A választások helyett csak a gyermekvédelminek mondott, valójában homofób népszavazásra fognak buzdítani a kormányközeli médiumok

Nagy Donát 2022-02-09 14:21:00
Az Állami Számvevőszéknél kellett regisztrálni, hogy az egyes felületek befogadnak-e politikai hirdetést. A Fidesz holdudvarába tartozó szerkesztőségek ezt a választásokra vonatkozóan nem tették meg, de a melegellenes törvény kapcsán ezerrel felpöröghetnek majd.

Alig két hónap van hátra a választásokig, azaz hamarosan nagyon sok felületen fogunk találkozni politikai pártok választási reklámjaival.

Hivatalosan azonban a Fidesz-közeli szerkesztőségek nem adhatnak le politikai célú reklámokat.

A politikai hirdetéseket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) hivatott szabályozni. A dolog úgy működik, hogy amelyik szerkesztőség szeretne ilyen reklámokat közzétenni, annak ezt előre jeleznie kell az ÁSZ felé. A kiadóknak el kell küldeniük az árlistákat, amit aztán az ÁSZ a weboldalán közzé is tesz.

Az Állami Számvevőszékhez rengeteg szerkesztőség, vagy az adott online oldal reklámjainak értékesítését végző ügynökség jelentkezett, hogy csak pár példát említsek:

168 óra, Adaptive Média (pl. 444, Mfor), ATV, Azonnali, Blikk, Celldömölki Média, Central Médiacsoport (pl. 24.hu), Egri Ügyek, Élet és Irodalom, Formula.hu, HVG, JövőTV, KecsUP, Klubrádió, KPSVR, Magyar Hang, Magyar Narancs, Népszava, Nyugat Média, RTL Magyarország, Savaria Fórum, Ugytudjuk, Vasvári Újság,

de a sort még lehetne folytatni, a teljes lista itt megtalálható az Országgyűlési választás 2022 résznél.

Azaz se a kormányközeli KESMA/Mediaworks lapcsalád nem él a lehetőséggel, se más Fidesz-közeli lap elvileg nem tehet majd közzé a választásokkal kapcsolatos politikai hirdetést. Így ezek nem csak a Vas Népéből és annak online felületéről, hanem a Kisalföld hasábjairól éppúgy hiányozhatnak majd, mint mondjuk a szombathelyi Frisss vagy a győri Győr+-ról.

Persze tudjuk, ma már nem csak egyértelmű és jelzett hirdetésekkel tud embertömegeket rávenni az állampárt szinte bármire, de az mégiscsak fordulat lenne a magyar médiában, ha a Fidesz konkrét hirdetésekkel már nem vesződne.

A választásokkal egybekötött és gyermekvédelminek hívott, valójában melegellenes népszavazással kapcsolatban azonban már más a helyzet. Ugyanis a homofób kérdéseket tartalmazó voksoláshoz kapcsolódó "reklámokra" már bejelentkeztek a kormánypárti szerkesztőségek is.

Így például az "óvodásokat nemátalakítással nyaggató aktivistákról" szóló politikai hirdetéseket közölhet például a Frisss Média, a Győr+, az egész Mediaworks birodalom (pl 888, Kisalföld, Magyar Nemzet, Nemzeti Sport, Ripost), a New Wave Media Group (pl. Origo), Pestisrácok, Szuperinfó, Vas Népe (csak nyomtatott) is, a teljes lista szintén itt böngészhető a Népszavazás 2022 résznél.

A Társadalmi célú reklám, vagy a Közérdekű közlemény lehet a kiskapu?

Politikai hirdetésen kívül persze lehetőség van Társadalmi célú reklámot, vagy Közérdekű közleményt is közzé tennie a szerkesztőségeknek, emögé azonban nehezen lehetne bebújtatni a választási reklámokat.

A Médiatörvény szerint ugyanis ezek nem minősülhetnek politikai reklámnak, vagyis politikai párt, mozgalom népszerűsítését nem foglalhatják magukban. Persze Magyarországon bármi lehetséges.

Címlapképünk illusztráció. 

Szólj hozzá!

A rómaiaktól az agyagkatonákig – tárlatvezetések, workshop és közönségtalálkozó várja a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

Ingyenes programokkal és különleges kiállításokkal készülnek a hét második felére, a hőségriadó idején ráadásul a Várkazamata – Kőtár is díjmentesen látogatható.

Czunyiné harca a gmail és az önkény ellen - letiltotta a Google a Védvonal levelező fiókját

Nem vicc! A Fidesz maradéka tényleg egy ingyenes e-mail szolgáltatást használt, hogy megvédje a Fidesz maradékát.

Kedden megválaszthatja az Országgyűlés Magyarország új köztársasági elnökét

A TISZA Párt frakciója kezdeményezte az államfőválasztás augusztus 11-re való kitűzését - a kormánypárti jelölt személye ugyanakkor egyelőre nem ismert.

