Bemutatjuk Félixet, a Budakeszi Vadaspark új vadmacskáját

Székely Zoárd 2022-04-27 11:09:59
A fajtiszta kandúr kritikus állapotban került a „macskamentőkhöz", de mára jó egészségnek örvend.

2021 őszén került a Budakeszi Vadaspark gondozásába a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén fellelt, elárvult, kritikus egészségi állapotban lévő vadmacskakölyök. A fajtiszta kandúr a szakértői gondviselésnek köszönhetően mára jó egészségnek örvend. A jövőben a Budakeszi Vadaspark nyújt számára állandó otthont, ahol a Vadmacska Fajmegőrzési Programban a veszélyeztetett vadmacska faj „nagyköveteként” szolgálja fajtársai védelmének ügyét.

Fotó: Budakeszi Vadaspark, Burányi Virág

A Félix nevet kapott vadmacska-kandúrra három hetes korában találtak rá a Börzsöny zárt erdős területén. Az akkor rossz egészségi állapotban lévő csöppséget a Budakeszi Vadasparkba szállították, ahol a faj viselkedésének mély ismerete lehetővé tette a szükséges intézkedések elvégzését. Az állatorvosi segítségnek és a következetes gondozási tervnek hála az akkor alig 300 gramm súlyú állat állapota gyorsan javult.

A későbbi genetikai vizsgálat eredménye pedig egyértelműen kimutatta, hogy a viselkedésében és a külsejében jellegzetes vadmacska-jegyeket mutató kandúr tisztavérű európai vadmacska. 

A Vadmacska Fajmegőrzési Program nagykövete

A fiatal vadmacska egyed a Budakeszi Vadasparkban töltött idő alatt minimális humánkontakt mellett, a lehető legtermészetesebb körülmények között cseperedett. Az állat viselkedésében mégis sokkal szelídebb, mint a természetben nevelkedett társai, amely csökkentheti a szabadban történő túlélés esélyeit. Figyelembe véve a szakértői véleményeket, a genetikailag tisztavérű kandúr új és végleges otthona a Budakeszi Vadaspark lesz, ahol veszélyeztetett fajának nagyköveteként vesz részt a Vadmacska Fajmegőrzési Program tudományos és ismeretterjesztő tevékenységében.

Félix tágas és természetközeli „berendezésekkel” felszerelt kifutója a Budakeszi Vadaspark újonnan átadott Madaras Körletében található, ahol a látogatók a vadmacska mellett a hazánkban őshonos madárfajokat is megismerhetik.

Fotó: Budakeszi Vadaspark/Burányi Virág

A Budakeszi Vadaspark, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. az Agrárminisztérium támogatása mellett 2021 tavaszán indította el a Vadmacska Fajmegőrzési Programot. A kutatási program célja a Pilisben, a Visegrádi-hegységben és a Budai-hegyekben élő vadmacska populáció életmódjának és viselkedésének feltérképezése, a fajtiszta és a hibrid egyedek arányának felmérése, hosszú távon a fajmegőrzés, valamint a repatriálási program létrehozása.

Jótékonysági futóverseny a vadmacskák ügyéért

A Budakeszi Vadaspark a Pilisi Parkerdő Zrt., az Örökerdő Alapítvány és a CoffeeRun május 14-én, szombaton „Fuss, Forest! – A nagy vadmacska küldetés” néven rendez jótékonysági futóversenyt. Az erdei futáson felnőttek és gyermekek, profi és hobbi futók, egyénileg és csapatban is indulhatnak. A versenyzők a nevezési díjjal a Vadmacska Fajmegőrzési Program további kutatási lépéseinek megvalósításához járulnak hozzá.

A verseny hét különböző hosszúságú és nehézségű futamaira május 8-ig lehet jelentkezni az Erdei futás hivatalos oldalán.

Szólj hozzá!

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint míg Brüsszel a multikat védi, addig a kormány az árrés-stopot

Az Európai Bizottság bírálata ellenére a kabinet meghosszabbította és kiterjesztette az intézkedést.

Rekordmennyiségben ajánlunk programot a hétvégére

Advent harmadik hetében is van mit csinálni Győrben. 

Győri ovisok kreativitását díjazták a „Passzold vissza, tesó!” kihíváson

A környezettudatosság és közösségi szemlélet kapott főszerepet.

Iskolák kapták idén a Baross Gábor-díjat Győrben 

A polgármester szerint Győr jövője az iskolákban, a megfizethető lakhatásban és a helyben maradó forrásokban van. 

A legjobb hatóanyagok a fiatalos bőrért

Az idő múlásával a bőr állapota természetesen változik, de sokan keresnek hatékony módszereket az öregedés jeleinek lassítására.

Újabb letartóztatások történtek a Szőlő utcai bántalmazási ügyben

A bíróság három gyanúsított előzetesét rendelte el - a hatóságok szerint a bizonyítást veszélyeztetné, ha szabadon maradnának.

Bebes István főkonzulként már Németországban képviseli a magyarokat

Ősszel vette át a hivatalt, és a magyar-német műanyagipari szektorral kapcsolatos meglátásait is megosztotta Körmend korábbi polgármestere.

Magyar Péter: „nem leszünk cinkosok, nem fogjuk magukra hagyni ezeket a gyerekeket”

A TISZA Párt elnöke szerint rendszerszintű kudarc áll a bántalmazási botrányok mögött, és nem csak a javítóintézetekben van jelen a probléma.

Elindult Győrben az idei ebösszeírás

Oltásnak, chipnek lennie kell, és be kell jelenteni minden, a kutyát érintő változást.

Győr környéki programok a hétvégére

Advent harmadik hétvégéjén sem kell otthon kuksolni.

Több lépcsőben emelkedik az alanyi adómentesség bevételi határa

2026-tól évről-évre nő a keret, egyszerűbbé válhat a kisvállalkozások adózása.

Hogyan váljék gördülékeny folyamattá a vállalkozásod vezetése?

Manapság a sikeres vállalkozások számára a hatékonyság és az ügyfélkapcsolatok minősége kulcsfontosságú. A modern technológiai megoldások révén a cégek könnyebben kezelhetik napi feladataikat, és több időt fordíthatnak a stratégiai tervezésre.

Kiterjesztette a kormány a 3 százalékos lakáshitelt: zártkerti ingatlanok tízezrei válhatnak elérhetővé, amennyiben lakóház besorolásúak

A „belterületi” szó törlésével jelentős változás lépett életbe az Otthon Start szabályaiban.

Elkészült a talajvíz-monitoring rendszer első üteme Győrben

Bácsán, Kertvárosban és Győrszentivánon már működnek az új kutak, amelyek a város talajvíz helyzetét figyelik.

Íme a győri vásárcsarnok ünnepi nyitvatartása

Még szenteste napján délelőtt is vásárolhat, aki csak az utolsó pillanatban ér rá. 

Gyakorlatban ismerkedtek a hulladékgazdálkodással a Széchenyi István Egyetem hallgatói

A GYHG szakmai központja idén is tárt kapukkal várta a jövő környezetmérnökeit.