Az ízletes rizike lett az év gombája

ugytudjuk.hu 2021-10-27 19:32:22
A rendkívül kedvelt faj mind étkezési értékben, mind pedig megjelenésben is különleges.

A Magyar Mikológiai Társaság internetes szavazása alapján az ízletes rizike lett az év gombája 2022-ben.

A győztes gombának éppen idénye van, rendkívül kedvelt faj, mind étkezési értékben, mind pedig megjelenésben is különleges, színes elemeket hordoz. Kéttűs fenyők (erdei- és feketefenyő) alatt terem júniustól decemberig, de inkább az ősszel lelhetjük fel nagyobb tömegben – írják a Fertő-Hanság Nemzeti Park Facebook-oldalán.

Log In or Sign Up to View

See posts, photos and more on Facebook.

Az ízletes rizike közepes termetű gombáink sorát gazdagítja, kalapja 4-12 cm átmérőjű. Fiatalon domború, gömbölyű, majd idővel kiterül, tölcséresedik, közepe fiatalon is enyhén bemélyed. Színe narancs-vöröses, narancssárgás, okkernarancsos, idővel zöldesen foltosodik. Felülete nedvesen ragadós, többnyire körkörösen, sötétebben zónás, gödörkés.

Lemezei kissé lefutók, sűrűn állnak és törékenyek. Alapvetően narancssárgák, de a megsértett helyeken lassan zöldessé válnak.

Húsa elég vastag, kemény, merev, pattanva törik. Narancsos színű, tejnedve narancssárga, színe nem változik, de hosszabb állás után megvörösödhet, megzöldülhet. Íze kellemes, édeskés, nem csípős, illata gyengén gyümölcsösre hajaz.

Összetéveszthető a többi rizike fajjal, melyek hasonló színűek. Elkülönítő bélyege a tönkön megfigyelhető gödörkék, a narancsszínű tejnedv, ami nem vagy csak nagyon lassan vörösödik.

Az ízletes rizike az ehető, árusítható gombáink sorát gazdagítja, sokféle felhasználással találkozhatunk az interneten.

Felhívják ugyanakkor a figyelmet, hogy fogyasztás előtt minden gombát be kell vizsgáltatni.

Szólj hozzá!

Az Országgyűlés elfogadta a hatósági üzemanyagár megszüntetéséről szóló törvényt

Ugyanakkor rendkívüli helyzetben a kormány később ismét beavatkozhat a piaci árakba.

Lézeres szemműtét kockázatok és mellékhatások: mire számíthatsz a felépülési idő alatt?

Egyre többen döntenek a lézeres szemműtét mellett, hiszen a modern technológiáknak köszönhetően a beavatkozások gyorsak, biztonságosak és rendkívül hatékonyak.

Az időtálló cseréptető: klasszikus megoldás modern igényekre

A cseréptetőt évtizedek óta az egyik legismertebb opcióként tartják számon, és ennek megvannak a jó okai.

Csak kapkodjuk a fejünket: teljesen átalakítja a közmédiát az Országgyűlés - nem meglepő módon a Fidesz-KDNP nem támogatta a törvénycsomagot

Új intézmények jönnek létre, önálló lesz az MTI, megszűnik az MTVA jelenlegi formája, és új felügyeleti rendszert kap a közszolgálati média.

Újra kihallgatták Pintér Bencét a feljelentett Győr+ ügyében, ezúttal a városházán

Folytatódik a nyomozás a csődbe ment médiavállalat szerződései miatt indított büntetőeljárásban, a polgármestert ismét tanúként hallgatták meg.

76 millió forinttal lépett meg egy nő, aki azért vette fel a pénz, hogy egy kőszegi és egy szombathelyi házat megszerezzen

Bár engesztelésül végül a saját háza tulajdonjogát ruházta át a sértettre, így is bíróság elé kell állnia.

Két napra lezárják a héten Győrben, a Révfalusi híd kerékpárútját 

Dilatációs elemek cseréje miatt június 23-án és 24-én nem használhatják a bringások a Kossuth-híd kerékpársávját.

A kínai agyagkatonáktól az ukrán gyerekrajzokig – különleges kiállítások várják a látogatókat Győrben a Rómer Múzeum

Tárlatvezetések, nemzetközi jelentőségű kiállítások és kortárs művészeti tárlatok közül válogathatnak a látogatók.

Nyomoz a rendőrség a Győr+ ügyében

Tömeges fiktív foglalkoztatásra gyanakodnak. Volt, amikor 93 alkalmazott volt a cégnél.

Vannak dolgok amik nem változnak: rongyoknak nevezte a szivárványos zászlókat Novák Előd, aki szerint a másság gyógyítani való deviancia 

Az LMBTQ-közösséget sértő kijelentésekkel és a Pride betiltásának követelésével jelentkezett a Mi Hazánk alelnöke.

„A hatalmat a magyar néptől csak kölcsönkapjuk, nem örökbe” - legfeljebb 12 évig lehetnek hivatalban az országgyűlési képviselők Magyar Péter javaslata szerint

Az új szabály célja, hogy a jövőben ne alakulhasson ki ismét olyan politikai hatalmi rendszer, mint amilyet a TISZA Párt szerint az elmúlt évtizedekben kiépítettek.

A nemrég a mentőszolgálattól menesztett Győrfi Pál lesz a szombathelyi MCC vendége

Nézzünk a jövőbe! Egészség 2.0 címmel tartanak beszélgetést a volt Takáts-házban.

Július első hétvégéjén ismét a gyerekeké lesz a város - idén 19. alkalommal rendezik meg a Győrkőc Fesztivált

A rendezvény mára az ország egyik legnagyobb összművészeti gyermekfesztiváljává nőtte ki magát.

Innovatív megoldások az építészetben

Az építőipar és a digitális technológiák találkozása az utóbbi években új lehetőségeket nyitott meg a szakemberek számára.

Borneói kormányzati delegáció járt Győrben

Sarawak miniszterelnök-helyettese vezetésével érkezett 27 fős küldöttség a városba, hogy a térségfejlesztés és a nemzetközi együttműködések tapasztalatait tanulmányozza.