Hipergyorsan nőnek a mezőgazdasági felvásárlási árak, ezért fizetünk egyre többet a boltokban

Székely Zoárd 2022-05-13 11:26:40
A búza kereken 60 százalékkal lett drágább egy év alatt.

Márciusban nagy lendületet vett a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése: az egy évvel korábbiakhoz képest 37,4 százalékkal álltak magasabban, ami 12,5 százalékponttal több a februári 24,9 százaléknál.

Az első negyedévben a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 33,9 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához viszonyítva, pedig már akkor is 13,0 százalékos volt az éves drágulás – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.

A növénytermesztési és kertészeti termékek ára 15,6 százalékponttal szökött fel februárról márciusra és 41,8 százalékkal emelkedett egy év alatt, az élőállatok és állati termékek áremelkedése 5,4 százalékponttal 26,9 százalékosra nőtt, ezen belül az élő állatok éves áremelkedése 6,1 százalékponttal, 27,9 százalékosra ugrott.

Növényi termékek drágulását a gabonafélék és az ipari növények húzták, de a gyümölcsök is kivették a részüket belőle. A gabonafélék árában egyik hónapról a másikra 19,9 százalékponttal magasabbra 58,2 százalékosra ugrott az emelkedés éves üteme.

A búza kerek 60 százalékkal drágább a tavaly márciusi áránál,

míg februárban 41,7 százalékkal került többe, azaz 18,3 százalékponttal ugrott meg az áremelkedés üteme, a kukoricáé 23,7 százalékpontos lendülettel 59,2 százalékosra szökött fel.

Az ipari növények felvásárlási árának átlagosan 55,2 százalékos emelkedéséből az olajos növények 57,1 százalékos drágulása emelkedik ki,

amelyen belül a napraforgómag 54,9 százalékos drágulása 23,3 százalékponttal magasabb a februárinál.

Annak ellenére, hogy a gyümölcsök felvásárlási ára márciusban még 6,7 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál, az átlagos áremelkedéshez 12,0 százalékpontnyi fellendüléssel hozzájárultak, mivel februárban 18,7 százalékkal voltak olcsóbbak éves összevetésben.

A zöldségfélék felvásárlási ára 18,8 százalékkal emelkedett egy év alatt, ez 4,3 százalékponttal nagyobb a februárinál. Az árak emelkedésében az előző hónaphoz képest a legnagyobb gyorsulást a fejes káposzta és a paradicsom mutatta 9,6, illetve 7,4 százalékponttal, amivel 25,9, és 28,2 százalékkal lettek drágábbak, mint tavaly márciusban. Az uborka felvásárlási ára 32,5 százalékot emelkedett, 4,5 százalékponttal nagyobbat a februári éves áremelkedésnél. A vöröshagyma csak 2,0 százalékkal kerül többe mint egy éve, de ezzel is az átlagos áremelkedést erősítette a februárihoz viszonyított 4,0 százalékponttal nagyobb árváltozással. Egyedül a karfiol árának emelkedése fékeződött le, igaz jelentősen 12,1 százalékponttal, így csak 1,6 százalékkal lett drágább a tavaly márciusi felvásárlási áránál.

Az élőállatok felvásárlási áremelkedését a sertések lódították meg a februárhoz képest 9,6 százalékponttal nagyobb, 25,9 százalékos éves emelkedéssel. A vágómarha ára is 24,1 százalékkal drágább, mint egy éve, de februárhoz képest ez csak 3,1 százalékponttal több. A baromfifélék felvásárlási ára 33,5 százalékkal nőtt egy év alatt, ami csak 0,6 százalékponttal nagyobb a februári emelkedésnél. Ezen belül viszont a vágókacsák 38,7 százalékos és a libák 38,8 százalékos éves áremelkedése 7,8, illetve 7,4 százalékos havi gyorsulást mutatott, míg a pulyka 19,0 százalékos éves drágulása 5,6 százalékponttal alacsonyabb a februárinál. A tyúkféléknél a 37,6 százalékos éves emelkedés pedig szinte észrevehetetlen 0,2 százalékpont szelídülést jelent a februári áremelkedéshez képest. A tej felvásárlási ára 24,5, a tojásé 13,8 százalékkal magasabb a tavaly márciusinál, ami 4,1, illetve 5,8 százalékponttal nagyobb éves emelkedés a februárinál.

A felvásárlási árak már meg is jelentek az áprilisi fogyasztói árakban: az élelmiszerek átlagosan 3,4 százalékkal kerültek többe, mint márciusban és 15,6 százalékkal, mint tavaly áprilisban.

A sertéshús ára egy hónap alatt 9,8, a marhahús 9,0 és még a baromfihús is 8,3 százalékkal emelkedett, a tojás fogyasztói ára 14,7 százalékkal ugrott meg egyetlen hónap alatt.

