Más intézménybe küldték Győrből a sérvműtétre váró beteget, holott a győri kórházban erre átlagosan csak egy napot kell várni

Papp László Tamás 2022-07-16 08:40:00
Legalábbis az illetékes minisztérium adatai szerint. Rákérdeztünk az esetre az intézmény főigazgatójánál, aki eddig nem válaszolt a kérdéseinkre.

Az Ugytudjukot megkereső, neve elhallgatását kérő 55 éves férfit a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház általános sebészeti szakrendelésén diagnosztizálták baloldali kis lágyéksérvvel.

Azt mondták, a győri kórházban nem, illetve csak nagyon sok, akár egyévi várakozás után tudnának megoperálni. Illetve azt tanácsolták, s ezt az ambuláns lapomra rá is írták, hogy a megyében található kisebb kórházakban, Csornán, Kapuváron vagy Mosonmagyaróváron próbáljam megoldani az operációt

– meséli a páciens, aki nem érti, hogy lakóhelyén, a győri kórházban, a régió legnagyobb intézményében miért nem tudják elvégezni ezt a rutinműtétnek tekinthető beavatkozást, ehelyett mi okból „tessékelik át” kisebb vidéki kórházakba. A férfi különösen furcsállja ezt annak fényében, hogy a Belügyminisztérium nekünk küldött válasza szerint sérvműtétek tervén nincs hosszú várakozás, így végképp érthetetlen a megye más kórházaiba történő „átvezénylése.”

Valóban, megkérdeztük erről az egészségügyben jelenleg illetékes tárcát is, s a Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya ezt válaszolta:

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma levelezési címére küldött megkeresésére illetékességből válaszolva tájékoztatjuk, hogy értesülései minden bizonnyal tévesek, a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban az Ön által említett műtéti körben folyamatosan biztosított az ellátás. A 2022. június 1. és 2022. június 23. közötti időszakban a kórházban 512 egynapos műtétet - köztük 10 sérvműtétet -, azaz naponta átlagosan 22,3 beavatkozást végeztek. Implantátum beültetésével történő sérvműtét esetén az intézményi átlagos várakozási idő jelenleg 1 nap, implantátum beültetése nélkül történő sérvműtét esetén pedig 0 nap,

azaz kizárt az egy év várakozás.

Megjegyezzük, a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház regionális ellátó intézményként működik, akut, nem halasztható műtétek miatt előfordulhat, hogy a halasztható beavatkozásra nem a beteggel előre egyeztetett időpontban kerül sor. Ebben az esetben az intézmény tájékoztatja a beteget az új időpont mellett az egyéb ellátási lehetőségekről is.

– felelte a Belügyminisztérium.

Vagyis eszerint sérvműtétek esetén a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban egy napot (vagy még annyit sem) kell várni a sérvműtétekre. Az illető betegnél viszont (hozzánk eljuttatott ambuláns lapja szerint) 2022. június 16-án baloldalt kis lágyéksérvet diagnosztizáltak. Ugyanakkor az ambuláns lapjára azt írták: "Intézményközi megállapodás keretében műtét elvégzése céljából csornai, kapuvári, illetve mosonmagyaróvári kórház Sebészeti Szakrendelésén jelentkezzen."

Természetesen megkerestük kérdéseinkkel a győri kórház főigazgatóját, Dr. Jávor Lászlót is. Egyebek közt arról érdeklődtünk nála, mi az oka ennek: ha a győri kórházban a minisztérium szerint ilyen rövid a várakozás, illetve nincs is várakozási idő, akkor miért kell a betegeket más intézményekbe küldeni? Miért nem végezhető el a műtét a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban? Vagy esetleg tévedésről, hibás intézkedésről van szó? Ha az ügyben vizsgálatot kíván indítani, a konkrét beteg adatait az ő hozzájárulásával szívesen megadjuk Önnek – írtuk a kórház vezetőjének, aki eddig nem válaszolt a levelünkre.

