Január 1-én ismét jön a nyugdíjkorhatár emelés

Nagy Donát 2021-10-20 10:00:00
65 évre emelik a "legfiatalabbak" sávját.

A Portfolio összeszedte, hogy mikor és milyen feltételekkel lehet nyugdíjba vonulni. A lap szerint a nyugdíjkorhatár meglehetősen gyors ütemben emelkedik, az elmúlt évtizedben pedig számos korábbi kedvezmény is megszűnt. A 2014 óta zajló fokozatos korhatáremelés alapján az egyes születési évjáratok küszöbértékei évről évre sávosan emelkedtek. Az öregségi nyugdíjkorhatár az az életkor, melynek elérésétől az öregségi teljes- vagy résznyugdíj megállapítható.

A nyugdíjba vonulás feltétele:

  • január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév;
  • 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap;
  • 1953-ban született, a betöltött 63. életév;
  • 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap;
  • 1955-ben született, a betöltött 64. életév;
  • 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap;
  • 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.

Fotó: Pixabay

A nyugdíjkorhatár emelése 2022-ig lezárul, hiszen az 2022. január 1-től 65 évre emelkedik az 1957-ben vagy később születettek részére. Az idei év második félévében így nem lesz nyugdíjmegállapítás a korhatár aktuális betöltése alapján, éppen úgy, ahogyan 2020 első félévében sem volt.

A férfiak és a nők nyugdíjkorhatára így 65 év lesz, de a nők esetében öregségi nyugdíj kiszámítása már 40 év szolgálati idő után is megtörténhet, függetlenül attól, hogy hány évesek. Ebbe legfeljebb 8 évet lehet gyermeknevelési időként beszámítani, vagyis legalább 32 évi szolgálati időt keresőtevékenységgel, munkával kell megszerezniük.

A szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá az egészségre különösen ártalmas munkát végzők korábban korkedvezményben részesültek, de ez a lehetőség 2014. december 31-ével megszűnt.

A korábban megszerzett korkedvezmény érvényesíthető azokban a munkakörökben, amelyeket a nyugdíjtörvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet ma már hatályát vesztett melléklete sorol fel, így például a bányászok esetében, ezzel azonban csak korhatár előtti ellátást lehet igényelni, tehát csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjat jelent.

Szólj hozzá!

Új látványelemekkel, különleges fényfestéssel és erős vállalati összefogással készül a jubileumi Savaria Történelmi Karnevál

A 25. jubileumi Savaria Történelmi Karnevál sajtótájékoztatóján a szervezők ismertették a rendezvény legfontosabb újdonságait, bemutatták a jubileumi év kiemelt programjait, valamint a Karnevál megvalósítását segítő vállalati partnereket és együttműködéseket.

Rápli Róbert: Az M86-os és az M87-es fejlesztése nem maradhat el!

Szombathely parlamenti képviselője levélben fordult Vitézy Dávid miniszterhez.

Nagy István azonnali beavatkozást követel az üzemanyagárak miatt – miközben a kutakon szinte ugyanazok az árak, mint az Orbán-kormány ársapkája idején

A volt agrárminiszter szerint a gazdáknak nem ígéretekre van szüksége, hanem kiszámítható megélhetésre - kérdés, hogy az elmúlt 16 év, vagy a plusz 3 forint a kutakon fáj-e nekik jobban.

Országos szabályozást sürget a győri azbesztes utak ügyében Balog-Farkas Renáta

Az alpolgármester levélben fordult Gajdos László miniszterhez, és több javaslatot is tett a szerpentinitet tartalmazó útburkolatok egységes kezelésére.

Közel félszáz győri diák szerzett diplomát a Nemzeti Tudósképző Akadémián

A Győri SZC Baksa Kálmán Két Tanítási Nyelvű Gimnázium 48 tanulója teljesítette sikeresen a rangos tehetséggondozó program követelményeit.

Romantikus vígjáték és Star Wars a csillagos ég alatt – újabb két estén vár a szombathelyi Zenés Kertmozi

Két egymást követő estén ismét szabadtéri mozivá alakul az Emlékmű-domb. Július 31-én a friss magyar romantikus vígjáték, a Szenvedélyes nők, augusztus 1-jén pedig minden idők egyik legismertebb sci-fije, a Star Wars IV. rész – Egy új remény várja a közönséget. A vetítések ingyenesek.

Vádat emeltek egy győri nő ellen aki kidöntötte a vasúti jelzőlámpát, majd elhajtott 

A vádirat szerint a baleset után nem állt meg, nem értesítette a hatóságokat, a megrongálódott jelzőberendezés pedig átmenetileg csökkentette a vasúti átjáró biztonságát.

Nagy nap lesz ma a parlamentben: a Vagyonvisszaszerzési hivatalról, és az ügynökaktákról szavaznak a képviselők, valamint elköszönhetünk a vármegyéktől és a főispánoktól is

Az Országgyűlés több jelentős törvényjavaslatról szavaz, miközben megkezdődik az állambiztonsági iratok teljes körű feltárásáról szóló előterjesztés vitája is.

Megújult a Magyar Ispita épülete Győrben - szeptemberben új kiállítással nyitja meg kapuit

Interreg-támogatással rekonstruálták a város egyik legjelentősebb műemlékét, amely a felújítás után korszerű kiállítóhelyként és kulturális központként várja majd a látogatókat.

Hétvégén módosul a vasúti menetrend a Budapest–Győr–Hegyeshalom vonalon

Karbantartási munkák miatt augusztus 1-jén és 2-án több járat a megszokottól eltérő menetrend szerint közlekedik.

Tárlatvezetések és különleges kiállítások várják a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

A hét programjain az agyagkatonák titkai mellett kortárs képzőművészeti tárlatok is várják az érdeklődőket Győrben.

Kedden több órára elzárják a vizet Győrszentiván egy részén

Ivóvízhálózat-rekonstrukció miatt az Egysori út, a Lőtér út és a Kisvasúti utca környékén 8 és 14 óra között szünetel a szolgáltatás.

Halált okozó testi sértés miatt vettek őrizetbe egy férfit Szombathelyen

A férfi részletes beismerő vallomást tett a Szent Gellért utcában történtek miatt.

A tökéletes beltéri ajtó kiválasztása: stílus és funkció harmóniája

A belső tér kialakításában az ajtók alapvető szerepet játszanak.

Vadkamerákkal venné fel a harcot Győri Önkormányzat az illegális hulladéklerakók ellen

Kósa Roland alpolgármester szerint évente mintegy 300 millió forintjába kerül a városnak az illegálisan lerakott szemét eltakarítása.

16 éves fiatalt vett rá prostitócióra egy nő Vasban, az aktusokat videóra is vette

Emberkereskedelem bűntette és gyermekpornográfia bűntette miatt emelt vádat vele szemben az ügyészség.

Medián: megtorpant a TISZA Párt erősödése, a Fidesz viszont stabilizálni tudta a támogatottságát

A friss felmérés szerint a kormánypárt továbbra is toronymagasan vezet, ugyanakkor a Polgár Judit-jelölés és az elmaradt társadalmi egyeztetés még a TISZA-szavazók körében is kritikákat váltott ki.

Különleges kulturális sétával ünneplik Loyolai Szent Ignác napját Győrben

A bencések vezetett programján a résztvevők a jezsuiták több évszázados győri örökségével és Magyarország legrégebbi barokk templomával is megismerkedhetnek.