Közel 70 ezer vendégéjszakát töltöttek a turisták 2023-ban Szombathelyen

Farkas Bazsi 2024-04-29 07:54:12
A legnépszerűbb attrakciók a városban a Kámoni Arborétum, a Savaria Múzeum és a Vasi Skanzen. A Karneválra közel 145 millió forintot költöttek el.

A múlt heti szombathelyi közgyűlésre készítették el az önkormányzati cégek a 2023-as évre vonatkozó beszámolójukat. Többek között a Savaria Turizmus NKft. tavalyi évre vonatkozó anyaga is elkészült.

Ebből többek között az derül ki, hogy Szombathelyen 69 ezer 998 vendégéjszakát töltöttek 2023-ban, ebből 31 ezer 645 belföldi vendégéjszaka került a statisztikába.

A beszámoló megjegyzi, hogy a legtöbb turista augusztusban kereste fel - 8460 fő - Szombathely, ez nagyrészt a Karneválnak volt betudható. Ezt követte a másik két nyári hónap.

A beszámoló szerint a belföldi turisták számának csökkenése mögött a csökkenő fizetések állnak. A másik ok pedig, hogy a városban található 4 csillagos szállodák profilt váltottak. Az autóipari beszállítóként működő multik külföldi vendégmunkásainak szolgálnak szállásként. 

Továbbra is Németországból érkezik Szombathelyre a legtöbb külföldi turista. Azonban a városban jelenlévő németek általában a helyi nagy cégekhez érkeznek munkaügyben, nem pedig várost nézni. 

A megye legerősebb attrakcióinak továbbra is a fürdők számítanak, így a büki vagy a sárvári létesítmény.

Szombathely három legnépszerűbb attrakciói 2023-ban a Kámoni Arborétum, a Savaria Múzeum és a Vasi Skanzen voltak.

A leglátogatottabb események pedig a Savaria Karnevál, a Szentivánéji Vigasságok és az Érezd Szombathelyt! Programsorozat volt.

A beszámoló külön kitér a Savaria Karneválra. A programra két külön pályázaton is nyert pénzt a Kft., egy 9 milliós és egy 13 millió forintos támogatást kapott meg a rendezvény.

A négy nap alatt 103 ezer ember fordult meg.

A Karneválra 600 hagyományőrző érkezett, 5 országból.

A Karnevál teljes költsége 144 millió 800 ezer forint volt. 

Ennek közel a felével, 70 millió forinttal támogatta az önkormányzat a rendezvényt. A fesztivál becsült pénzforgalma 1 milliárd 300 millió forint volt.

A társaság a 2023-as évet 18 millió 528 ezer forinttal zárta. Ezt a pénzt a Történelmi Témapark rossz állapotban lévő lelátóinak a felújítására fogják fordítani. 

Támogasd adód 1%-val a hatalomtól független újságírást!

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adószám: 19294571-1-18.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

A Győr+ nem tájékoztatta a tulajdonos Győr-Szol Zrt-t, hogy ma már nem jelenik meg az ingyenes újság

Sárkány Pétert kérdeztük a kialakult helyzetről. Tóth Rebeka vezérigazgatót is kerestük, de őt sem mi, sem a Győr-Szol nem érte utol. 

Hatékony védelem az automatizált biztonsági rendszerek segítségével

A modern internetes világban, ahol a fenyegetések száma és összetettsége folyamatosan növekszik, a vállalatok számára létfontosságú a megfelelő kiberbiztonsági stratégiák alkalmazása.

Hogyan óvhatjuk meg a szemkörnyéki bőrt?

A szem körüli bőr rendkívül vékony, épp ezért különösen érzékeny a külső hatásokra.

Az ügyészségi nyomozás még véget sem ért, de a Vas Népe már megírta, hogy nem igaz, hogy valakit munka nélkül fizettek a Sárvári Gyógyfürdőben

A megyei napilap korábban egy sort sem írt arról a mutyiról, ami az országos média figyelmét is felkeltette.

A hőfok szerepe a hidraulika rendszerek hatékonyságában

Gondolta volna, hogy mennyire fontos szerepet játszik a hőszabályozás a hidraulikus rendszerek működésében? Az ilyen rendszerek, különösen teherautókban és munkagépekben, jelentős mennyiségű hőt termelnek működés közben.

Két győri fa kapott faértéktáblát a Föld napján

Egy 150 éves platán és egy különleges tölgy lett a városi zöldfelületek jelképe.

Időközi választás jön Sárváron

Augusztus végére tűzik ki a szavazás időpontját.

Rezidensi-kutatói programot indít a Semmelwis Egyetem és a szombathelyi oktatókórház

A kezdeményezés egy több mint harminc egészségügyi intézményt és szervezetet magába foglaló stratégiai együttműködés része.

A modern kertgondozás forradalma: akkumulátoros kerti gépek a jövőben

A kertápolás területén az utóbbi években jelentős átalakulások történtek, melyek új távlatokat nyitottak a zöld területek szerelmesei előtt.

Szórólapokkal agitált V.Németh Zsolt mellett a kampányban Győrvár polgármestere

Kaczor Zsolt szerint nem mint polgármester, hanem mint magánember kérte a falu lakóit, hogy a fideszes jelöltre szavazzanak. A szórólapokat közmunkások hordták ki, munkaidőn kívül.

Laczkovits-Takács Tímea lett a győri Fidesz-KDNP frakcióvezetője

Egy friss közlemény szerint Fekete Dávid már előzetesen is csupán az országgyűlési választásokig vállalta a frakcióvezetést

Megalapozatlannak tartja az őt ért vádakat Matolcsy György és közleményben reagált

A volt jegybankelnök szerint nem tűnt el az alapítványi vagyon, bár a leveléből az is kiderült, hogy az MNB-nek nem volt jogköre az alapítványok működésébe való beavatkozásra.

A Vas Vármegyei Kamara kezdeményezte a területi és országos kamarai elnökök rendkívüli értekezletének soron kívüli összehívását

Talán lehet némi köze ahhoz, hogy Nagy Elek, az országos kamara elnöke alapító tagja volt az első Digitális Polgári Körnek, amit maga Orbán Viktor hívott életre. 

Pintér Bence: „Fekete Dávid semmi mást nem javasol most, minthogy a Fidesz felelőtlen pénzügyi politikájáért a polgármester vállalja a felelősséget"

A városvezetés szerint a közgyűlés feloszlatása az egyetlen járható út, miközben a Fidesz vert helyzetből is alkudozna.

Gulyás Gergely vette védelmébe a választási csalással vádolt Ágh Pétert

A leköszönő miniszter mindenről írt, csak éppen arról nem, hogy miért fogja levegőnek nézni Ághot a TISZA az elkövetkezendő 4 évben.

A sport hatásai a mindennapi életben

Sokan talán észre sem veszik, hogy a rendszeres mozgás milyen különleges hatásokkal van a testünkre. Tudtad, hogy az aktív életvitel nemcsak az izmainkat növeli, hanem csontjaink épségét is jelentősen javítja?