670 milliárd forintot különített el a kormány a "rezsivédelemre"

Fehér Buda 2022-06-09 06:05:00
Ugyanakkor az önkormányzatoknak pluszkiadást fog jelenteni, hogy 2023-tól piaci áron juthatnak hozzá a gázhoz és a villamos energiához.

A jövő évi költségvetési törvényjavaslat megvédi a rezsicsökkentést, a kormány 670 milliárd forintos alapot hoz létre annak érdekében, hogy a lakosság és a családok ne fizessenek többet gázra és villamos energiára - mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára a Hír TV műsorában szerdán.

A 2023. évi költségvetési törvényjavaslatot Varga Mihály pénzügyminiszter kedden adta át Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. Az államtitkár kiemelte: a költségvetés tervezete reagál a háború kihívásaira, a bruttó hazai termék 2 százalékára emelkedik jövőre a honvédelemre fordított kiadás, és ezzel a NATO felé tett korábbi vállalást hamarabb teljesíti az ország.

A családok támogatásai jövőre 450 milliárd forinttal nőnek, elérve a 3225 milliárd forintot - hívta fel a figyelmet. Összehasonlításképpen elmondta, hogy a fiatalok szja-mentessége összesen 155 milliárd forintot hagy idén a munkavállalóknál. Elismerte, hogy az önkormányzatoknak pluszkiadást fog jelenteni, hogy 2023-tól piaci áron juthatnak hozzá a gázhoz és a villamos energiához. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy a szektor támogatásai is nőnek; az például, hogy 2023-tól megszűnik a kkv-k iparűzésiadó-kedvezménye, 100 milliárd forintos többletbevételt jelent az önkormányzatoknak - húzta alá, utalva arra, hogy ez meghaladja a rezsiszámlát.

Banai Péter Benő azt mondta: a kormány intézkedései abban különböznek a megszorításoktól, hogy a 2010 előtti lépésekkel szemben nem közvetlenül a lakosságot érintik, nem a bérek, a nyugdíjak és a családtámogatások csökkennek, hanem a többletbevételt elérő ágazatokra hárítják a terheket.

A bankszektorban több száz milliárd forintnyi előre nem tervezett profit realizálható arra visszavezethetően, hogy a járvány alatt a családok és a vállalkozások rengeteg pluszforráshoz jutottak, amelyek ott maradtak a pénzügyi rendszerben, továbbá az inflációs környezet és az alapkamat is nőtt - mutatott rá. A többletbevétel egy részét kéri az állam a szektortól, hogy fizesse be közkiadások fedezésére - tette hozzá.

Arra is kitért, hogy ugyan kis mértékben, de Magyarországon is zajlik olaj- és gázkitermelés, aminek a profitabilitása szintén nagyban nőtt; ennek egy részét rezsitámogatásra átcsatornázzák, írja az MTI. Az államtitkár megjegyezte, hogy a költségvetés készítésekor számoltak a háború hatásaival, azzal, hogy a korábban vártnál alacsonyabb, 4 százalék körüli lesz jövőre a növekedés, továbbá a magas energiaárak tartósan fennmaradnak és a kamatkörnyezet is magasabb lesz. Az "előre nem látható folyamatok kivédésére" 170 milliárd forint tartalékot különítenek el - fűzte hozzá.

Szólj hozzá!

Energiatakarékosság: korábban kezdődik a Győri Audi ETO KC pénteki felkészülési mérkőzése

Az energiaellátás tehermentesítése érdekében másfél órával előrébb hozták a Brest Bretagne Handball elleni találkozó kezdését.

Barokk pompába öltözik a belváros: hétvégén rendezik meg a XXXIII. Győri Barokk Esküvőt

Jubileumi fogadalom megerősítés, történelmi felvonulás, tűzshow és vezetett séták is várják az érdeklődőket augusztus 7–8-án.

Extra: a Vásárcsarnokban nyitja új évadát a Győri Filharmonikus Zenekar

A „Zenélő piac” című különleges koncerttel szeptember 7-én rendhagyó helyszínen találkozhat a közönség a klasszikus zenével.