Pedig, ha még olyan helyzet van, amit a minisztérium írt a válaszában, hogy a sürgős, halaszthatatlan esetek miatt jelentősen, mondjuk akár tízszeresére nőne az átlagos várakozási idő, az is csak tíz nap, ami egy halasztható műtétnél kibírhatónak tűnik - gondolhatnánk. De erre nyilván csak a kórház főigazgatója tudna kompetens választ adni - ha hajlandó lenne rá.  

Szólj hozzá!

Szombaton megint fut a város Szombathelyen

Reggel fél 8 órától indul a nevezés.

Betiltja az EU a hamis intim és gyermekpornográf tartalmakat generáló mesterséges intelligenciákat

Újabb szigorításról állapodtak meg Brüsszelben, az Európai Unió tovább erősítené az AI-rendszerek szabályozását.

Öt templom, öt felekezet, egy közösség – újra megtelik élettel Győr-Újváros

Május 7-én kezdődik az Öt Templom Fesztivál, ahol koncertek, színházi előadások és kulturális programok várják az érdeklődőket egészen vasárnapig.

Győrben is segíthetünk: ismét országos élelmiszergyűjtést szervez az Élelmiszerbank

A győri áruházakban is várják a tartósélelmiszer-adományokat május 8-án és 9-én.

Közösen tárgyal az Audival Pintér Bence és Hajtó Péter a péri repülőtér jövőjéről

A Városstratégiai Bizottság döntése alapján ketten képviselik majd Győr érdekeit az egyeztetéseken.

Kósa Roland: Győr biztonsága elképzelhetetlen a tűzoltók és rendőrök munkája nélkül

A TSZV-frakció idén is anyagi és erkölcsi elismeréssel jutalmazza a kiemelkedő szolgálatot teljesítő tűzoltókat és rendőröket.

Súlyosabb büntetést kér a győri ügyészség a lányát zaklató és feleségét bántalmazó férfira

A Győri Fellebbviteli Főügyészség szerint a 12 év fegyház nem áll arányban a férfi által elkövetett bűncselekmények súlyával.

Kártyákra nyomták a Falco játékosait!

Kálmán Lászlóról, Perl Zoltánról, Váradi Benedekről, és Keller Ákosról készültek prémium kosaras kártyák. Van olyan relikvia amiből mindössze egyetlen darab. 

Márciusban tovább csökkent a Győr+ online olvasottsága

Az Ugytudjuk.hu-t négyszer annyian olvassák, mint a győri városi médiát.

Madárdalos esték és családi programok várják a természetbarátokat a Kisalföldön

A szervezők esti madárhang-hallgatással, túrákkal, madárgyűrűzéssel és családi foglalkozásokkal készülnek Győrszemerén, Mecséron, Győr-Pinnyéden és Pannonhalmán.

Interaktív előadást tartanak az onkológiai betegek táplálkozásáról Győrben

Gyakorlati tanácsokkal és kérdezési lehetőséggel várják az érintetteket és hozzátartozóikat.

Emlékhelyek napja, toronylátogatás és kiállítások – friss programokkal készül a Rómer Múzeum

Május 9-én családi programokkal, sétákkal és tárlatvezetésekkel várják az érdeklődőket Győrben.

Pintér Bence: februárban hitelből pótolta ki a Győr-Szol a lakáskasszát, de a közgyűlésen ezt nem voltak hajlandóak beismerni

A polgármester szerint a frissen megkapott adatbetekintési jogkörrel megkezdődött a cég átvilágítása.

Indul a Bringázz a suliba! program

Játékosan ösztönzik a gyerekeket az aktív, környezetbarát közlekedésre – több tízezer diák csatlakozhat.

Rendőrnek adta ki magát a zsaroló – vádat emeltek egy nő ellen Győrben

Szexuális tartalmú üzenetek után több mint kétmillió forintot csalt ki a sértettől, végrehajtandó börtönt kér rá az ügyészség.

A távfűtés leállítását tervezi a Győr-Szol – a meleg idő miatt mától zajlik az átállás

Május közepéig még visszakapcsolható a rendszer, ha lehűlés jön.