Egy szombathelyi botanikus kertben is előkerült néhány szárazföldi laposféreg

Farkas Bazsi 2024-02-01 10:52:00
Az invazív állat két fajtáját írták le eddig itthon, mindkét faj ragadozó elsősorban csigákat és földigilisztákat fogyasztanak.

A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézete és a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) kutatói először azonosítottak két szárazföldi laposféreg (planária) fajt Magyarországon - közölte az MTI-vel a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat szerdán.

Közleményük szerint egy pécsi kertészetben került elő a két laposféregfaj, amelyek előfordulását a kutatók a Zootaxa című zoológiai folyóiratban közölték. Mindkét faj ragadozó, elsősorban csigákat és földigilisztákat fogyasztanak. A hazai faunára kifejtett hatásuk még ismeretlen, így ennek további vizsgálata szükséges.

A beszámoló szerint a mostani tanulmányig nem jelent meg hivatalos szakirodalmi leírás egyetlen Magyarországon élő szárazföldi laposféregről sem, viszont a kutatóknak eddig összesen tizenhét hazánkban is előforduló édesvízi planáriafajról volt tudomásuk.

Az utóbbiak két főcsaládba - a Geoplanoidea és a Planarioidea - sorolhatók. A Magyarországon most megjelent két faj a Geoplanoidea csoportba tartozik.

A fajok egyike a Diversibipalium multilineatum névre hallgató planária, amelyből 27 centiméter hosszú példányt is találtak. A fajra a szalmasárga alapszín és a háti oldalon végighúzódó három barna csík, valamint a fej két oldalán található kiszélesedő lebeny jellemző, emiatt magyarul a kalapácsfejű féreg nevet javasolták neki. Ezt a fajt eredetileg Japánban írták le, vélhetően oda is behurcolás útján került.

A kalapácsfejű férgek többségére a pécsi kertészet üvegházi részében bukkantak a kutatók, bár néhány példány a szabadba is kijutott. Szakirodalmi adatok szerint a faj elterjedését limitálja a páratartalom mértéke, ami Magyarországon túl alacsony, ezért nem valószínű, hogy a faj el fog terjedni.

A másik faj az Obama nungara nevű, eredetileg Brazíliában leírt planária, amely jóval kisebb - hossza 7 centiméternél rövidebb, szélessége mintegy 5 milliméter -, barnás, jellegzetes márványos mintázatú állat. A kutatók magyar névnek az obama-férget javasolják, az itthon megtalált példányok génszekvenciái argentin példányokéval mutattak teljes egyezést.

A közlemény szerint az Obama nungara mára már számos európai országban megjelent és elterjedt. Miután a pécsi kertészetben talált példányokat begyűjtötték, egy budapesti kertészetben, illetve egy szombathelyi botanikus kertben is előkerült néhány, ami azt jelzi, hogy a jelenleg ismertnél sokkal elterjedtebb lehet országszerte. Számos pécsi példány petecsomagot is lerakott, ez mutatja, hogy képes volt ivarosan szaporodni Magyarországon - írták.

A megnövekedett áru- és személyforgalom miatt minden eddiginél nagyobb számban jelennek meg hazánkban idegenhonos állatfajok, amelyek a melegedő klíma miatt nagyobb eséllyel telepednek is meg, mint évtizedekkel ezelőtt - emelték ki a kutatók.

Címlapfotó: Jean-Lou Justine​, Leigh Winsor, Delphine Gey, Pierre Gros, and Jessica Thévenot/Wikipedia.

Szólj hozzá!

Megint feljelentették a Bűnvadászokat

Ezúttal Kőszegen jártak el a rendőrök.

Ha csak egy videót nézel ma meg az este Győrbe érkező Orbán Viktorról, akkor ez legyen az!

18 percben gyönyörködhetsz vagy épp szörnyülködhetsz, hogy a miniszterelnök hányszor hasonult meg az elmúlt évtizedekben. 

Szombat este egy órára elsötétül Győr több ikonikus helyszíne - a Föld órája miatt

A város is csatlakozik a világméretű klímavédelmi akcióhoz, amelynek célja, hogy emlékeztessen: a környezetvédelem a mindennapi döntéseknél kezdődik.

Mit érdemes tudni a lézeres szemműtétek áráról?

A modern orvostudomány egyik érdekes területe a lézeres szemműtét, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy véglegesen megszabaduljanak szemüvegüktől vagy kontaktlencséjüktől. De vajon mennyibe kerülhet egy ilyen beavatkozás, és mik befolyásolják az árakat?

Eredményvárót szervez a TSZV a választás estéjére Győrben

Pintér Bence szerint a győriek számára sem mindegy, milyen összetételű parlament alakul az április 12-i országgyűlési választás után.

Az FBI és a magyar rendőrség közösen fogott el egy Amerikában körözött férfit Győrben

Gyermekpornográf felvételek birtoklása miatt körözték, kiadatási eljárás indult ellene.

Júniusban újra jön a győri éjszakai futás

Elindult a nevezés a XXIV. Büchl Félmaratonra.

Kerékpárutak, körforgalmak, új tervek – így alakítaná át Győr kétkerekű közlekedését a városvezetés

A polgármesteri hivatalban tartott egyeztetésen több, már előkészített bringás fejlesztést is bemutattak, a kivitelezések egy része 2027 elején indulhat.

A víz világnapját ünnepelték a Győri Városházán

Helyi diákok alkotásait díjazták az ÉDUVÍZIG pályázatán.

2043-ban lenne Európa Kulturális fővárosa Szombathely

Így ünnepelnék a város alapításának 2000. évfordulóját.

Illés Károly kollégája lett Tóth Gabi

Igaz az énekesnő ugyanazzal a munkával majdnem két és félszer annyit keres, mint a Fidesz városi elnöke.

Horváth Gábor, fideszes szombathelyi önkormányzati képviselő hiányolta a közgyűlési teremből Rápli Róbertet, a TISZA helyi parlamenti képviselőjelöltjét

Hende Csaba megválasztott képviselőként 2019 óta nem tette tiszteletét egyetlen közgyűlésen sem. Őt Horváth sosem hiányolta.

Több mint 68 millió forintos távhő hátralékot halmoztak fel a szombathelyi önkormányzati lakásban élők

Ezt leginkább a Paragvári utca 86., a Károly Róbert 1., és a Dr Szabolcs Zoltán 1-ben élők hozták össze.

Levette a napirendről a Fidesz a környezetvédelmi javaslatot Győrben

Balog-Farkas Renáta szerint személyeskedés történt a szakmai vita helyett.

Fekete Dávid hirtelen megszerette a 444-et 

A fideszes frakcióvezetőnek szemlátomást akkor nincs baja a lappal, amikor az épp azt mondja, amit hallani szeretne.

Hogyan biztosítsunk hosszú életet a fa szerkezeteknek?

A faanyag védelme mindig fontos feladat, hiszen a természetes szépsége és tartóssága gyorsan veszélybe kerülhet a különféle időjárási hatások miatt. A vastaglazúr ebben jelentős szerepet játszhat, különösen, ha minőségi és esztétikus védelemről van szó.