Horvátországban január 1-étől bevezetik az eurót

Nagy Donát 2022-05-14 07:15:24
Jövőre már az egységes európai pénzt kell váltanunk, ha a tengerpartra megyünk nyaralni.

Elfogadta az euró bevezetéséről szóló törvényt a horvát parlament pénteken, írja az MTI. A jogszabályt 117 igen szavazattal, 13 nem szavazat ellenében, egy tartózkodás mellett szavazta meg a nemzetgyűlés.

Az eurót hivatalosan 2023. január 1-jén vezetik be Horvátországban, ezt megelőzően pedig az árakat szeptember 5-től kunában és euróban is ki kell majd írni. Az árak kettős kijelzése 2023 végéig érvényben marad.

A kunát – az euró hivatalos bevezetésének időpontjától – költségek nélkül beváltják a bankok, a Horvát Posta és az állami pénzügyi intézet (FINA). A Horvát Nemzeti Bankban (HNB) pedig korlátlan ideig, ingyen lesz átváltható. Zágráb 2019. július elején kérte felvételét az európai árfolyam-mechanizmusba (ERM-II).

Fotó: Pixabay

Az euró bevezetéséhez az országnak meg kell felelnie valamennyi maastrichti kritériumnak. Ezek között szerepel, hogy az infláció legfeljebb 1,5 százalékponttal lehet magasabb, mint a három legnagyobb árstabilitással rendelkező tagállam inflációs rátájának átlaga. További feltétel, hogy az éves államháztartási hiány nem haladhatja meg a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát, a bruttó államadósság nem lépheti túl a GDP 60 százalékát, és a hosszú távú hitelek kamatlába legfeljebb 2 százalékponttal lehet magasabb, mint a három legnagyobb árstabilitással rendelkező tagállam tízéves lejáratú államkötvényeinek átlagos kamatlába.

Az Európai Unió Tanácsának végleges döntése Horvátország euróövezeti csatlakozásáról júniusban várható.

A horvát kormány csütörtökön fogadta el a 2022-es költségvetés módosítását, amelyet még a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A kabinet idén 2,6 százalékos deficittel számol a GDP arányában. A tervek szerint a GDP-arányos államadósság mértéke 2022-ben 3,6 százalékponttal 76,2 százalékra csökken. Zágráb módosította az inflációra vonatkozó előrejelzését is, és 2022-ben 7,8 százalék körüli átlagos éves inflációt prognosztizál, a költségvetésben korábban elfogadott 2,6 százalék helyett.

Szólj hozzá!

Újra pályázható az idősbarát lakásprogram Győrben

Akár 1 millió forintos támogatást is kaphatnak az idősek otthonaik biztonságosabbá tételére.

Hogyan tarthatók karban a padlótisztító gépek a megbízható működés érdekében?

Az ipari és szállodai területeken elengedhetetlen, hogy a padlótisztító gépek mindig optimális körülmények között üzemeljenek.

Maradhat a rezsicsökkentés, csak teljesen át kell alakítani

Az uniós ETS2-rendszer drágíthatja a fosszilis energiát, de évente akár 500 milliárd forintnyi támogatást is hozhat Magyarországnak.

Alig tucatnyian jelentek meg a kedd esti szombathelyi tüntetésen, ahol állatorvosi ügyelet üzemeltetését követelték

Nemény András polgármester a helyszínen mondta el, hogy Gajdos László miniszter látogatásakor is szóba került az ügyelet ügye, amit a tárcavezető üdvözölt.

A női testbeszéd titkai: kommunikáció az érzelmek által

Az emberi kapcsolatokban, főleg a kezdeti fázisban, a testbeszéd döntő szerepet játszik

Garázsok, üzlethelyiségek és irodák is bérelhetők Győrben

Újabb önkormányzati ingatlanokra lehet pályázni, többféle helyiség szerepel a listán.

Japánná változik szombaton Győr belvárosa – anime, ramen és lampionúsztatás is várja az érdeklődőket

Egész napos kulturális kavalkáddal érkezik a Japán Nap, ahol a tradicionális művészetektől a modern popkultúráig szinte minden helyet kap.

A győriek véleményére is számítanak: készül a város új sportstratégiája

Az önkormányzat kérdőívvel méri fel, hogyan sportolnak a helyiek és milyen fejlesztéseket tartanak fontosnak.

Vágányzár jön a Győr–Celldömölk vasútvonalon

Június első hetében Pápa és Celldömölk között több járat helyett pótlóbusz közlekedik majd.

Megújulás: V.Németh Zsolt lett a vasi Fidesz választmányi elnöke

Alelnöknek Ágh Pétert és Illés Károlyt választották.

Az új generáció kiemelkedése a privát egészségügyi szektorban

A privát egészségügyi szektor jelentős növekedése figyelhető meg Magyarországon, ahol a változás élén a fiatalok állnak. Felmerülhet benned is, miért választják sokan közülük a magánellátást?

Több mint 1 milliárd 200 millió forintos távhőfejlesztés indulhat Szombathelyen

A Szomtáv szerint a beruházás csökkentheti a hálózati hőveszteséget és a földgázfelhasználást is

Tizenkilenc győri iskola kaphat támogatást állagmegóvási és karbantartási munkákra

A városhoz idén 39 pályázat érkezett be mintegy 123 millió forint értékben.

Levendula, brunch és bütykölde a szombathelyi belvárosban

Május utolsó vasárnapján rendezik meg a Mártírok téri levendula napot.

Nehéz örökség: az éves költségvetési hiány több mint 91 százalékát már áprilisra összehozta az Orbán-kabinet

Az új kormány szerint átláthatatlan állapotban vették át a büdzsét a leköszönő kormánytól.

Visszalép az egyetem: mégsem nyúlnak a győri Kiskút liget melletti területhez

Kósa Roland szerint meghallották a győriek véleményét, ezért módosítják a februári előterjesztést.