Egy szokatlanul délre vándorolt rozmár tartja izgalomban a norvégokat

ugytudjuk.hu 2022-07-27 10:00:49
A 600 kilós nőstény rozmárt az Oslo belvárosától néhány kilométerre fekvő Frognerkilen-öbölben látták.

Kedden újra az Oslói-fjordban bukkant fel Freya, a 600 kilós nőstény rozmár, amely hetek óta Norvégia déli részén tanyázik, távol jóval északabbra fekvő, sarkvidéki természetes élőhelyétől.

A norvég halászati igazgatóság közlése szerint kedden az Oslo belvárosától néhány kilométerre fekvő Frognerkilen-öbölben észlelték az állatot, a bámészkodók kedvencét, ahol már a múlt héten is látták sütkérezni a napon egy motorcsónak tetején. A hétvégét egy másik, délnyugatra fekvő helyen töltötte a rozmár, amelynek a szerelem és a szépség ősi északi istennőjének nevét adta a média.

A jachtok megrongálásával károkat is okozó rozmár sorsáról kibontakozott vitára reagálva a halászati hatóság leszögezte, hogy szóba sem jöhet Freya áthelyezése vagy esetleges elaltatása, mivel a vadon élő rozmárokat kihalás fenyegeti és törvény védi. A "megölése a legutolsó opció" - hangsúlyozták.

"Úgy tűnik, hogy jól elvan, van mit ennie, sokat pihen, szemlátomást jó formában van" - indokolta a hatóság hétfőn a döntést a rozmár békén hagyásáról.

A hatóság arra kérte a lakosságot, hogy ne zaklassa a hatmázsás óriást, ne ússzon vagy evezzen a közelébe, tartson tőle biztonságos távolságot. Szakemberek szerint normális esetben a rozmár nem jelent veszélyt az emberre, de ha közel mennek hozzá és megzavarják a pihenésben, veszélyben érezheti magát és támadóan léphet fel.

Freya többnyire hajókra felkapaszkodva sütkérezik a napon az Oslói-fjordban, de lefilmezték már kacsára vadászva vagy egy hattyút üldözve is. A Verdens Gang lap internetes oldalán egy ideig élőben követte az állat mozgását, pontosabban semmittevését. A rozmároknak sok, akár napi 20 óra szunyókálásra is szükségük van.

A délre vetődött rozmár már megfordult Nagy-Britanniában, Hollandiában, Dániában és Svédországban is, végül szemlátomást úgy döntött, hogy Norvégiát választja nyári vakációja helyszínéül - írja az AFP.

A kisebb gerinctelen tengeri állatokkal táplálkozó rozmár hím egyedei akár az egytonnás súlyt is elérhetik, a felnőtt nőstények legfeljebb hétmázsásra nőnek.

Szólj hozzá!

Lakossági fórumot tartanak a győri zártkertekről a városházán

A városvezetés szerint fontos tisztázni, milyen szabályok és lehetőségek vonatkoznak a zártkerti ingatlanokra.

Újra tervezték a kőszegi történelmi belvárost övező Várárok és Várpark zöld területét

Az év junior tájépítésze pályázatra klímatudatos, fenntartható megoldásokat vártak, melyek érzékenyen viszonyulnak a műemléki környezethez, a meglévő zöldfelületi értékekhez és a terület közösségi használatához.

Már nem Kántás Zoltán a Magyar Fürdőszövetség elnöke

A Sárvári Gyógyfürdő ügyvezetője nem is indult újra a posztért.

Cikkünk nyomán feljelentést tett Kósa Roland, Győr alpolgármestere

A fidelitasos Juhász Balázshoz köthető 4 egyesület NKA támogatása vetette fel bűncselekmény gyanúját. 115 millió forintról van szó.

Ingyenes szűrésekkel és egészségnappal várják az érdeklődőket Győr-Újvárosban

Szombaton ismét megrendezik az Egészség-Piac Plusz programot, ahol tanácsadásokkal, vizsgálatokkal és családi programokkal készülnek.

Már a pesszimista forgatókönyvek felé közelít a klímaváltozás – megjelent az új nemzetközi éghajlati jelentés

A kutatók szerint az elmúlt öt évben szinte minden fontos mutató romlott, miközben a másfél fokos cél elérése gyakorlatilag elúszni látszik.

21 Kutatóközpont: tovább nőtt a TISZA Párt előnye, a Fidesz mindössze 20 százalék körül áll

A felmérés szerint a választások óta tovább erősödött Magyar Péter pártja, miközben a társadalom nagy része elszámoltatást vár.

Új fix traffipaxok jönnek Győrbe - védik a gyalogosokat és visszaszorítanák a gyorshajtást

Három új helyszínen telepítenek sebességmérő eszközöket, miközben óvodásoknak osztottak láthatósági mellényeket és megújul az Erzsébet ligeti KRESZ-park is.

Programdömping vár a hétvégén Győrben 

Szakmai eseményektől a családi programokon át a koncertekig és sporteseményekig számos ingyenesen látogatható rendezvény közül válogathatnak az érdeklődők.

Illés Károly: “Senkit nem állt szándékomban megbántani.”

A szombathelyi Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője azt mondja, hogy nem emlékszik már, hogy milyen környezet kommentelte azt emberekre, hogy korcsok.

A háborús vészhelyzet végetértével Homlok Zsolt ismét követelheti a pénzét a Haladás VSE-től

Nem a focicsapatról, hanem a 14 szakosztályt tömörítő egyesülettől van szó.

Ez a nap más, mint a többi - hat év után véget ért a veszélyhelyzet Magyarországon

A koronavírus-járvány, majd az orosz–ukrán háború miatt bevezetett különleges jogrend lezárult, de több intézkedés tovább él törvényi formában.

Illés Károly korcsoknak minősített embereket

Tóth Norbert szombathelyi, tiszás parlamenti képviselő bocsánatkérésre szólította fel a szombathelyi Fidesz elnökét.