A lódarázs nem ellenség

Farkas Bazsi 2024-08-27 11:18:00
Ezt tedd, ha szembe találkoztok az erdőben!

A lódarazsak félelmetesnek tűnhetnek, azonban fontos szerepet töltenek be az erdő ökoszisztémájában. Ragadozó rovarok lévén segítenek szabályozni más rovarpopulációkat, különösen a kártevőket. Ezzel hozzájárulnak az erdő egyensúlyának fenntartásához, továbbá beporzó szerepük sem elhanyagolható. A Pilisi Parkerdő közleményében arra hívja fel az erdőjárók figyelmét, hogy bár a lódarazsak (Vespa crabro) nem a legkedvesebb élőlények az erdőben, de annak fontos szereplői, a velük való találkozás veszélyei pedig minimalizálhatóak, ha néhány apró jótanácsot megfogadunk. 

A lódarazsak rajzási időszaka általában tavasz végétől ősz elejéig tart, leginkább májustól szeptemberig. Ebben az időszakban a kolónia aktívan építi fészkét, és keres táplálékot, ami növeli a találkozások esélyét az erdőt járó látogatókkal. Augusztus végétől néhány hétig tart a rovarok párzási időszaka, amikor ismét fokozott a jelenlétük. A lódarazsak alapvetően nem agresszívak és általában csak akkor támadnak, ha fenyegetve érzik magukat vagy fészküket.

A fészkek leggyakrabban faodvakban vagy épületek védett sarkaiban találhatóak. A rovarok különösen érzékenyek a fészkük közelében történő mozgásra, és a hirtelen mozdulatok vagy zajok fokozhatják a támadási hajlandóságukat.

Mit tegyünk, ha lódarázzsal találkozunk?

Maradjunk nyugodtak: a hirtelen mozdulatok elkerülése csökkentheti annak esélyét, hogy a lódarázs támadjon. Ha egy lódarázs közeledik, próbáljunk meg lassan távolodni.

Ne próbáljuk meg lecsapni vagy elűzni: ez agresszív válaszra ösztönözheti a rovart. Ha egy lódarázs körözni kezd körülöttünk, a legjobb, ha lassan távolodunk.

Fejlámpa használata éjszaka: az éjszakai túrák elengedhetetlen kelléke a fejláma, amelynek fénye vonzza a rovarokat, köztük a lódarazsakat is. Ha ilyen esetben lódarázs közeledne, minimalizáljuk a fény erősségét, de legjobb, ha lekapcsoljuk és lassan tovább sétálunk.

A lódarázs csípése fájdalmas, egyeseknél allergiás reakciót válthat ki. Amennyiben nem lép fel allergiás reakció, amilyen gyorsan lehetséges kezdjük el hűteni a csípés helyét hideg vízzel, vagy jéggel, hogy csökkentsük a fájdalmat és a kialakult duzzanatot.
Allergiás reakció esetén a csípés után leggyakrabban légzési nehézségek, szédülés vagy ájulásérzet jelentkezik. Ha ilyet észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz, mivel ez súlyos allergiás reakcióra (anafilaxiára) utalhat.

A Pilisi Parkerdő természetvédelmi szempontokat figyelembe véve törekszik arra, hogy erdeink és annak látogatói is biztonságban legyenek. Ha lódarázsfészket észlel a Pilisi Parkerdő által kezelt erdőkben a turista utak, pihenőhelyek és erdei játszóterek közvetlen közelében, kérjük, értesítse az adott erdészet kollégáit, hogy megtehessék a megfelelő intézkedéseket, allergiás reakció esetén pedig a 112-es segélyhívó számot.

Együtt tehetünk a biztonságos és élvezetes erdőjárásért!

 

Szólj hozzá!

A Rákóczi Ferenc utcát, a Várkört és a Pék utcát is felújítják Kőszegen

A közbeszerzést kiírták, egyelőre még nem lehet tudni, hogy ki lesz a kivitelező.

Harmadik alkalommal rendezték meg Győrben a Fehér Miklós Emléktornát

Az emlékezésé és az összetartozásé volt a főszerep szombaton, a Magvassy-csarnokban.

Paks II. - 80 milliárdos hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentést tett Tordai Bence

A politikus szerint a kormány annak ellenére utalta át a közpénztámogatást az oroszoknak, hogy az Európai Bíróság visszavonta kormánytámogatás lehetőségének engedélyét.

7 milliárd forintot csalt el egy budapesti bűnszervezet, a szálak a Nyugat-Dunántúlra vezetnek

Fiktív számlákat állítottak ki, és vissza nem fizetett hiteleket vettek fel.

Magyar Kultúra Hete Győrben - kiállítások, filmek, táncház és zenés estek

Január 20. és 24. között különleges programsorozattal vár minden érdeklődőt a Rómer Flóris Múzeum.

10 hónappal a bejelentés után valóban meg is kezdődött kőszegi Hősök tornya felújítása

A 375 milliós projektből magára a felújításra 156 millió forintot költenek el. Eredetileg 2026 márciusára készen kellett volna lennie a felújításnak.

Győrben is érvényben a vörös kód - mindenkinek jár a segítség a hidegben

Pintér Bence a lakosság figyelmét kéri az előttünk álló extrém fagy idejére.

Sárkány Péter: a Győr-Szol feladata a piaci alapon bérbe adott ingatlanok piaci áron történő hasznosítása

Az elnök-vezérigazgató Kósa Rolandnak írt válaszában kifejtette, hogy ettől semmilyen körülmények között sem tekinthetnek el. 

Extrém hidegben is számíthatnak rá - segítséget ajánl fel Hajtó Péter szombatra Győrben

Egyedül élő időseknek és mozgássérülteknek nyújt gyakorlati segítséget a független képviselő az előttünk álló hideg napokon.

Kiderült, hogy mi áll a bosszantó, győrzámolyi áramszünetek hátterében

Granát Gábor szerint az örökölt „túltelkesítés” okozza a problémát. 

Zsebébe tett két ujjával akart dohányboltot rabolni egy férfi Szentgotthárdon

Bár elsőre csak két doboz sörért, és egy cigiért ugrott be.

Pénteki gumicsont: Trump levelet írt Orbánnak

Nem! Pénzügyi védőpajzsról továbbra sincs szó benne.

A győriek az extrém hidegben sem maradnak hétvégi program nélkül

Lesz gardróbvásár, bábszínház, punk koncert és szauna szeánsz, de a legendára, Fehér Miklósra is emlékezünk egy gálával.

Lezárultak a Ruszin-Szendi Romulusz elleni rendőrségi ügyek - a TISZA jelöltje szerint az igazság győzött

Pócs János malacos perfomanszát elítélték, és a fegyverét is visszakapja a politikus.

Végrehajtandó szabadságvesztést kért a Szombathelyi Járási Ügyészség egy külföldi férfira, aki halálos közúti balesetet okozott

A vádlott elaludt a volánnál, a baleset után pedig elhagyta a helyszínt, amiben két vétlen ember is elhunyt.