Egyelőre hiába kértük, nem számolt el Balázsy Péter az Asztalkő Fesztiválra adott közpénzekkel

Farkas Bazsi 2024-09-02 08:48:23
De azt sem tudtuk meg, hogy a felsőcsatári gyermeküdülő felújítására tett-e bármilyen lépést a megyei jegyző.

Asztalkő Fesztivál Kőszeghegyalja meghatározó rendezvényévé kezdi kinőni magát, köszönet érte Balázsy Péter főszervezőnek és segítőinek! - ezt posztolta szombat este Ágh Péter (Fidesz-KDNP) a körzet országgyűlési képviselője, az esemény fővédnöke.

A fesztivál egyik pillanatról a másikra, a földből nőtt ki, ám ez nem csupán a véletlennek és a jószerencsének volt köszönhető, hanem annak, hogy a megyei önkormányzat beszuszakolta egy identitást erősítő programba, amelyet így túlnyomórészt közpénzből finanszíroztak meg. 

Fotó: Ágh Péter Facebook-oldala

Ahogy a tavalyi program kapcsán már írtuk  TOP-5.3.2-17-VS1 számú pályázati programban 350 millió forint uniós forrás folyt be a megyei kasszába. A döntéshozók pedig úgy határoztak, hogy ebből az összegből közel 40 millió forintot az Asztalkő Fesztiválra költenek el. Voltak nagy koncertek, kézműves kirakodóvásár, Lacikonyha egyszóval minden, ami egy fesztiválhoz kell.

Már a tavalyi, a Vas Megyei Önkormányzat által szervezett és uniós pénzen finanszírozott fesztivál kapcsán is megragadott minden lehetőséget a program Facebook-oldala, hogy hangsúlyozza, a fesztivál anyja, apja, megálmodója, megszervezője, egyszóval mindenese Balázsy Péter, megyei jegyző. 

Idén pedig ez csak fokozódott.

Ugyanis az történt, hogy tavaly még az önkormányzat által szervezett rendezvényt átvette a Kőszeghegyaljáért Egyesület. Hogy ezt milyen megoldásban, esetleg testületi beleegyezéssel tette meg a megyei közgyűlés még kérdés.

Az egyesületet 2022-ben alapították. Idén júniusban pedig még sem a 2022-es, sem pedig a 2023-as évről nem adtak közzé beszámolási dokumentumokat. 

Miután ezt szóvá tettük, a megyei jegyző, vagyis Balázsy Péter által elnökölt egyesület eleget tett a törvényi kötelezettségnek. A beszámolóból az derült ki, hogy a 2023-as évet 5 ezer forinttal a kasszában zárták.

Augusztus 23-án - szerkesztőségünk mellőzésével - tartották az idei fesztivál sajtótájékoztatóját. Itt jelentették be, hogy az idei fesztivált már a Balázsy Péter elnökségével működő Kőszeghegyaljáért Egyesület rendezi meg.

"Pályázati forrás hiányában a Kőszeghegyaljáért Egyesület idén - számos szponzor segítségével, önkéntesek támogatásával - saját maga szervezi meg az Asztalkő Fesztivált. Dr. Balázsy Péter vármegyei jegyző, a szervezet elnöke elmondta: ezúttal három településen, Velemben, Bozsokon, Cákon lesznek programok, a helyszínek sora azonban bővült" - írta tudósításában a Vaol.hu.

Eleve etikai kérdéseket vet fel, hogy egy civil szervezet elnöke olyan személy, aki közpénzek felett diszponál. Szombathelyen például Putz Attila (Éljen Szombathely!) még csak önkormányzati képviselőjelölt volt, de már átadta a Keleti Városrészért Egyesületben betöltött elnöki mandátumát.

Számos szponzor segítségével valósult meg az idei Fesztivál - mondta el Balázsy, akit egyébként nemrég Velem díszpolgári címmel tüntetett ki.

Nos, ezeknek a szponzoroknak a nagy része közpénzekkel gazdálkodik.

A rendezvény kapcsán ugyanis a Miniszterelnökség, a civil támogatásokat kiosztó Bethlen Gábor Vagyonkezelő Zrt., a Diákhitel Központ, és a Szombathelyi Erdészeti Zrt. logója is megjelent. Vagyis ezek az intézmények mind pénzzel támogatták a rendezvényt.

A dolog tehát olvasatunkban úgy néz ki, hogy a megyei jegyző, egy civil szervezet mögé bújva, államigazgatási kapcsolatait felhasználva közpénzeket síbol az alig két éve alapított egyesületének fesztiváljára. Miközben sok, évek óta jótékony, állatvédelmi vagy szociális célra életrehívott civil szervezet vért izzad, hogy a működéséhez szükséges pár tízezer forintot adományokból összegyűjtse.

Hogy tisztán lássuk levélben kerestük meg a Miniszterelnökséget, a Bethlen Gábor Vagyonkezelő Zrt.-t, a Diákhitel Központot, és a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-t, hogy megtudjuk mennyi pénzzel járultak hozzá az Asztalkő Fesztiválhoz.

Egyelőre azonban egyetlen választ sem kaptuk.

