A román színekre vágyó Rapport Richárd mellé állt a kormánymédia egy része a sakkszövetséggel szemben

ugytudjuk.hu 2022-05-29 16:58:00
Egy magyar-román vitában ez lett volna a legutolsó, amit várunk, de valóban ez történt.

Ez a cikk eredetileg testvérlapunkon, az Azonnali.hu-n jelent meg.

Érdekes olvasni a szombathelyi sakkozó, Rapport Richárd országváltása körüli vitát a kormányközeli médiában. A világranglista ötödik helyén álló magyar sakkozó édesapja a 24.hu-nak pénteken mondta el, hogy kérvényezték a Román Sakkszövetségnél, hogy a jövőben a fiatal sakkozó román színekben versenyezhessen, mivel

jelentkezett egy szponzor, aki jelentős összeggel támogatná Rapport Richárdot,

ha mostantól a piros-fehér-zöld helyett a kék-sárga-piros zászló állna mellette az asztalon a versenyeken.

Rapport Richárd azzal indokolta a váltást, hogy a Magyar Sakkszövetségtől (MSSZ) évek óta nem kap támogatást, mint megírtuk, Szabó Tímea, a Párbeszéd képviselője februárban érdeklődött a sportért felelős Emberi Erőforrások Minisztériumánál az ügyben, de gyakorlatilag elutasító választ kapott.

A történelmileg terhelt magyar-román kapcsolatok miatt persze különösen érzékeny az esetleges váltás, és az MSSZ már jelezte is, hogy mindent megtesz ennek megakadályozására. Az Origo még pénteken „elképesztő és felháborító lépésről” írt címlapján, a Magyar Nemzet ugyanakkor kifejezetten objektív cikket közölt, amiben Ribli Zoltán volt magyar sakkolimpikon, Rapport korábbi edzője például azt mondta:

„A Magyar Sakkszövetség, köszöni, jól elvan, csak azok zavarják, akik értenek a sakkhoz. Legyenek bár aktív játékosok vagy edzők. Portisch Lajost elűzték, jómagam, miért is tagadnám, perben állok a szövetséggel, Almási Zoltán abbahagyta a versenyzést, Lékó Péter az egyik legkeresettebb edző, csak éppen külföldön. Most pedig Rapportot is elveszítjük. Hatalmas veszteség, de előre borítékolom, a szövetség vezetői ezen is gyorsan túllépnek”.

Verőci Zsuzsa szintén volt válogatott sakkozó ugyanakkor úgy kommentálta a döntést, hogy „szívet cseréljen, aki hazát cserél”, igaz, ő a szövetség hozzáállásáról nem nyilatkozott.

Ezek után szombaton a kormány álláspontját minden fontos ügyben gondosan követő Nemzeti Sport külön publicisztikában foglalkozott az üggyel, kifejezetten Rapport Richárd mellé állva és az MSSZ-t hibáztatva a kialakult helyzetért.

Rácz Péter „Zászlócsere” című jegyzetében úgy fogalmaz,

„a hír bombaként robbant, ugyanakkor nem lehet rajta csodálkozni – évek óta benne volt a levegőben egy hasonló húzás. A legutóbbi világversenyeken nem játszott, de nemcsak ő, hanem például Lékó Péter sem, mert nem tudtak megegyezni a szövetséggel a válogatott szereplésről. Mégis, hogy történhet ez meg?”.

Majd leírja, hogy a sakkvilág elitjében szokás támogatni a versenyzőket, ehhez képest Rapport Richárd nem kapott elég figyelmet,

„Egyedül készült, lényegében segítők nélkül, de még így is fel tudta venni a versenyt a világ legjobbjaival, a közelmúltban jöttek is a sikerek. De mindig kérdés volt, hogy egyedül meddig bírja. Mivel érdemben nem változott a helyzet, kapott az alkalmon, amikor a romániai milliárdos ajánlatot tett”.

Végül levonja a következtetést:

„Országváltás – fájdalmas, de ezúttal ez a siker ára”.

Nyitókép: Fide

Szólj hozzá!

Mit lehet tenni, ha a baba nem fogadja el a cumisüveget?

Sok szülő találkozik azzal a helyzettel, hogy a baba egyszerűen elutasítja a cumisüveget.

