Elég hosszú a várólista Győrben a Kálóczy téri idősek otthonába

Pintér Bence 2023-09-13 07:13:00
135 hely van, 318 fő van várólistán.

Egy olvasónk érdeklődése után közérdekű adatigénylés keretében kérdeztük meg, hogy hány szabad férőhely van Győrben a Kálóczy téri idősek otthonában. Az otthont működtető Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény részéről Kányai Róbert igazgató válaszolt, aki egyrészt elmondta, hogy nincs szabadférőhely, másrészt közölte, hogy

318-an vannak jelenleg a várólistán a város legnagyobb idősek otthonában,

bár köztük vannak olyanok, akik más otthonban is elfogadnák az elhelyezést, ha arra lehetőség nyílna.

Győr Megyei Jogú Város Helyi Esélyegyenlőségi Programja szerint (100. oldal) az EESZI négy telephelyen biztosít idősek otthonában, míg két telephelyen idősek gondozóházában való elhelyezést, előbbi 232, utóbbi 43 férőhellyel rendelkezik.

„A nappali ellátáshoz hasonlóan az elmúlt évek tapasztalata a bentlakásos ellátás esetében is az ellátotti kör átalakulása. Az élettartam és az átlagéletkor növekedése nem jár együtt az életminőség, illetve az egészségi állapot javulásával, ennek következtében a bentlakásos ellátásban jelentősen megnőtt a nagyon rossz egészségi állapotban lévők, súlyos demenciával, illetve pszichiátriai betegségekkel küzdő idősek aránya”

– áll a szakmai anyagban.

A dokumentum szerint a jogszabályi feltételek és a jogosultsági kritériumok is ebbe az irányba mutatnak: az idősek otthonaiba a 24 órás felügyeletet igénylők kerülhetnek be. Az ellátottak egészségi állapotának változása a gondozási feladatokat is átstrukturálja,

az Esélyegyenlőségi Program megállapításai szerint egyre több egészségügyi végzettségű dolgozóra lenne szükség, viszont kevés a jelentkező, a bentlakásos ellátásban a munkaerőhiány az ápolók kö rében a legsúlyosabb.

A dokumentum azt is megállapítja: a férőhelyi kapacitás az elmúlt évtizedben nem növekedett, az engedélyezés nehézségei, valamint a munkaerőhiány nem is teszi lehetővé a bővítést.

Szintén az Esélyegyenlőségi Programból derül ki: a nyugdíjasok házában történő elhelyezésre több helyszínen van lehetőség olyan idősek számára, akik képesek önmaguk ellátására. A Rónay Jácint utcai nyugdíjasházban 79, míg a Győr-Szol Zrt. beruházásában 2012-ben átadott Semmelweis utcai garzonházban 32 lakás, a Winter Ernő utcában pedig 39 nyugdíjas garzon áll rendelkezésre. A Kálóczy téren pedig 79 garzonlakás található. Hasonló ellátást biztosít a Szent Anna otthon is, amely 155
lakóegységgel rendelkezik. 

Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.

Szólj hozzá!

LMP: Lantos Csabának távoznia kell

A zöldpárt szerint a kormány pénteken hatályba léptetett veszélyhelyzeti kormányrendelete a szennyező, környezetromboló cégeknek kedvez.    

„Halállistát” készített az iskolai mészárláshoz egy tizenhat éves Győr-Moson-Sopron megyei fiú

A náci eszmékhez vonzódó fiatal vásárolt egy nyolc centiméter pengehosszúságú zsebkést, mindkét oldalán horogkereszttel.

1,3 milliárd alumíniumdoboz kerül forgalomba Magyarországon évente

Szeptember 23-án van a nemzetközi hulladékgyűjtő nap.

Dézsi Csaba András negyedszer hazudta azt, hogy ki van tiltva a Győr összefog csoportból

Az egyik fideszes alpolgármester, pár képviselő és a polgármesteri főbiztos is tagja a csoportnak, pedig Dézsi szerint ők is ki vannak tiltva.

Hende: A jelenlegi szombathelyi városvezetés látszat-városvezetést folytat

A választókerületi elnököt megszólalásra késztette a lehetséges fideszes önkormányzati képviselő-jelöltekről megjelent lista.

A pertől tartva közzétette a szentiváni légszennyezettség-mérés adatait a győri önkormányzat

A szentiváni civilek máris találtak benne olyan adatot, ami annyira nem megnyugtató.

Megvannak a Fidesz szombathelyi önkormányzati képviselő-jelöltjei?

Czeglédy Csaba tudni véli, hogy kik az indulók.

Karácsony nyerne Budapesten

Az ellenzéki választók együttműködést várnak a pártoktól.

Nem akarta kifizetni a szállodai cechet egy férfi Szombathelyen

Két hétig lakott az ideiglenes szálláson, de fizetni, azt nem akart.

Baglyot minden fára!

A lakosság és az önkormányzatok műfészkek, költőládák kihelyezésével segíthetik a településlakó, rágcsálópusztító baglyok költését.

A Papagájmentő Alapítvány is részt vesz a győri önkormányzat meghívásos pályázatán

30 millió forintra pályázhatnak a meghívott állatvédő szervezetek: a polgármester családjának alapítványa és az állatkert is a meghívottak között van.

Ittas szombathelyi rollerest csíptek el a zsaruk

A Körmendi út melletti járdán rodeózott.

A Momentum szerint a területfejlesztési államtitkár egy uniós pénzből felújított házban él Győrújbaráton

46 millió forintból építettek a Lila-hegyen egy „rekreációs központot”.

LMP: segíteni kell az embereket abban, hogy a tömegközlekedést válasszák

A klímavédelmi célok csak így érhetők el, és a városaink levegője is csak így fog tisztulni.

Halálos baleset történt Sorokpolánynál

Két személyautó ütközött.

Holokauszt-emlékműre írt ki pályázatot a győri önkormányzat

A Révai Miklós Gimnázium mellé kerülne az alkotás, 80 milliót szánnak rá.

Folytatódik Győrben a rendőrségi bringajelölés

Ezúttal a Barátság parkban lesz rá lehetőség.