Balázsy Péternek is küldtünk egy kérdéssort, amelyben többek között szintén arra kérdeztünk rá, hogy mennyi közpénz érkezett a fesztiválra a fent említett szervezetektől. De arra is kíváncsiak voltunk, hogy hozzájárult-e anyagiakkal a fesztivál megszervezéséhez a Vas Megyei Értéktár Bizottság? Amennyiben igen, úgy mennyi pénzzel?

A fesztivál összköltségére is kíváncsiak voltunk. 

De a felsőcsatári gyermeküdülő sorsa után is érdeklődtünk.

Mint levelünkben írtuk, Vas Vármegye területén található a felsőcsatári gyermektábor, amit a megyében élő gyerekek 2022 óta nem tudnak táborozás céljára igénybe venni, az épület ugyanis már-már életveszélyes állapotba került.

Mint megyei jegyző lobbizott-e azért, hogy akár megyei, akár kormányzati forrásból felújításra kerüljön a gyermeküdülő épülete? - tettük fel a kérdést.

Mivel választ nem kaptunk, így közérdekű adatigényléssel fordulunk a közpénzekkel gazdálkodó szervezetekhez.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Új, élményalapú kapcsolatépítés kezdődik a vas-hegy környékén

2026-os programjaira várja jelentkezőit és közreműködőit a vas-hegy / eisenberg kezdeményezés.

Vasból is megárt a sok – június első hetében a hemokromatózisra hívják fel a figyelmet Győrben is

A korán felismert vastúlterhelődés jól kezelhető, mégis sokan élnek úgy a betegséggel, hogy nem is tudnak róla.

Gyermeknapon újra megnyitották - ismét látogatható a népszerű vizes játszótér Győrben

Megint várja a családokat a Bisinger sétány különleges vízi játszóparkja.

Keselyűket fotóztak Pusztacsó közelében

Akár 2 és fél méteres is lehet a szárnyfesztávolsága ezeknek a ritka madaraknak.

Akár csak 2024-ben, tavaly is veszteséget termelt az SZKKA

A tavalyelőtti -60 milliós eredmény, most -10 millióra mérséklődött. Továbbra is bírósági végrehajtás van a cégen.

Japán napot tartottak Győrben - a távol-keleti ország nagykövete is ellátogatott a rendezvényre

Kulturális programokkal, filmvetítésekkel és japán gasztronómiai különlegességekkel telt meg a belváros.

Késsel támadt anyjára, és nagyanyjára egy fiatalkorú Gönyün

A fiatal úgy érezte, hogy szüleinek a kapcsolata konfliktusokkal terhelt, emiatt már nem akart velük élni, ezért 2025 nyarán elhatározta, hogy megöli őket.

Hamis euróval fizettek Szombathelyen és Vasváron

Az elkövető emellett csekély mennyiséget meghaladó új pszichoaktív anyagot is megszerzett és magánál tartott.

5 tanács a tökéletes kerti bútor kiválasztásához

A kert ma már sokkal több, mint egyszerű kültéri terület.

Egy apró változtatás, ami sokaknál állandósult

Az utóbbi időben egyre többen alakítjuk úgy a mindennapjainkat, hogy azok ne csak kiszámíthatóbbak, hanem tudatosabban felépítettek is legyenek.

A Somogy megyei közgyűlés visszavonta korábbi határozatát és ezzel kimondta, hogy nem létezett a TISZA-adócsomagja

A testület egyhangú szavazással helyezte hatályon kívül a februári döntést.

Miért fontos átgondoltan redőnyt választani?

Volt már olyan, hogy redőnyödet próbáltad leengedni egy zord esős napon, de csütörtököt mondott a rendszer?

Tárolásra fel: az akkumulátorok gyorsabban alakíthatják át az energiarendszert, mint sokan gondolják

Ausztrál és európai példák is azt mutatják, hogy az akkumulátoros energiatárolás egyre nagyobb szerepet játszik az áramárak csökkentésében.

Íme a gyereknapi programdömping Győrben

Ha ezekből nem találsz a hétvégére kedvedre valót, a hiba nem a mi készülékünkben van. 

Megyei Jogú Városok polgármesterei: a kormány tárgyaljon az önkormányzatokkal a szolidaritási adóról, hatásköri reformokról, ahogy ígérte!

A városvezetők arra kérik a Magyar-kormányt, hogy vizsgálja felül és mérsékelje a szolidaritási adót, hogy a városok kiszámítható, a feladataikhoz igazodó finanszírozást kapjanak a közszolgáltatások működtetéséhez.

Megnyílik az uniós pénzcsap: 6000 milliárd forintnyi forrás érkezik Magyarországra

Az Európai Bizottsággal kötött megállapodás nyomán felszabadulnak a korábban befagyasztott támogatások, a kormány csatlakozik az Európai Ügyészséghez.

Június elsején indul a Hecsei úti felüljáró felújítása Győrben

Két és fél hónapos munkára készülhetnek az autósok, a szerkezet hibáit több mint 500 millió forintos állami támogatásból javítják ki.

A munkaviszony megszüntetésének buktatói a Kúria határozata alapján

A munkajogi konfliktusok gyakran elhúzódó és összetett ügyek.