(MTI)

 

Címlapfotó: MTI/Balogh Zoltán

Szólj hozzá!

Átformált szemöldökök: a laminálás új trendje

Emlékszel arra az időre, amikor a laminálás csupán a dokumentumok megóvását szolgálta?

A mezőgazdasági naplóvezetés jelentősége és kihívásai

A mezőgazdasági gazdálkodás bonyolult és folyamatosan változó terepén a gazdálkodási napló vezetése szinte elkerülhetetlen tevékenység.

Hőségriadó – vizet oszt és párakapukat telepít a GYSEV

A vasúttársaság Szombathelyen, Zalaegerszegen és Sopronban az utascsarnokban elhelyezett szódaautomatákból biztosít hűtött vizet az utasok részére naponta 10 és 18 óra között.

Fitten időskorban is: így őrizhetjük meg egészségünket

Ahogy egyre több évet számítunk, elkerülhetetlenül felmerül a kérdés: hogyan maradhatunk fizikailag és mentálisan is frissek, hogy a későbbi életszakaszokat is aktívan tölthessük? Az egészség fogalma gyakran félreértett, hiszen nem pusztán a betegségek hiányáról van szó.

Többet internetezünk, de több pénzt is kell költünk rá mostantól – árat emelnek a mobilszolgáltatók

339 milliárd forintos bevételt termelt a távközlési szektor az év első negyedévében, miközben júliustól a Telekom és a Yettel, szeptembertől pedig a One is emeli a havidíjakat.

Új ipari parkot építene? Cserébe állítsa helyre a természetet!

Egy brit modell szerint a beruházásoknak nemcsak csökkenteniük kell a környezeti károkat, hanem mérhetően javítaniuk is kell a természet állapotát.

A hőség miatt módosul a kutyasétáltatás rendje a Győri Állatmenhelyen

Hétvégén csak a délelőtti órákban lehet sétálni a menhely kutyáival, a gondozók a négylábúak védelme érdekében kérik a szabályok betartását.

Fokozott katonai jelenlétre és hanghatásokra kell számítani Győrben a légvédelmi rakétaezred gyakorló terének környezetében

Vaklőszeres kiképzést tart a Magyar Honvédség a hétvégén, a környéken élők erősebb zajokra és katonai járművek mozgására számíthatnak.

Magyar Péter kezdeményezésére kikerült az ukrán csatlakozás gyorsítására utaló rész az EU-csúcs záródokumentumából

Az Európai Tanács ülésén négyórás vita után született meg az a nyilatkozat, amelyet valamennyi tagállam támogatni tudott.

A Győri Ítélőtábla öt év börtönre ítélte a férfit, aki meg akarta fojtani a segítségére siető ismerősét

Az elsőfokú, felfüggesztett büntetést túl enyhének találta az ügyészség, a másodfokú bíróság végrehajtandó szabadságvesztésre súlyosbította az ítéletet.

Mától ismét locsolni kezdték a kalcium-kloridot a szombathelyi azbeszttel szennyezett utakon

A Greenpeace azonban ma arról beszélt, hogy ez az ideiglenes megoldás újabb problémákat hozhat magával.

Ingyenes hétvégi programok Győrben: táncfesztivál, koncertek, városi séták és családi események

Június 19. és 21. között ismét színes programkínálat várja a győrieket, a legtöbb esemény ráadásul ingyenesen látogatható.

130 milliárd forintos elektromos beruházást indított el Győrben az Audi - az eseményen Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter is részt vett

Az Audi Hungaria megkezdte az új MEBeco elektromos hajtás sorozatgyártását, ami 260 munkahely megőrzését biztosítja.

Megérkeztek a cöliákia gyorstesztek Győrbe, indulhat az ingyenes gyermekszűrés

Összesen 1500 tesztet osztanak ki a gyermekorvosoknak, a vizsgálat a 6 évesek státuszvizsgálatához kapcsolódik.

A Győri Fellebbviteli Főügyészség elérte a büntetés súlyosítását az életveszélyes kutyatámadás ügyében

Az ítélőtábla helyt adott az ügyészi fellebbezésnek, és három évre emelte a próbaidő tartamát.

Megduplázódott az alpolgármesterek száma Győrben, így újraosztotta a hatásköröket és a feladatokat Pintér Bence

Az új munkamegosztás szerint Balog-Farkas Renáta többek között a városüzemeltetésért és a sportért, Kósa Roland pedig továbbra is a fejlesztésekért és a kultúráért felel.

Hatékony vízszigetelés a tetőn

Az otthonunk biztos és kényelmes menedék kell, hogy legyen, ahol gondtalanul tölthetjük mindennapjainkat.