Nagyon kell majd vigyázni a természetre az Őriszentpéter és Zalalövő közé tervezett kerékpárút építőinek

Nagy Donát 2022-06-20 06:25:50
Elfogadták az Őriszentpéter és Felsőjánosfa közti szakasz előzetes vizsgálati dokumentációját, szigorúak lesznek a környezetvédelmi megkötések.

Szépen halad az Őriszentpéter és Zalalövő közé tervezett kerékpárút projektje, legalábbis ez derül ki a Zöldhatóság honlapjára feltöltött dokumentumokból.

Ugyanis masszív elképzelések vannak arra, hogy egész Vas megyét behálózzák a bicikliutak.

Fotó: vasmegye.hu

A friss határozat szerint az Őriszentpéter – Felsőjánosfa szakasz építésekor nem feltételezhető jelentős környezeti hatás. Az említett nyomvonal egyébként több helyen is a már meglévő vasúti töltésen fog haladni. A kerékpárút Őriszentpéter – Nagyrákos – Pankasz – Kisrákos – Hegyhátszentjakab – Felsőjánosfa településeket érinti, a tervezett hossza 11 és fél kilométer.

Papíron nagyon szigorúan veszik majd a természet bolygatását. A nyomvonal által érintett körülbelül 500 egyed szártalan kankalint például a munka megkezdése előtt át kell telepíteni.

De a gyepeken parkolni, munkagépekkel mozogni, anyagokat, földet deponálni, egyéb hulladékot átmenetileg is tilos lesz elhelyezni.

Amennyiben a célterület semmiképpen nem közelíthető meg más útvonalon, a munkagépek mozgását a természetvédelmi kezelő által kijelölt, lehatárolt, szűk sávban kell megoldani, méghozzá száraz időben a talaj kímélete érdekében.

De egyéb megkötések is vannak. A dokumentum szerint a keletkező gödröket minél hamarabb be kell temetni, és

amennyiben kétéltűek, egyéb állatok rekednek benne, gondoskodni kell kimenekítésükről.

A leírásban külön kitérnek a vízfolyások védelmére, ilyen helyeken ugyanis a munkagépek karbantartása, mosása, olajcseréje és még a tankolása is tilos! Havária (munkagépek meghibásodása, felborulása következtében üzemanyagok, kenőanyagok környezetbe jutása) esetére a helyszínen készenlétben kell tartani a kárelhárításhoz szükséges általános eszközöket, vízzáró konténert, lapátot, felitató anyagot.

Az építkezésre csak nappal lesz lehetőség, a földmunkákat pedig folyamatosan felügyelnie kell egy régészeti munkatársnak.

A Vas Megyei Önkormányzat megbízásából készült összefoglaló alapján a szakasz az úgynevezett középtávon megvalósítandó projektek közé tartozik. A finanszírozást tekintve jelenleg arra mutatkozik nagyobb esély, hogy a komolyabb beruházásokhoz hasonlóan ezeket a kisebb fejlesztéseket is Európai Uniós vagy központi költségvetési támogatásból lehet megvalósítani, tekintve, hogy a magyar önkormányzatoknak nemigazán van pénze.

Címlapképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Szólj hozzá!

Energiatakarékossági intézkedéseket vezet be a győri Rába a nyári üzemszünetig

A járműipari vállalat átszervezi egyes termelési folyamatait, hogy csökkentse az esti órák energiafelhasználását.

KÁNIKULA: péntek éjfélig meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást

Az országos tisztifőorvos szerint a tartós hőség továbbra is komoly egészségügyi kockázatot jelent, különösen a veszélyeztetett csoportok számára.

76 millió forintos beruházás keretében újult meg a Homoksori út Győrszentivánon

Lezárult a felújítás, megtörtént a műszaki átadás - ugyanakkor a padka murvázásának hiányosságaira is felhívták a figyelmet.

