyire meglepő ahhoz, hogy használatbavételi engedélyt kapjon egy ingatlan, nem kell, hogy a környéken legyen közvilágítás

Farkas Bazsi 2024-11-08 09:14:36
Így aztán marad a rettegés a szombathelyi Oladi-platón.

A napokban megint komoly figyelem vetült Szombathely jelenleg - ha szépen akarjuk jellemezni - legdinamikusabban fejlődő város részére, az Oladi-platóra. A helyiek szerint ugyanis egy betörőbanda kezdett munkába a környéken, egyesek szerint összesen 17 ingatlanba kukkantottak be és vittek el kisebb-nagyobb dolgokat. 

A rendőrség hivatalos közleménye szerint azonban ez a szám meglehetősen túlzó, eddig ugyanis hivatalosan mindössze egyetlen besurranás történt, egy kint hagyott pár cipőt lovasított meg valaki a zárt udvarról.

Persze nem akarjuk elbagatellizálni a dolgot, hiszen egy megkárosítás is sok, ugyanakkor az elmúlt napok eseménye rávilágított egy másik problémára is. Vagyis fókuszba helyezte azt, hogy a platón milyen körülmények közé költöznek be emberek.

Nemrég a Redditen jött velem szembe egy felhasználó, aki arra volt kíváncsi, hogy mivel elég jó áron talált ingatlant mégis mikor lehet műút a területen, mikor lesz közvilágítás, és mikor lesz ez a városrész is olyan mint a többi szombathelyi.

Nos, válaszaikban szinte mindenki elkeserítette, ugyanis ez a terület nem az önkormányzaté, az üzemeltetését az Szombathely-Olad Plató Víziközmű Társulat, az infrastruktúrát nekik kellene kiépíteni, ám mivel ez több milliárd forintos tételt tesz ki, a társulatnak nincsen könnyű dolga.

Több helyen is lehetett találkozni a plató lakóinak megnyilvánulásaival, mi szerint félnek a közvilágítás nélküli területen, ami szinte kínálja magát a bűnözőknek. Sokan egyébként a felröppent hírek óta extra világítást üzemeltetnek a házuk körül, ezzel is csökkentve a kockázatot.

Felmerült bennünk a kérdés, hogy olyan alapvető közszolgáltatás, mint a közvilágítás nélkül, miként adhatja ki a használatbavételi engedélyt a Kormányhivatal?

Hogy tisztán lássunk magát a hivatalt kerestük meg. Meg is kaptuk a válaszukat:

"A meglévő és működő közvilágítás nem követelménye a használatbavételnek, annak megléte közfeladatok körében ellátandó helyi önkormányzati feladatnak minősül. Az új lakóépületek - az építési előírásoknak megfelelő, terv szerinti - elkészülte után, valamint a rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá válásakor, az építésfelügyeleti hatóság a lakhatást engedélyező úgynevezett hatósági bizonyítványt állít ki, a 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet vonatkozó rendelkezéseivel összhangban."

Bár furcsa az éjszakánkénti sötét terület, a hivatal válasza szerint úgyis lehet egy területen lakni, hogy körülötte nincsen közvilágítás. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Fekete Dávid nem vett részt a szerdai rendkívüli győri közgyűlésen

A Meta összeesküvés-elmélet felderítése fontosabb volt.

A garázskapu mérete számít: amit érdemes tudnod

Sokan hajlamosak alábecsülni a megfelelő garázskapu méretének fontosságát. Persze, sokan csak arra gondolnak, hogy elég széles és magas legyen az autójuk számára. Azonban ennél azért jóval több tényezőt kell figyelembe venni.

Nyári, estébe nyúló futóversenyt szerveznek Szombathelyen

A város olyan pontjain is lehet majd nyargalni, ahol egyébként nem lehet futni.

Innovatív vízellátási megoldások: a szivattyúrendszerek evolúciója

Az épületek vízellátása az évek során nagy változáson esett át. A legújabb technológiáknak köszönhetően a modern szivattyúk lenyűgöző teljesítménnyel bírnak, miközben a környezet megóvására is fókuszálnak.

Esővízgyűjtőket osztanak Győrben

A Zöld lépések program keretében megkezdődött a tartályok kiosztása, a cél a fenntarthatóbb városi működés erősítése.

Toronyba is ellátogat Magyar Péter a héten

Celldömölköt és Szentgotthárdot is útba ejti.

A győri kerékpárosok segítségét kéri a városvezetés

Most bárki elmondhatja javaslatát, hogy mire költsék a bringás infrastruktúra fejlesztésére szánt 50 millió forintot.

Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott Hollósy Tamás, szombathelyi ügyvéd

Állami kitüntetésben részesült Sági József, és Szinetárné Márkus Teréz, a szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium tanára.

Tegnap Szalay-Bobrovniczky Kristóf járt titokban Szombathelyen

Vagyis előre egyeztetett, szűk körben mondta el, hogy aki a Fideszre szavaz az a békére szavaz.

Budapesti BL döntő - hetven eurótól indulnak a jegyárak

A Puskás Arénában rendezik a labdarúgó finálét május végén, a belépőket sorsolással osztják ki a drukkerek között.

Állami kitüntetéseket kaptak győri szakemberek a nemzeti ünnep alkalmából

Tudósokat, pedagógusokat, művészeket és közszolgálatban dolgozó szakembereket is elismertek a nemzeti ünnephez kapcsolódóan.

Egy friss felmérés szerint minden ötödik magyar diák funkcionális analfabéta 

Az Oktatási Hivatal mérése alapján a tanulók jelentős része még az alapvető szövegértési feladatokkal is nehezen boldogul. 

Tíz perc alatt elfogták a rablót Győrben

A 48 éves szlovák elkövető rekord gyorsasággal került rendőrkézre.

Czeglédy Csaba szinte összes választási plakátjára börtönrácsot rajzoltak Felsőcsatáron

Igencsak billeg ilyenkor, hogy ez rongálásnak vagy véleménynyilvánításnak minősül.

Magyarország melegszik - a 10 valaha volt legmelegebb év az elmúlt másfél évtizedből kerül ki

A klímaváltozás már most is átalakítja hazánk időjárását, vízkészleteit és mezőgazdaságát.