Közel hét százalék volt a költségvetés hiánya tavaly

Fehér Buda 2022-04-01 09:52:00
Ez pénzbe átültetve 3 ezer 736 milliárd forintot jelent.

Az előzetes adatok szerint 3 ezer 736 milliárd forint, a GDP 6,8 százaléka volt a kormányzati szektor 2021. évi hiánya, jelentette be péntek délelőtt a Központi Statisztikai Hivatal az oldalán. Nagynak tűnik a szám, de az egyenleg az előző évhez képest 25 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,0 százalékponttal lett kedvezőbb.

Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA 2010) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak. A kormányzati szektor hiánya 3 ezer 736 milliárd forint, a GDP 6,8 százaléka volt.

A kormányzati szektor adóssága – az MNB adatai alapján – 2021 végén 42 414 milliárd forintot, a GDP 76,8 százalékát érte el.

2021-ben 2020-hoz képest

  • A kormányzati szektor bevétele 22 ezer 695 milliárd, kiadása 26 ezer 431 milliárd forintot tett ki.
  • A bevételek 1739 milliárd forinttal, 8,3 százalékkal növekedtek.
  • A termelési adók 946 milliárd forinttal, 10,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, amelyen belül az áfabevétel emelkedése 743 milliárd forint, 15,8 százalék volt.

A jövedelemadó-bevételek 186 milliárd forinttal, 5 százalékkal csökkentek a gyermekes családoknak történt személyijövedelemadó-visszatérítés következtében.

  • A társadalombiztosítási hozzájárulások 396 milliárd forinttal, 7,4 százalékkal emelkedtek.
  • Az egyéb bevételek 581 milliárd forinttal, 16,1 százalékkal növekedtek, főként az EU-transzferek bővülésének köszönhetően.
  • A kiadások 1715 milliárd forinttal, 6,9 százalékkal nőttek. A bővülés a kifizetett munkavállalói jövedelem esetében 430 milliárd forint (8,3%), a pénzbeni társadalmi juttatásokat illetően 582 milliárd forint (10,8%) volt. A folyó termelőfelhasználás 544 milliárd forinttal, 13,1 százalékkal, a kamatkiadások pedig 163 milliárd forinttal, 14,5 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 108 milliárd forinttal, 3,5 százalékkal emelkedett. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 113 milliárd forinttal, 1,9 százlékkal csökkentek.

2021 IV. negyedévében 2020 azonos időszakához képest:

  • A kormányzati szektor hiánya 1728 milliárd forint, a GDP 11,9 százaléka volt. Az egyenleg 425 milliárd forinttal, GDP-arányosan 5,1 százalékponttal javult az egy évvel korábbihoz képest.
  • A bevételek 806 milliárd forinttal, 13,9 százalékkal növekedtek.
  • A kiadások 381 milliárd forinttal, 4,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

 

Szólj hozzá!

Az ügyészségi nyomozás még véget sem ért, de a Vas Népe már megírta, hogy nem igaz, hogy valakit munka nélkül fizettek a Sárvári Gyógyfürdőben

A megyei napilap korábban egy sort sem írt arról a mutyiról, ami az országos média figyelmét is felkeltette.

A hőfok szerepe a hidraulika rendszerek hatékonyságában

Gondolta volna, hogy mennyire fontos szerepet játszik a hőszabályozás a hidraulikus rendszerek működésében? Az ilyen rendszerek, különösen teherautókban és munkagépekben, jelentős mennyiségű hőt termelnek működés közben.

Két győri fa kapott faértéktáblát a Föld napján

Egy 150 éves platán és egy különleges tölgy lett a városi zöldfelületek jelképe.

Időközi választás jön Sárváron

Augusztus végére tűzik ki a szavazás időpontját.

Rezidensi-kutatói programot indít a Semmelwis Egyetem és a szombathelyi oktatókórház

A kezdeményezés egy több mint harminc egészségügyi intézményt és szervezetet magába foglaló stratégiai együttműködés része.

A modern kertgondozás forradalma: akkumulátoros kerti gépek a jövőben

A kertápolás területén az utóbbi években jelentős átalakulások történtek, melyek új távlatokat nyitottak a zöld területek szerelmesei előtt.

Szórólapokkal agitált V.Németh Zsolt mellett a kampányban Győrvár polgármestere

Kaczor Zsolt szerint nem mint polgármester, hanem mint magánember kérte a falu lakóit, hogy a fideszes jelöltre szavazzanak. A szórólapokat közmunkások hordták ki, munkaidőn kívül.

Laczkovits-Takács Tímea lett a győri Fidesz-KDNP frakcióvezetője

Egy friss közlemény szerint Fekete Dávid már előzetesen is csupán az országgyűlési választásokig vállalta a frakcióvezetést

Megalapozatlannak tartja az őt ért vádakat Matolcsy György és közleményben reagált

A volt jegybankelnök szerint nem tűnt el az alapítványi vagyon, bár a leveléből az is kiderült, hogy az MNB-nek nem volt jogköre az alapítványok működésébe való beavatkozásra.

A Vas Vármegyei Kamara kezdeményezte a területi és országos kamarai elnökök rendkívüli értekezletének soron kívüli összehívását

Talán lehet némi köze ahhoz, hogy Nagy Elek, az országos kamara elnöke alapító tagja volt az első Digitális Polgári Körnek, amit maga Orbán Viktor hívott életre. 

Pintér Bence: „Fekete Dávid semmi mást nem javasol most, minthogy a Fidesz felelőtlen pénzügyi politikájáért a polgármester vállalja a felelősséget"

A városvezetés szerint a közgyűlés feloszlatása az egyetlen járható út, miközben a Fidesz vert helyzetből is alkudozna.

Gulyás Gergely vette védelmébe a választási csalással vádolt Ágh Pétert

A leköszönő miniszter mindenről írt, csak éppen arról nem, hogy miért fogja levegőnek nézni Ághot a TISZA az elkövetkezendő 4 évben.

A sport hatásai a mindennapi életben

Sokan talán észre sem veszik, hogy a rendszeres mozgás milyen különleges hatásokkal van a testünkre. Tudtad, hogy az aktív életvitel nemcsak az izmainkat növeli, hanem csontjaink épségét is jelentősen javítja?

4 éve még a Fidesz mindent vivő szuper győztese volt, most alig nyert pár száz szavazattal Gyopáros Alpár 

A Magyar Falu Program “húzóembere” egyedül maradt talpon fideszes képviselőként a megyében. 

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány 2025-ben, saját maga kezdeményezett felszámolási eljárást a tulajdonában álló HUMDA Zrt. ellen

Közleményben reagáltak a sajtóban megjelent hírekre, és hangsúlyozták: hogy a HUMDA Zrt. fizetésképtelenségi helyzete a Széchenyi István Egyetemet nem érinti.

Ólomlappal fedték le a kisbuszban a rejtekhelyet a török csempészek, de a NAV győri pénzügyőreit így sem tudták becsapni

Majd’ 2 millió forint értékű cigarettát, és 20 milliónyi hamis ruhát foglaltak le az M1-es autópályán. 

Kiosztották a Kazinczy-díjakat és -érmeket Győrben

Több mint százötven fiatal versenyzett a szép magyar beszéd jubileumi döntőjén.