Szakértő a Duna alacsony vízállásáról: a vízlépcső sem csodaszer önmagában, a klímaváltozás miatt új szemléletre van szükség

A BME vízmérnöke szerint a Paksi Atomerőmű helyzetére sem jelentene automatikus megoldást egy új dunai vízlépcső - a jövő vízgazdálkodását pedig már a klímamodellekre kell alapozni.

Megrázó videó Bábolnáról: hajléktalan férfit bántalmaztak és aláztak meg - helyi információink szerint a rendőrség már intézkedik az ügyben

A felvételen egy padon alvó férfit ütnek meg, majd arra kényszerítik, hogy térdre ereszkedve megcsókolja egyikük bakancsát. 

Lakossági fórumon mutatják be a győrszentiváni Kör tér felújításának terveit

Augusztus 6-án a beruházás ütemezéséről és az új kerékpárút építéséről is tájékoztatják az érdeklődőket.

A napokban befejeződik a győri díszkivilágítás lekapcsolása

A város 77 helyszínén zajlik a munkavégzés, a Győr Projekt kezelésében lévő épületek egy részét is érinti az intézkedés.

KÁNIKULA-aktuál: meghosszabbították a hőségriasztást, a következő 48 óra lehet a legkritikusabb az energiaellátás szempontjából, de az utolsó paksi turbina egyelőre kitart

A Védelmi Munkacsoport szerint egyelőre stabil az ország villamosenergia-rendszere, de továbbra is takarékosságra kérik a lakosságot és a nagyfogyasztókat.

Fontos üzenet a hőségriadó idejére: a Győr Applikáció letöltésére biztatja a lakosságot Kósa Roland

Az alpolgármester szerint a rendkívüli kánikula a közműrendszereket is fokozottan terheli, ezért érdemes bekapcsolni a push értesítéseket.

Energiatakarékossági intézkedéseket vezet be a győri Rába a nyári üzemszünetig

A járműipari vállalat átszervezi egyes termelési folyamatait, hogy csökkentse az esti órák energiafelhasználását.

KÁNIKULA: péntek éjfélig meghosszabbították a harmadfokú hőségriasztást

Az országos tisztifőorvos szerint a tartós hőség továbbra is komoly egészségügyi kockázatot jelent, különösen a veszélyeztetett csoportok számára.

76 millió forintos beruházás keretében újult meg a Homoksori út Győrszentivánon

Lezárult a felújítás, megtörtént a műszaki átadás - ugyanakkor a padka murvázásának hiányosságaira is felhívták a figyelmet.

Győr intézményei összehangolt energiatakarékossági intézkedéseket vezettek be a rendkívüli hőség miatt

Sportlétesítmények, egyetem, múzeumok, bíróságok, könyvtárak és közszolgáltatók is csatlakoztak a város energiafelhasználását csökkentő programhoz.

A mozi nem halt meg, de lassan nem lesz mivel vetíteni

Nem a mozi tűnt el az életünkből, hanem az a technikai és intézményi háttér került veszélybe, amely lehetővé teszi, hogy a film továbbra is közösségi élmény maradjon.

Jelentős fejlesztések kezdődnek a véneki táborban és kempingben - uniós támogatással

Több mint 280 ezer eurós dotációból korszerűsítik a szálláshelyet, bővítik a szolgáltatásokat és fejlesztik a vízitúrás infrastruktúrát is.

A közösség erejét ünnepelték Héderváron: megyei TISZA Sziget-találkozó erősítette a rendszerváltó összefogást

Közéleti szereplők, szakpolitikai előadások és közösségi programok is helyet kaptak a Győr-Moson-Sopron megyei TISZA Szigetek egész napos találkozóján.

Kíváncsiságból hajtottak be a járványügyi karantén alatt álló telepre - megrótta őket a győri ügyészség

Két fiatalkorú is volt a háromfős társaságban, akik a figyelmeztető táblák ellenére mentek be egy Mosonmagyaróvár környéki, zárlat alá vont állattartó telepre.

Helyszínt változtat a Győri Nemzetközi Művésztelep közönségtalálkozója

Az augusztus 5-i programot az eredetileg meghirdetett helyszín helyett az Esterházy-palotában rendezik meg.

Az aszály és a kánikula margójára: a rekord alacsony vízállás régészeti kincseket hozhat felszínre a győri térségében is

A Rómer Flóris Múzeum arra kéri a vízpartokon kirándulókat és horgászokat, hogy ha régészeti leletre bukkannak, ne mozdítsák el, hanem értesítsék a szakembereket.

Megfúrt kipufogók és visító motorok - közlekedőket ellenőriznek Szombathelyen

A rendőrség a megszaporodott lakossági panaszok miatt kiemelten foglalkozik a területtel.