Nem várt helyen is okozhat problémákat az extrém hőség: a talajközeli ózon az új veszélyforrás

A forró, napos időjárás kedvez a talajközeli ózon kialakulásának, amely irritálhatja a légutakat, ronthatja a tüdő működését és különösen veszélyes lehet a krónikus betegek számára. 

Csillagok, hullócsillagok és napfogyatkozás: különleges csillagászati programok jönnek Győrben és Nyúlon

Három estén is az égbolt kerül a középpontba: távcsöves megfigyelések, zenés installációk és lézeres csillagtúrák mellett augusztus 12-én egy látványos részleges napfogyatkozást is megfigyelhetnek az érdeklődők.

Igazi ritkaság: kilenc nappal korábban nyitják meg a felújítás alatt álló Hecsei úti felüljárót

Hétfőn hajnali négy órától ismét minden közlekedő használhatja az átkelőt, az autóbuszok is visszatérnek eredeti útvonalukra.

Kicserélték a győri kórházban meghibásodott transzformátort

Megkezdték az elhalasztott egészségügyi ellátásokat.

Kánikula 2026 - enyhül a hőség, de még nincs vége: szombattól már “csak” másodfokú riasztás lesz érvényben

A július vége óta tartó harmadfokú hőségriasztást mérséklik, de a tartós meleg miatt továbbra is fokozott óvatosságra van szükség.

Két részletben érkezik a 100 ezer forintos iskolakezdési támogatás, amit nem kell külön igényelni

Az első 50 ezer forintot még a tanévkezdés előtt folyósítja a Magyar Államkincstár, a második részlet novemberben, utalvány formájában érkezik.

Piknik italok: ízek és élmények a szabadban

Ahogy tavaszodik és a nap egyre tovább marad velünk, sokaknak támad kedve kirándulni a természetbe.

Örömhír: tíz éve nem volt ilyen alacsony az infláció Magyarországon

Júliusban mindössze 1,2 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a fogyasztói árak, miközben az élelmiszerek ára már csökkent. 

A barokk összes árnyalata és még egy sor kiváló program vár mindenkit ezen a hétvégén Győrben

Középpontban a hagyományőrzés, de lesz Pogány Induló és Majka koncert, jóga szeánsz, “borhajózás” és egy csomó minden más. 

Energiatakarékosság: korábban kezdődik a Győri Audi ETO KC pénteki felkészülési mérkőzése

Az energiaellátás tehermentesítése érdekében másfél órával előrébb hozták a Brest Bretagne Handball elleni találkozó kezdését.

Barokk pompába öltözik a belváros: hétvégén rendezik meg a XXXIII. Győri Barokk Esküvőt

Jubileumi fogadalom megerősítés, történelmi felvonulás, tűzshow és vezetett séták is várják az érdeklődőket augusztus 7–8-án.

Extra: a Vásárcsarnokban nyitja új évadát a Győri Filharmonikus Zenekar

A „Zenélő piac” című különleges koncerttel szeptember 7-én rendhagyó helyszínen találkozhat a közönség a klasszikus zenével.

Átadják a megújult Erzsébet ligeti KRESZ-Parkot Győrben – családi programokkal ünneplik a felújítást

Ügyességi versenyek, KRESZ-kvíz, ingyenes kerékpár- és e-rollerjelölés is várja a családokat augusztus 8-án.

Nőverő szombathelyi férfi ellen emelt vádat az ügyészség

A férfi a nyílt utcán kezdte verni áldozatát.

A rómaiaktól az agyagkatonákig – tárlatvezetések, workshop és közönségtalálkozó várja a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

Ingyenes programokkal és különleges kiállításokkal készülnek a hét második felére, a hőségriadó idején ráadásul a Várkazamata – Kőtár is díjmentesen látogatható.

Czunyiné harca a gmail és az önkény ellen - letiltotta a Google a Védvonal levelező fiókját

Nem vicc! A Fidesz maradéka tényleg egy ingyenes e-mail szolgáltatást használt, hogy megvédje a Fidesz maradékát.

Kedden megválaszthatja az Országgyűlés Magyarország új köztársasági elnökét

A TISZA Párt frakciója kezdeményezte az államfőválasztás augusztus 11-re való kitűzését - a kormánypárti jelölt személye ugyanakkor egyelőre nem ismert.