Ha van felesleges 1 milliárd forintod, akár Napóleon kardját is megszerezheted

Vágvölgyi Bálint 2021-12-02 07:26:38
Kihagyhatatlan ajánlat.

Licitálni lehet a hétvégén egy kardra, amelyet Bonaparte Napóleon hordott az 1799-es hatalomátvétele idején, a francia császár öt további fegyverével együtt - jelentették be az aukció amerikai szervezői.

Az Illinois állambeli Rock Island aukciósház által december 3. és 5. között tartandó árverés szakértői a kard értékét előzetesen 1,5 millió - 3,5 millió dollárra (484 millió - 1,12 milliárd forintra) becsülték.

Az online és személyes részvétellel is zajló árverés szervezői a kollekció "koronaékszereként" harangozták be a kardot, amelyet hüvelyével együtt kínálnak eladásra. A fegyvert Nicolas-Noel Boutet, a versailles-i fegyvergyár igazgatója készítette.

Császárrá koronázása, 1804 után Napóleon feltehetően Jean-Andoche Junot tábornoknak ajándékozta a kardot, de a tábornok felesége később kénytelen volt eladni azt, hogy kifizesse adósságait. A relikviára később egy londoni múzeum találtak rá, utolsó tulajdonosa pedig egy amerikai gyűjtő volt, aki a közelmúltban hunyt el.

A francia császár egy másik kardját, amelyet a marengói csatában viselt, 2007-ben 4,8 millió euróért, akkori árfolyamon 6,5 millió dollárért árverezték el Fontainebleau-ban a becsült 1,6 millió dollár helyett. Napóleon ezzel az aranyberakásos, elefántcsont-markolatú szablyával a kezében fordította meg a már vesztésre álló csatát, és vezette katonáit 1800 júniusában Észak-Itáliában győzelemre. Azt a kardot már 1978-ban nemzeti kultúrkinccsé nyilvánították, ezért nem lehet kivinni Franciaországból.

Franciaország májusban emlékezett meg Napóleon halálának 200. évfordulójáról. A híres korzikai a francia történelem egyik legmegosztóbb alakja volt, akinek nagy érdemei voltak a modern állam megteremtésében, ezzel szemben felróják neki imperialista törekvéseit és háborúit.

Szólj hozzá!

Szombathelyen járt csütörtök délután Lázár János

A Fidesz helyi irodájában tartott eligazítást.

Elapadtak Bozsokon az ivóvíz források

Lajtoskocsival kezdenek el vizet szállítani.

Tegye fel a kezét aki meglepődött: jogsértő volt, hogy Rogánék politikai propagandára használták a vakcina-regisztráció e-mail címeit

Az oltással kapcsolatos információk mellett, az Orbán-kormány éveken át politikai üzenetekkel is bombázta őket.

Az Orbán-rendszer családbarát politikája: Magyarország az uniós sereghajtók között, már Bulgáriában is magasabb a nettó átlagjövedelem

A kétkeresős, kétgyermekes magyar családok jövedelme is az EU legalacsonyabbjai közé tartozik, miközben az elmúlt tíz évben szinte teljesen eltűnt a magyar előny Romániával és Bulgáriával szemben.

Cseh védelmi ipari óriás száll be a győri Rábába, a 4iG eladhhatja a vállalat több mint egyharmadát – ezzel új lendületet kaphat a Gidrán-gyártás is

A CSG Defence közvetve csaknem 37 százalékos részesedést szerez a győri járműipari vállalatban, amely a tervek szerint a Tatra katonai járművek és a Gidránok gyártásába is bekapcsolódhat.

Elindulhat a győri elővárosi vasúti közlekedés fejlesztésének előkészítése

Kormányhatározat született a régóta tervezett beruházásról, amely új lehetőséget teremthet Győr és a környező települések közösségi közlekedésében.

Vitézy Dávid: augusztus végén indul a kőszegi intermodális csomópont kivitelezése

3 év után végre funkciót kaphat a sehova sem vezető híd.

Államalapítás: koszorúzás, népi játszóház és családi programok várják a győrieket augusztus 20-án

A Szent István-napi ünnepség a Bécsi kapu téren kezdődik, majd a Radó-szigeten kézműves foglalkozásokkal és népi játékokkal folytatódik a program.

Méltatlan kabaré: az a Fidesz–KDNP nem tekinti legitim államfőnek Baka Andrást, amelyik plágiumbotrányban elveszítette anno Schmitt Pált, majd a kegyelmi ügyben Novák Katalint 

A volt kormánypártok most 1956 méltó örökségéről beszélnek, de idézzük csak fel, hogy mit mondott két éve a témában a tévedhetetlen(?) Orbán Balázs. 

TNT-nagykoncerttel, vízi programokkal és fáklyás felvonulással jön a Pinnyédi Hídpiknik Győrben

Augusztus 19-én hatodik alkalommal rendezik meg a családi programot a Rábca partján, a régi pinnyédi hídnál – valamennyi program ingyenesen látogatható.

Hajtó Péter: másfél év alatt 70-nel nőtt az üres önkormányzati lakások száma Győrben

A független képviselő szerint megbukott a város jelenlegi lakáskoncepciója, augusztus 13-án pedig bemutatja saját, Győr4000 névre keresztelt javaslatát.

Győrbe érkeztek 2025 legjobb sajtófotói – a Városház téren éjjel-nappal látható a szabadtéri kiállítás

Augusztus 31-ig ingyenesen, a nap 24 órájában nézhetik meg az érdeklődők a 44. Magyar Sajtófotó Kiállítást – a válogatásában győri fotóriporterek munkái is helyet kaptak.

Baka András Magyarország új köztársasági elnöke

A Fidesz, a KDNP, és a Mi Hazánk frakciója nem vett részt a szavazáson.

Bővülhet a győri állatkert – lakossági fórumot tartanak a tervekről

A kialakításához szükséges településrendezési módosításról csütörtökön hallgatják meg a helyiek véleményét a Városházán.

Kerékpárral követte, majd brutálisan megtámadta áldozatát a rábatamási rém – vádat emeltek a többszörös visszaeső ellen

A férfi előbb egy kerékpárkereket lopott el a vasútállomáson, később két biciklivel közlekedő nőt támadott meg – az ügyészség végrehajtandó fegyházbüntetést indítványozott.