Hűtlen kezelés miatt ítélte el a bíróság az el nem készült polgármesteri hivatal ügyében Balogunyom korábbi polgármesterét

Farkas Bazsi 2024-09-18 16:10:31
A kivitelező cég képviselői csalás bűntettében találta bűnösnek a Szombathelyi Járásbíróság.

Többször foglalkozott már az Ugytudjuk.hu a balogunyomi el nem készült polgármesteri hivatal épületének ügyével, amelynek bizonyos szempontból ma pont került a végére, hiszem a Szombathelyi Járásbíróság ítéletet hozott a korábbi polgármester, Márfi Ernőné Kiss Anita (független) és az épületet kivitelező cég, a Vasi Energetikai Kft. képviselőivel szemben.

2018 februárjában tartották az új polgármesteri hivatal és közösségi ház épületének alapkőletételét Balogunyomban. 

Fotó: Ugytudjuk.hu

Az önkormányzat által kiírt közbeszerzés szerint a kivitelezést a Vasi Energetikai Kft. nyerte el, ennek teljes összege bruttó 125 millió 678 ezer 669 forint volt. Csakhogy a 2018-ban megindított építkezés sosem fejeződött be.

A nyertes Kft.-t 2012-ben alapították, és bár az első két évben veszteséges volt a vállalkozás, a 2014-től kezdve folyamatosan plusszos mérleggel zárt. A 2018-as alapkőletétel után alig 4 hónappal, felszámolást kezdeményeztek a Kft.-vel szemben. 

Ahogy az a mai tárgyaláson elhangzott, a cég korábban 30 millió forintnyi folyószámla hitelt vett fel, ezt pedig csupán 9 millió forint összegben fizették vissza, így 2018-ban 5 év próbaidőre bocsátotta őket a bíróság. 

A balogunyomi önkormányzattal megkötött kiviteli szerződésben azt fektették le, hogy a kivitelező ütemezetten, 5 ütemben kapja meg a pénzét. Az önkormányzatnak így 20, 40, 60, 75 majd 100%-os készültségben kell fizetnie a díjakat. Előlegként 25 millió 135 ezer 733 forintot kapott a kft. A tervek szerint 2018 novemberéig kellett volna elkészülni a munkával, ám a kezdeti lendület hamar alábbhagyott. 

A korábban közérdekű adatigényléssel kikért számlákból és teljesítési igazolásokból az derül ki, hogy az épület 20%-os készültségig jutott, ezzel pedig 46 millió 531 ezer 507 forintot fizetett ki ezért az önkormányzat.

Az önkormányzat egyébként a februári alapkőletételt követően a második hónapban, áprilisban állította ki az utolsó számlát a cégnek. Ez 19 millió forintról szólt. És amint az a mai tárgyaláson kiderült ez volt az a számla, ami mögött 60%-os készültséget mutatott fel a kivitelező, holott ezt a műszaki ellenőr nem igazolta.

Az eljárás során többször kihangsúlyozták, hogy a cégvezetők és a polgármester sem előre megfontolt szándékkal követett el törvénytelenséget. A kifizetések során ugyanis az első és a második számla mögött a műszaki ellenőr igazolása is megtalálható. A 2018 márciusban, és 2018 áprilisban keletkezett harmadik és negyedik számla azonban nem jogszerűen lett kifizetve, hiszen nem volt ott az ellenőr igazolása az épület építésének üzeméről.

A Járásbíróság így mindhárom vádlott tekintetében bűnösséget állapított meg.

Elsőrendű vádlott, Képíró Zsolt bűnös társtettesként elkövetett csalás bűntettében. Az ítélete 2 év szabadságvesztés, 5 évig próbaidőre felfüggesztve, amennyiben szükséges börtön fokozatban kell azt végrehajtani. 400 ezer forint pénzbüntetést, és 22 millió 463 ezer 825 forint vagyonelkobzást szabtak ki rá.

