A választások előtt kiosztott SZJA már rég visszavándorolt a költségvetésbe

Nagy Donát 2022-08-04 16:34:41
Az egyre dráguló bolti termékek miatt közel 800 milliárd forint extraprofitja lett az államnak pusztán az ÁFA-bevételekből az első félévben, a megemelt rezsi után fizetett adó ebben még benne sincs.

A Magyar Államkincstár első hathavi adatai alapján a száguldó infláció alaposan megtömi a költségvetést, írja az Átlátszó.

A lap szerint közel 800 milliárd forinttal több lett az állam ÁFA-bevétele 2022 első félévében, mint az előző év azonos időszakában.

A többlet az országgyűlési választások előtt kiosztott SZJA-visszatérítésnél már most 100 milliárd forinttal magasabb összeg.

Mindez úgy lehetséges, hogy a voksolás előtt kiosztott pénzt az emebrek a mindennapi kiadásokra és megtakarításokra használják fel, ezek után pedig keményen adózni kell. 

A 2022-es választások előtti SZJA-visszatérítést 2021 nyarán harangozta be Orbán Viktor. Akkor a miniszterelnök „kijelentette, 2022-ben nem lesz választási költségvetés”, majd úgy folytatta:

Ha sikerül elérni az 5,5 százalékos GDP-növekedést – a költségvetés 4,3-ra van tervezve -, akkor a gyermeket nevelő szülőknek 2022-ben visszaadjuk azt az adót, amelyet 2021-ben befizettek SZJA-ként.

A kifizetett összeg a 650 milliárd forintot közelítette meg, de úgy tűnik, hogy az SZJA-visszatérítés az elszabaduló árak miatt már az év első hat hónapjában tulajdonképpen visszavándorolt a családoktól a költségvetésbe.

A lap szerint 2022 első félévében az előző év azonos időszakához képest 764 milliárd forinttal több ÁFA folyt be a költségvetésbe. (A 2021-es adatoktól való eltérés az év első 5 hónapjában még csak plusz 586 milliárd forint volt.) Megjegyzik, hogy miközben drasztikusan nőnek az élelmiszerárak, a fizetések nem.

Ez azt jelenti, hogy az átlagember a bérének eddig mondjuk 20 százalékát költötte élelmiszerre, most viszont a fizetése 30 százalékát költi ételre.

Címlapkép: MTI

Szólj hozzá!

Nyomoz az OLAF a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári projektje miatt

Hadházy Ákos még áprilisban fordult az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz a 283 millió forintból elkészült „gagyi kamu app” miatt, mostanra pedig hivatalosan is vizsgálat indult az ügyben.

Elárverezik a sárvári kisposta épületét

54 millió 229 ezer forint a kikiáltási ára.

Természetes megoldások a mindennapi magabiztosságért

Egyre több férfi kutat megbízható megoldások után, amelyek támogatják a teljesítményüket a mindennapok során.

17 karneválozót kellett a hétvégén kórházba vinni Szombathelyen

Összesen 30 ember kellett ellátniuk a mentőknek.

Lesz mit meggyónni: templomok vörösréz ereszcsatornáit lopták el a Szigetközben

A három férfi közül ketten fiatalkorúak, az ügyészség javítóintézeti nevelést indítványozott velük szemben.

Mindössze három szabálysértés miatt kellett intézkedniük a rendőröknek a Savaria Karneválon

Egy, a lezárt területen bekövetkezett közlekedési balesetnél azért kellett helyszínelniük.

Előbb eljátszotta, hogy átutalta a pénzt, majd egyszerűen ellopta a sértett telefonját egy férfi Győrben

A vádlott még egy hamis jogosítvánnyal is megpróbálta meggyőzni az eladót, végül egy 290 ezer forint értékű telefont és fülhallgatót vitt el.

Dragomán Györgytől Varró Dánielig – új évaddal folytatódik a Kalamáris Győrben

Hat ismert alkotó érkezik a Győri Filharmonikus Zenekar irodalmi-zenei sorozatába, amely szeptemberben indul újra a Zichy-palotában.

Időtálló és praktikus megoldások fém kerti tárolók formájában

A fém kerti tárolók alapvetően átalakíthatják a kertünkben uralkodó rendetlenséget.

Magyar Péter jelenti: kritikus napok jönnek Paksnál, centiken múlhat az atomerőmű két turbinájának működése

Bárkákat süllyesztenek a Dunába, fenékküszöb épül, és a Ráckevei-Soroksári Duna-ágból is vizet engednek a folyóba – a miniszterelnök szerint a kedd és a szerda lesz a legnehezebb.

KÁNIKULA: augusztus végéig maradhatnak a hűsítőpontok Győrben, a szociális intézményekhez is jutott palackozott víz

Pintér Bence kezdeményezte az ideiglenes hűsítőpontok további működtetését, közben több mint 1300 palack vizet szállítottak ki a város szociális intézményeibe.

Napozóágy választás okosan: így alakíts ki kényelmes pihenőhelyet a kertben

A kert, a terasz vagy akár egy nagyobb erkély is könnyen az otthon egyik legkedveltebb részévé válhat, ha megfelelően alakítjuk ki.

Nem áll le a vizsgálat: több győri útszakaszon is azbeszttel szennyezett kőzúzalék jelenléte valószínűsíthető

Az Útkezelő szerint az ép aszfaltburkolatok jelenleg nem jelentenek kiporzási kockázatot, Győr ugyanakkor szigorúbb országos szabályozást kezdeményez az ügyben.

A győrszentiváni önkéntes tűzoltók is bekapcsolódtak a szúnyogmonitorozásba

A program segítségével pontosabb képet kaphatnak a környéken élő szúnyogfajokról, ami a hatékonyabb és környezetkímélőbb védekezést is segítheti.

Csinger Márk távozik Győrből, a holland élvonalban folytatja pályafutását

A 23 éves válogatott középhátvéd négy évre írt alá az FC Groningenhez, miután az ETO-val tavasszal magyar bajnoki címet szerzett.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz kerülnek az MCC ingatlanjai

Egy külön portfóliókezelő társaság dönt majd a székházakról. Akár el is adhatják őket.

Jól vizsgázott az új rendszer: már 85 győri belvárosi üzlettől viszi el a csomagolóanyagot a GYHG

Egy hónap alatt több mint egy tonna műanyag-, papír- és fémhulladéktól tehermentesítette a belvárost az új szolgáltatás.