Győr intézményei összehangolt energiatakarékossági intézkedéseket vezettek be a rendkívüli hőség miatt

Sportlétesítmények, egyetem, múzeumok, bíróságok, könyvtárak és közszolgáltatók is csatlakoztak a város energiafelhasználását csökkentő programhoz.

A mozi nem halt meg, de lassan nem lesz mivel vetíteni

Nem a mozi tűnt el az életünkből, hanem az a technikai és intézményi háttér került veszélybe, amely lehetővé teszi, hogy a film továbbra is közösségi élmény maradjon.

Jelentős fejlesztések kezdődnek a véneki táborban és kempingben - uniós támogatással

Több mint 280 ezer eurós dotációból korszerűsítik a szálláshelyet, bővítik a szolgáltatásokat és fejlesztik a vízitúrás infrastruktúrát is.

A közösség erejét ünnepelték Héderváron: megyei TISZA Sziget-találkozó erősítette a rendszerváltó összefogást

Közéleti szereplők, szakpolitikai előadások és közösségi programok is helyet kaptak a Győr-Moson-Sopron megyei TISZA Szigetek egész napos találkozóján.

Kíváncsiságból hajtottak be a járványügyi karantén alatt álló telepre - megrótta őket a győri ügyészség

Két fiatalkorú is volt a háromfős társaságban, akik a figyelmeztető táblák ellenére mentek be egy Mosonmagyaróvár környéki, zárlat alá vont állattartó telepre.

Helyszínt változtat a Győri Nemzetközi Művésztelep közönségtalálkozója

Az augusztus 5-i programot az eredetileg meghirdetett helyszín helyett az Esterházy-palotában rendezik meg.

Az aszály és a kánikula margójára: a rekord alacsony vízállás régészeti kincseket hozhat felszínre a győri térségében is

A Rómer Flóris Múzeum arra kéri a vízpartokon kirándulókat és horgászokat, hogy ha régészeti leletre bukkannak, ne mozdítsák el, hanem értesítsék a szakembereket.

Megfúrt kipufogók és visító motorok - közlekedőket ellenőriznek Szombathelyen

A rendőrség a megszaporodott lakossági panaszok miatt kiemelten foglalkozik a területtel.

Elhallgatott a süllyedő Győr+ hajó utolsó zenésze is: az online oldal is elsötétült

A korábban elnémult rádió, és a lekapcsolt tv-adás után ma a web- és a Facebook-oldal is elérhetetlenné vált. 

HŐSÉG: Egyelőre nem vezetik be a kötelező ipari áram-korlátozást - önként spórolnak a nagyfogyasztók

A kormány szerint már több száz vállalat csökkentette energiafelhasználását, de a következő napok extrém hősége miatt továbbra is fokozott takarékosságra kérnek mindenkit.

Lekapcsolt díszkivilágítások, és szökőkutak, elrendelt home office - itt a szombathelyi nagy energia megszorítási csomag

Nemény András polgármester azt is megtiltotta, hogy az intézmények, gazdasági társaságok területén kialakított elektromos gépjármű töltőállomások 17.00 és 22.00 óra között használják.

Győrben egyelőre nincs szükség vízkorlátozásra, de mindenkit takarékosságra kér a polgármester

A városban jelenleg biztosított az ivóvízellátás, ugyanakkor az elhúzódó hőhullám és a Duna alacsony vízállása miatt Pintér Bence szerint most minden győri együttműködésére szükség van.

Közvetlen vasúti közlekedés épül ki Szombathely és Zalaegerszeg között

2028-ra készülhet le, 12 milliárd forintot emészt majd fel az építése.

Hortay Olivér elfogadta Bóka János felkérését - újabb megafonos influenszer csatlakozik a Fidesz parlamenti frakciójához

A komoly turbulenciában lévő fiatal demokraták leigazolták Palóc Andrét is - felkészül a “győri” Szakács István? 

Szexuális szolgáltatás közben lopták meg a sértettet - négy ember ellen emelt vádat az óvári ügyészség

Közel félmillió forint készpénzt vittek el az autójából, miközben a férfi egy apartmanházban tartózkodott.