Másodrendű vádlott, Képíróné Holléry Krisztina bűnös társtettesként elkövetett csalás bűntettében. Az ítélete 1 év és 9 hónap szabadságvesztés, 5 évig próbaidőre felfüggesztve, amennyiben szükséges börtön fokozatban kell azt végrehajtani. 300 ezer forint pénzbüntetés, és 22 millió 463 ezer 825 forint vagyonelkobzást szabtak ki rá.

Fotó: Ugytudjuk.hu

Harmadrendű vádlott Márfi Ernőné Kiss Anita bűnös hűtlen kezelés bűntettében. Az ítélete 1 év 6 hónap szabadságvesztés, 4 évig próbaidőre felfüggeszti, amennyiben szükséges börtön fokozatban kell azt végrehajtani. 300 ezer forint pénzbüntetést szabtak ki rá.

Az ügyészség fenntartotta a vádat, az első és másodrendű vádlott jogi képviselője teljeskörű fellebbezést jelentette be, a harmadrendű vádlott az ítélet kézhezvételétől 3 napot kért arra, hogy az ítélet tudomásul vételéről vagy a fellebbezésről nyilatkozzon. 

Az épület torzójával kapcsolatban 2021 májusában döntött úgy a helyi képviselő-testület, hogy megpróbál túladni rajta. 29 millió forintért hirdették meg, ám vevő nem akadt rá. Azóta is jobb sorsát várja az ingatlan. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Hasplasztika: az álomalak elérésének útja

Hogy éreznéd magad, ha a hasad feszessé, formássá válhatna, optimális módon hozzájárulva az önbizalmad növekedéséhez?

A Sinsay nyitása is csúszik Körmenden

Továbbra sincsen használatbavételi engedélye a Rákóczi úti üzletsornak.

„A győrieknek joguk van tudni, mire ment el a pénzük” - írta Pintér Bence

Miközben a város uszodákat és könyvtárakat zárt be a válság idején, a fideszes politikusok milliós rezsitámogatásokat kaptak – állítja a polgármester. 

Újra ültették az Arrabona előtti fákat Győrben

Négy kun-szilfa ad majd árnyékot az arra sétálóknak. 

Hogyan őrizzük meg szivarjaink frissességét és zamatát?

A szivarok élvezetéhez nem csupán az ízlés szükséges, hanem a megfelelő tárolás tudománya is.

Pénteken indul a 24. Győri Könyvszalon, az ország egyik legnagyobb vidéki könyves eseménye

„Olvasni nagyon fontos, mert minden téren hozzátesz az életünkhöz” - Pintér Bence.

A bozsoki polgármester megfestette, Gagyi Levente átvette Trump portréját

Nem lehet azt mondani, hogy egy brutál realista alkotás született.

Új néven jöhet a boltokba egy csomó tejföl 

Sok termék tűnhet el a polcokról a régi formájában.

Az Alkotmánybírósághoz fordul az OTP az ATM-törvény miatt

A kormány egyik vidékfejlesztésnek mondott látvány intézkedésével mennének szembe a bankok. 

Vasárnapig pattog a műanyag labda a Schaeffler Arénában

Nemzetközi Asztalitenisz Bajnokságot rendeznek Szombathelyen.

Októberben sem csökkent az infláció

Harmadik hónapja 4,3 százalékon toporog az árindex.

Győri NAV-osok buktattak meg egy e-cigi árust

Füstbe ment a terve: az áruját lefoglalták, és milliós bírságot fizet. 

Kezdődik a krízisidőszak Győrben is

Fokozottan figyeljünk a hajléktalan emberekre!

Elesett Szombathely egyik fő közlekedési ütőere

Csőtörés miatt van forgalomkorlátozás a Szent Gellért utca és Rumi út kereszteződésében.

Magyar Péter: "Gazdája az állatoknak van"

Válaszolt a TISZA Párt elnöke a miniszterelnök megszólalására.