Már 70 éve uralkodik II. Erzsébet

Farkas Bazsi 2022-02-06 09:16:00
Utódlásáról is szólt az évfordulón közzétett üzenetében.

Utódlásáról is említést tett a brit uralkodó a trónra lépésének 70. évfordulóján közzétett üzenetében. II. Erzsébet királynő most első ízben nyilvánosan kifejezte azt a kívánságát is, hogy elsőszülött fiának, Károly trónörökösnek a felesége, Kamilla cornwalli hercegnő Károly trónra lépése után felvehesse a királynői címet - tudósít az MTI.

A brit monarchikus szokásjog alapján a mindenkori király feleségét a "Queen Consort", vagyis az uralkodó királynői rangú hitvese cím illeti meg, és ugyanúgy felségnek kell szólítani, mint a királyt.

Fordítva ez nem érvényes, vagyis a mindenkori királynő férje nem királyi, hanem hercegi rangban van, megszólítása királyi fenség. Így volt ez II. Erzsébet királynő néhai férje, a századik születésnapja előtt nem sokkal, tavaly áprilisban elhunyt Fülöp edinburghi herceg esetében is.

Kamillának, Károly walesi herceg második feleségének is kijár a királyi fenség cím, mióta 2005-ben összeházasodott a trónörökössel, azonban a házaspár annak idején úgy döntött, hogy Kamilla a cornwalli hercegnő rangját veszi fel.

A trónörökös felesége jogot formálhatna a walesi hercegnői rangra is, Kamilla azonban erről már az esküvő előtt lemondott, tekintettel Károly első feleségére, az 1997-ben tragikus autóbalesetben elhunyt Diana hercegnőre, aki viselte ezt a címet.

Arról, hogy Károly trónra lépése után Kamilla felvegye-e a királynői rangú hitves - "Queen consort" - címet, a hercegi pár esküvője óta folyamatos a vita a brit társadalomban és a sajtóban.

Kamilla a trónörökös ifjúkori kedvese volt, és bevallottan fenntartották intim kapcsolatukat egymással, miközben mindketten házasok voltak. A nem is nagyon titkolt románccal Diana, Károly első felesége is tisztában volt, és ezt a világszerte általános döbbenetet okozó, 1995-ben sugárzott BBC-interjúban világossá is tette. Akkori szavai - "kissé zsúfolt ez a házasság, mivel hárman vagyunk benne" - azóta szállóigévé váltak.

Diana halála után Kamilla addig sem túl nagy népszerűsége mélypontra zuhant: a britek a korabeli felmérések szerint hallani sem akartak arról, hogy Károly házasságtörő kedvese - akit Diana bizalmas körben általában csak úgy emlegetett, hogy "az a rottweiler" - majdan királynői rangban üljön férje mellett a trónon.

A közhangulat Kamilla iránt azonban jelentősen enyhült az elmúlt évtizedekben, és most már a britek többsége elismeréssel adózik a cornwalli hercegnő kitartó hűségének és a királyi család magas rangú tagjaként végzett jótékonysági tevékenységének.

Ugyanennek az elismerésének adott kifejezést II. Erzsébet királynő is. A 96. évében járó uralkodó a trónra lépése 70. évfordulójára kiadott üzenetében - kiemelve Kamilla hercegnő "hűséges szolgálatát" - úgy fogalmazott: őszinte kívánsága az, hogy "amikor eljön az idő", és fia, Károly herceg az Egyesült Királyság uralkodója lesz, Kamilla a Queen Consort, vagyis Károly királynői rangú hitvese címet viselhesse.

II. Erzsébet királynő hangot adott azon meggyőződésének is, hogy amikor fia lesz a király, népe ugyanúgy támogatja majd Károlyt és feleségét, ahogy őt is támogatta uralkodásának eddigi hét évtizede alatt.

A platinajubileumi üzenetben a királynő első ízben szólt ennyire konkrétan saját utódlásáról is, megnevezve majdani királyként elsőszülött fiát, a 74. életévében járó Károly herceget.

II. Erzsébet királynő lett vasárnap az évezredes angol-brit monarchia első olyan uralkodója, aki 70 esztendőt töltött a trónon és így megélte platinajubileumát.

Az uralkodás nagy-britanniai hosszúsági rekordját már 2015. szeptember 9-én megdöntötte. Ezt a rekordot addig a napig üknagymamája, az 1901-ben, 82 évesen elhunyt Viktória királynő tartotta 63 évvel, hét hónappal és három nappal.

II. Erzsébet édesapja, VI. György király 1952. február 6-án, 57 esztendősen elhunyt, és idősebbik leánya, az addigi Erzsébet hercegnő attól a naptól az Egyesült Királyság uralkodója.

