A külhoni franciáknál Macron nyerte a nemzetgyűlési választást

Papp László Tamás 2022-06-06 19:28:00
A francia államfő pártjának jelöltjei végeztek többségében az élen a francia nemzetgyűlési választások első fordulójában a 11 külföldi választókerületben.

Kivéve az ötös számú kerületet, ahol a kormánypárti színekben indult Manuel Valls volt szocialista miniszterelnök (2014-2016) nem jutott be a második fordulóba

– írja az MTI.

Az anyaországban június 12-én és 19-én rendezik a kétfordulós nemzetgyűlési választásokat, de a külföldön élő mintegy 1,4 millió francia választópolgár számára az első fordulót egy héttel előbb tartották abban a 11 választókörzetben, ahonnan egy-egy képviselőt küldhetnek az 577 fős alsóházba.

A második fordulót a nagykövetségeken és a konzulátusokon felállított választóhelyiségekben ugyanakkor rendezik, amikor az anyaországban.

Manuel Valls még a hivatalos eredmények közzététele előtt, hétfőre virradó éjjel a Twitteren jelentette be, hogy a 120 ezer választót magába foglaló ötös számú választókerületben (Spanyolország, Portugália, Andorra és Monaco) alulmaradt az egy hónappal ezelőtti elnökválasztás harmadik helyén végzett radikális baloldali Jean-Luc Mélenchon vezetésével húsz év után a szocialisták, a Zöldek, a kommunisták és a radikális baloldaliak részvételével megalakult baloldali összefogás (NUPES) jelöltje, Renaud Le Berre, és a kormánypárt eddigi képviselője, Stéphane Vojetta mögött. Ez utóbbi függetlenként indult.

 A harmadik helyen végzett Manuel Valls azt kérte a választóitól, hogy a második fordulóban akadályozzák meg, hogy a baloldali összefogás jelöltje mandátumhoz jusson. A kudarc újabb vereséget jelent a Szocialista Párt egykori vezető politikusa számára, aki négy évvel ezelőtt azért vonult vissza a francia politikától, hogy szülővárosa, Barcelona polgármesteri székéért elinduljon, de ott is vereséget szenvedett.

A baloldali összefogás, a NUPES jelöltjei a 11-ből csak két választókörzetben végeztek az élen, de a többi helyen megszerezték a második helyet az államfő koalíciója mögött, kivéve az Olaszországot, Görögországot, Törökországot és Izraelt magában foglaló nyolcas számú választókörzetet, ahol az eddigi képviselő, a jobbközép Meyer Habib végzett az élen a kormánypárt jelöltje előtt.  

Az egykori szocialista szenátor, a 70 éves radiális baloldali Jean-Luc Mélenchon célja, hogy a nemzetgyűlési választásokat az elnökválasztás harmadik fordulójává formálja át, s a baloldali összefogással legyőzze az elnök jelöltjeit. A Franciaországhoz tartozó Polinéziában is szombaton rendezték meg az első fordulót, s a tengerentúli francia terület első és második választókörzetében az elnöki párt, a harmadikban viszont a baloldali összefogás jelöltje végzett az élen.

A részvétel valamivel magasabb volt, mint 2017-ben, de így is alig 19,1 százalékos a nem végleges adatok szerint. A felmérések szerint az anyaországban is rekordalacsony, alig 47-48 százalékos részvételre számítanak a jövő vasárnapi első fordulóban.

Ha most tartanák a nemzetgyűlési választásokat, Emmanuel Macron pártja és centrista szövetségeseinek Ensemble! (Együtt!) elnevezésű koalíciója győzne a közvélemény-kutatások szerint, de nem biztos hogy megkapná az abszolút többséget a nemzetgyűlésben, s várhatóan a NUPES fogja a legnagyobb ellenzéki blokkot alkotni az alsóházban.

Az Ifop-Fiducial közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérése szerint az elnöki koalíció 275-310 helyre számíthat, míg a baloldali összefogás (NUPES) 170-205 képviselőt küldhet a nemzetgyűlésbe a jelenlegi 64 helyett. Az elnökválasztás második helyén végzett szuverenista jobboldali Marine Le Pen vasárnap azt kérte a választóktól, hogy legalább 100-150 képviselőt biztosítsanak neki az ellenzéki politizáláshoz. Pártja, a Nemzeti Tömörülés a felmérések szerint azonban csak 34 helyre számíthat.  

Az abszolút többséghez 289 képviselőre van szükség.

Szólj hozzá!

Az ELTE szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatórium is csatlakozott a chilei Vera C. Rubin Obszervatórium tízéves égboltfelmérő programjához

A program az égbolt eddigi legátfogóbb és legambiciózusabb felmérését ígéri az univerzum történetének jobb megértéséhez.

Egy hétre egyetemisták lehettek az általános iskolások - saját jövőjüket fedezhették fel a Győri Gyerekegyetem résztvevői

Robotok, mesterséges intelligencia, sárkányhajózás és saját ötletek a jövő felsőoktatásáról.

Mától drágább lesz a Temu-rendelés: életbe lépett az új uniós vám

Nem csomagonként, hanem termékkategóriánként kell megfizetni az új, 3 eurós díjat az EU-n kívülről érkező, 150 euró alatti küldemények esetében.

Kiszáradó Velencei-tó: nem vízhiány van, hanem alkalmazkodási válság

A vízpótlás önmagában nem oldja meg a problémát.

Természetvédelmi fejlesztésekkel védik a mocsári teknősök élőhelyét Gyirmótnál

Holtágrekonstrukció, új pallósor és természetbarát fejlesztések segítik a fokozottan védett faj megőrzését a Holt-Rába térségében.

Fröccs, zene és jótékonyság vár mindenkit a Dunakapu téren: érkeznek a Győri Rotary Fröccsnapok

Július 17–18-án ismét a közösségé és a segítségnyújtásé lesz a főszerep Győrben, ahol koncertek, látványos programok és jótékonysági fröccskínálás várja a látogatókat.

Már Sárvár fideszes polgármestere is azon kesergett, hogy mennyi mindenre jutna pénz, ha nem kellene befizetni a városra kirótt szolidaritási adót

Például gyalogátkelőre, épület homlokzat felújításra vagy akár egy gyalogos híd építésére is.

Transzformátortűz és több egyéb meghibásodás okozták a győri áramszüneteket

Az extrém hőség miatt jelentősen megnőtt a villamosenergia-hálózat terhelése, az E.ON takarékos energiahasználatot kér a lakosságtól.

Tilos elektromos rollerrel közlekedni Győr belvárosának két legforgalmasabb utcájában

A város a gyalogosok és kerékpárosok biztonsága érdekében hívja fel a figyelmet az új szabályok betartására.

Hűsítőpont nyílt Győr belvárosában a kánikulai napokra

Klimatizált pihenőhely, ivóvíz és mosdó várja a felfrissülni vágyókat a Látogatóközpontban.

Görög Ibolya tartott protokoll-tréninget a győri GYHG munkatársainak

A szakmai fejlődés és a magabiztos kommunikáció került a középpontba a vállalat legújabb továbbképzésén.

Korlátozzák a polgármesterek és vármegyei közgyűlési elnökök javadalmazását

A jogalkotók úgy fogalmaznak, hogy a törvény célja, hogy nemzetgazdasági érdekből megakadályozza, hogy a főpolgármester, a megyei jogú városok és a fővárosi kerületi önkormányzatok élén álló polgármesterek, a vármegyei önkormányzatok közgyűlési elnökei, valamint a polgármesterek illetménye automatikusan, évről évre emelkedjen.