Lakhatási válság van Szombathelyen, miközben 3 ezer 63 lakás üres

Farkas Bazsi 2024-11-04 12:26:00
Czeglédy Csaba felhívást intézett, hogy a két oldalt egyensúlyba kéne hozni.

"A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2022-es adatai szerint Szombathelyen 33 ezer 301 lakott lakás van, nem lakott viszont 3 ezer 63 lakás" - kezdi így legutóbbi posztját Czeglédy Csaba (független) önkormányzati képviselő.

A képviselő a posztját így folytatja: "Kezdeményezésemre 2020-ban bevezettük Szombathelyen azt az akkor országosan új rendszert, hogy Önkormányzatunk bérbe veszi legalább három évre a tulajdonosoktól az üres, nem használt lakásokat, majd kaució fizetési kötelezettsége nélkül bérbe adja ezeket a piaci árnál 15-20%-kal olcsóbban a fizetéssel, jobb nyugdíjjal rendelkező, de még így is segítségre szoruló kérelmezőknek.

A tulajdonosnak, mivel szociális célra adja bérbe az önkormányzatnak a lakását, nem kell adót fizetnie, a havi bérleti díjat Önkormányzatunk utalja számára, továbbá megvétózhatja az önkormányzat bérlő jelöltjét. Ilyenre egyébként még nem került sor.
Egyik szemem sír, a másik nevet, ugyanis eddig 38 lakást sikerült bérelnünk és albérletbe adnunk, amivel 38 rászoruló egyedülállónak, családnak tudtunk segíteni, viszont ha igazak a KSH adatai, akkor ennél jóval több lakást kellett volna már bevonnunk az önkormányzat szociális gondoskodási körébe.

Szükség is lenne minél több lakásra, ugyanis a lakhatási krízishelyzetben lévők száma Szombathelyen már meghaladja a 330-at.
Hiába írtunk a KSH-nak, hogy legalább az üres lakások címét adja meg az Önkormányzatnak, hogy megkereshessük írásban a tulajdonosokat, megtagadták törvényi felhatalmazás hiányára hivatkozva.

A novemberi közgyűlésen javasolni fogom, hogy forduljon Önkormányzatunk az illetékes miniszterhez, és ha szükséges kezdeményezzünk törvénymódosítást. Bár kiemelt közérdek fűződik törvénymódosítás nélkül is ahhoz, hogy az önkormányzatok a lakhatási válság enyhítése érdekében felvehessék a kapcsolatot a nem lakott lakások tulajdonosaival.

Mindenesetre kérem azon nem lakott lakások tulajdonosait, akik éreznek némi késztetést, hogy nem használt lakásaikat bérbe adják Önkormányzatunknak, hogy keressenek engem vagy írjanak email címre. Köszönöm!"

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Távozott a Vas Népe, a Kisalföld, és a KEMMA összevont divízió főszerkesztője

A továbbiakban Pásztor Zoltán megbízott főszerkesztőként irányítja a szakmai munkát.

A lakás komfortja sokszor egyetlen rossz döntésen múlik

Egy otthon kényelmét könnyű természetesnek venni egészen addig, amíg valami nem működik úgy, ahogy kellene.

Felolvasólánccal és ingyen elvihető könyvekkel ünneplik az Olvasás Világnapját Győrben

Szeptember 8-án a Honvéd Ligetben várja programokkal a győrieket a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér.

Locsolással kezelték a felbontott azbesztes zúzalékot Bükön

Megkaptuk a 25 tonna szennyezett kőzet felszedésének protokollját.

Női seriff lesz a városban: megválasztotta az Országgyűlés Unger Annát a vagyonvisszaszerzési hivatal élére

137 képviselő támogatta az NVVH új elnökét - a hivatal szeptember 1-jén kezdi meg működését.

Ismét nem működik a röntgengép Sárváron 

Celldömölkre kell utazniuk a betegeknek.

Az önálló varrógépkezelés művészete: tanfolyamok, amik segíthetnek

Sokan álmodoztak már arról, milyen lenne önállóan kezelni a varrógépet és saját ruhadarabokat alkotni.

Gyere! Mutatjuk, mit csinálj Győrben a nyár utolsó hétvégéjén!

Zajlanak a bornapok, de rengeteg minden mást is kínál a város. 

Jó hír a győrieknek: szeptember 1-jén újra megnyitják a Zrínyi utat, és a buszok is visszatérnek eredeti útvonalukra

Az iskolakezdésre befejezik a legfontosabb munkákat, a járdák helyreállítása azonban még szeptember első felében is folytatódik.

Diószegi Judit: A jogerős ítélet előtt is van lehetőség kényszerintézkedések alkalmazására

A TISZA Párt győri országgyűlési képviselője szerint félreértésre adhat okot az NVVH elnökjelöltjének meghallgatásán elhangzott kijelentés a jogerős ítéletekről.

DÖNTÉS - Leaszfaltozza az azbeszttel szennyezett utakat a szombathelyi önkormányzat!

Jövő hét hétfőn rendkívüli testületi ülésen engedhetnek zöld utat a képviselők Nemény polgármester akaratának.

Jelentős változások jönnek Győr vasúti közlekedésében: több vonat helyett pótlóbusz közlekedik hamarosan

Szeptember 11. és 22. között pályakarbantartás miatt vágányzári menetrend lép életbe, az utazóknak hosszabb menetidővel is számolniuk kell.

Győriek figyelem: szombaton ismét a Tarcsay utcába költözik a Dunakapu téri piac

A Győri Bornapok miatt egy napra visszatér korábbi helyére a sokadalom, a Tarcsay parkolóban pedig már péntek estétől változik a forgalmi rend.

Borítékolható einstand: állami kézbe kerül az MCC, a Batthyány Lajos Alapítvány és Áder János Kék Bolygója

Augusztus 31-től megszűnik a három szervezet különleges vagyonkezelői státusza, feladataikat és vagyonukat az állam veszi át – jelentette be Magyar Péter.

Jelentett a KSH: 754 700 forint volt a bruttó átlagkereset júniusban

A nettó átlagkereset 529 700 forintot tett ki, a medián ugyanakkor ennél jóval alacsonyabb, nettó 438 ezer forint volt.

Iskolafelújítások Győrben: idén 19 intézményben végeznek munkákat önkormányzati forrásból

Az állami fenntartású iskolák karbantartására 39 pályázat érkezett közel 123 millió forint értékben, ezek közül 19-et tudott támogatni a város.

Mi is az a központi hővisszanyerős szellőztetés?

A modern technológia már az otthonok légcseréjében is kulcsszerepet játszik.

Újabb igazgató távozik a Sárvár Fürdőről

Tőzsér Zoltán műszaki és szolgáltatási igazgatóval augusztus 31-vel bont szerződést a létesítmény. Úgy tudni, a fiktív foglalkoztatási ügybe bukott bele ő is.