Vasárnap kiadott platinajubileumi üzenetében a királynő közölte: az évforduló alkalmából megújítja 1947-ben, még hercegnőként tett fogadalmát, amelyben megígérte, hogy egész életét népei szolgálatának szenteli.

Szólj hozzá!

Helyszínt változtat a Győri Nemzetközi Művésztelep közönségtalálkozója

Az augusztus 5-i programot az eredetileg meghirdetett helyszín helyett az Esterházy-palotában rendezik meg.

Az aszály és a kánikula margójára: a rekord alacsony vízállás régészeti kincseket hozhat felszínre a győri térségében is

A Rómer Flóris Múzeum arra kéri a vízpartokon kirándulókat és horgászokat, hogy ha régészeti leletre bukkannak, ne mozdítsák el, hanem értesítsék a szakembereket.

Megfúrt kipufogók és visító motorok - közlekedőket ellenőriznek Szombathelyen

A rendőrség a megszaporodott lakossági panaszok miatt kiemelten foglalkozik a területtel.

Elhallgatott a süllyedő Győr+ hajó utolsó zenésze is: az online oldal is elsötétült

A korábban elnémult rádió, és a lekapcsolt tv-adás után ma a web- és a Facebook-oldal is elérhetetlenné vált. 

HŐSÉG: Egyelőre nem vezetik be a kötelező ipari áram-korlátozást - önként spórolnak a nagyfogyasztók

A kormány szerint már több száz vállalat csökkentette energiafelhasználását, de a következő napok extrém hősége miatt továbbra is fokozott takarékosságra kérnek mindenkit.

Lekapcsolt díszkivilágítások, és szökőkutak, elrendelt home office - itt a szombathelyi nagy energia megszorítási csomag

Nemény András polgármester azt is megtiltotta, hogy az intézmények, gazdasági társaságok területén kialakított elektromos gépjármű töltőállomások 17.00 és 22.00 óra között használják.

Győrben egyelőre nincs szükség vízkorlátozásra, de mindenkit takarékosságra kér a polgármester

A városban jelenleg biztosított az ivóvízellátás, ugyanakkor az elhúzódó hőhullám és a Duna alacsony vízállása miatt Pintér Bence szerint most minden győri együttműködésére szükség van.

Közvetlen vasúti közlekedés épül ki Szombathely és Zalaegerszeg között

2028-ra készülhet le, 12 milliárd forintot emészt majd fel az építése.

Hortay Olivér elfogadta Bóka János felkérését - újabb megafonos influenszer csatlakozik a Fidesz parlamenti frakciójához

A komoly turbulenciában lévő fiatal demokraták leigazolták Palóc Andrét is - felkészül a “győri” Szakács István? 

Szexuális szolgáltatás közben lopták meg a sértettet - négy ember ellen emelt vádat az óvári ügyészség

Közel félmillió forint készpénzt vittek el az autójából, miközben a férfi egy apartmanházban tartózkodott.

Az energiatakarékosság jegyében Győr is lekapcsolja a díszkivilágítást

A rendkívüli hőhullám és az országos takarékossági intézkedésekhez csatlakozva 77 helyszínen kapcsolják le fokozatosan a városi díszfényeket.

Tizenhét országból, harminc fiatal: sikeresen zárult a Széchenyi Egyetem és az Audi közös nemzetközi képzése

Robotikát, mesterséges intelligenciát és nemzetközi csapatmunkát tanultak az Audi Development Camp résztvevői, a legjobb csapat pedig különdíjat is kapott.

Újabb hűsítőpontokat jelölt ki az önkormányzat a hőségriadó idejére Győrben

A Tourinformmal szemben újranyitott belvárosi hűsítőhely mellett több klimatizált közösségi tér és öt párakapu is segíti a győrieket a tartós kánikulában.

Kulcscsonttörést szenvedett Kondora István Sárvár polgármestere

A város első embere augusztus 10-ig szabadságon van, utána ígért részletes tájékoztatást az állapotáról.

Egy hétre teljesen lezárják a Hecsei úti felüljárót Győrben

Augusztus 3. és 10. között nem hajthatnak át autóval a felüljárón, a Szentiváni úti körforgalmat pedig két napra szintén lezárják.

A vártnál lassabban nőtt a magyar gazdaság a második negyedévben

Az elemzők szerint ugyan elmaradt a GDP-bővülés a várakozásoktól, de a gazdaság már ötödik egymást követő negyedévben növekedett, ami a tartós stagnálás végét jelezheti.

Még nem késő jelentkezni: több mint ötven szakra hirdet pótfelvételit a Széchenyi István Egyetem

Augusztus 7-ig lehet jelentkezni a győri egyetem önköltséges és államilag finanszírozott képzéseire, összesen több mint nyolcvan képzési lehetőség közül választhatnak az érdeklődők.