Átadják a megújult Erzsébet ligeti KRESZ-Parkot Győrben – családi programokkal ünneplik a felújítást

Ügyességi versenyek, KRESZ-kvíz, ingyenes kerékpár- és e-rollerjelölés is várja a családokat augusztus 8-án.

Nőverő szombathelyi férfi ellen emelt vádat az ügyészség

A férfi a nyílt utcán kezdte verni áldozatát.

A rómaiaktól az agyagkatonákig – tárlatvezetések, workshop és közönségtalálkozó várja a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

Ingyenes programokkal és különleges kiállításokkal készülnek a hét második felére, a hőségriadó idején ráadásul a Várkazamata – Kőtár is díjmentesen látogatható.

Czunyiné harca a gmail és az önkény ellen - letiltotta a Google a Védvonal levelező fiókját

Nem vicc! A Fidesz maradéka tényleg egy ingyenes e-mail szolgáltatást használt, hogy megvédje a Fidesz maradékát.

Kedden megválaszthatja az Országgyűlés Magyarország új köztársasági elnökét

A TISZA Párt frakciója kezdeményezte az államfőválasztás augusztus 11-re való kitűzését - a kormánypárti jelölt személye ugyanakkor egyelőre nem ismert.

Szakértő a Duna alacsony vízállásáról: a vízlépcső sem csodaszer önmagában, a klímaváltozás miatt új szemléletre van szükség

A BME vízmérnöke szerint a Paksi Atomerőmű helyzetére sem jelentene automatikus megoldást egy új dunai vízlépcső - a jövő vízgazdálkodását pedig már a klímamodellekre kell alapozni.

Megrázó videó Bábolnáról: hajléktalan férfit bántalmaztak és aláztak meg - helyi információink szerint a rendőrség már intézkedik az ügyben

A felvételen egy padon alvó férfit ütnek meg, majd arra kényszerítik, hogy térdre ereszkedve megcsókolja egyikük bakancsát. 

Lakossági fórumon mutatják be a győrszentiváni Kör tér felújításának terveit

Augusztus 6-án a beruházás ütemezéséről és az új kerékpárút építéséről is tájékoztatják az érdeklődőket.

A napokban befejeződik a győri díszkivilágítás lekapcsolása

A város 77 helyszínén zajlik a munkavégzés, a Győr Projekt kezelésében lévő épületek egy részét is érinti az intézkedés.

KÁNIKULA-aktuál: meghosszabbították a hőségriasztást, a következő 48 óra lehet a legkritikusabb az energiaellátás szempontjából, de az utolsó paksi turbina egyelőre kitart

A Védelmi Munkacsoport szerint egyelőre stabil az ország villamosenergia-rendszere, de továbbra is takarékosságra kérik a lakosságot és a nagyfogyasztókat.

Fontos üzenet a hőségriadó idejére: a Győr Applikáció letöltésére biztatja a lakosságot Kósa Roland

Az alpolgármester szerint a rendkívüli kánikula a közműrendszereket is fokozottan terheli, ezért érdemes bekapcsolni a push értesítéseket.

Energiatakarékossági intézkedéseket vezet be a győri Rába a nyári üzemszünetig

A járműipari vállalat átszervezi egyes termelési folyamatait, hogy csökkentse az esti órák energiafelhasználását.

KÁNIKULA: péntek éjfélig meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást

Az országos tisztifőorvos szerint a tartós hőség továbbra is komoly egészségügyi kockázatot jelent, különösen a veszélyeztetett csoportok számára.

76 millió forintos beruházás keretében újult meg a Homoksori út Győrszentivánon

Lezárult a felújítás, megtörtént a műszaki átadás - ugyanakkor a padka murvázásának hiányosságaira is felhívták a figyelmet.

Győr intézményei összehangolt energiatakarékossági intézkedéseket vezettek be a rendkívüli hőség miatt

Sportlétesítmények, egyetem, múzeumok, bíróságok, könyvtárak és közszolgáltatók is csatlakoztak a város energiafelhasználását csökkentő programhoz.