5 millió 752 ezer forintba fájt Hende Csaba panamai útja az adófizetőknek

Farkas Bazsi 2021-07-15 15:35:00
Ez volt az a tanácskozás, ahol Hende mindössze másfél perces beszédet tartott.

Ahogy korábban írtunk róla: június 27-től július 1-ig Panamában tartózkodott Hende Csaba (Fidesz-KDNP), Szombathely és térségének parlamenti képviselője. 

Hende a Parlamentary Intelligence-Security Forum ülésén vett részt, és bár az ülés csak június 29 és 30-án tartott, ő mégis korábban érkezett és tovább maradt, mint azt a hivatalos program indokolta volna. 

Korábban már a már az Országgyűlés Sajtóirodájához fordultunk többek között azzal a kérdéssel, hogy miért is kellett Hendének napokkal a program előtt kiutaznia, akkor a hivatal ezt válaszolta:

Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke a Robert Pittenger volt USA kongresszusi képviselő által 2014-ben életre hívott Parlamenti Hírszerzési-Biztonsági Fórum ülésére utazott ki, amelynek Irányító Bizottságába 2018 decemberében választották be. A tanácskozáson 30 országból 183 képviselő vesz részt. A delegáció június 26-án este érkezett meg, s bár a konferencia valóban június 29-30-án van, de 27-én már egy szűkkörű egyeztetésen vett részt Pittenger úr meghívására, a konferencia előadóival, szakértőkkel és képviselőkkel. Június 28-án este pedig Bill Cassidy szenátorral, német parlamenti képviselővel és számos előadóval találkozott. A delegáció július 1-jén részt vesz az Irányító Bizottság reggeli ülésén, és még aznap visszautazik Budapestre. Hende alelnök urat útjára elkísérte a Külügyi Igazgatóság igazgatóhelyettese és egy tolmács. A delegáció a szervezők által megadott szállodában (JW Marriott) szállt meg, amely a kísérő rendezvényeknek is helyszíne.

A költségeket az Országgyűlés Hivatala állja.

Bár a sajtóosztály egyeztetésekről, külön megtartott szűkkörű fórumról írt, ezeknek nyomát egyelőre sehol sem találtuk. A Fórum nyilvánosan elérhető anyagi között, mindössze egy másfél perces, Hende által elmondott beszédet találtunk. Ezt:

Hende Csaba Panamában

Közel egy hetet töltött Panamában Hende Csaba. Az utazás költségeit a magyar adófizetők állták. Az egy heti kint tartózkodásnak mindössze ez a másfél perces ...

De mennyibe is került mindez az adófizetőknek?

Ezt közérdekű adatigényléssel kértük ki az Országgyűlés Hivatalától. A válaszban nagyrészt megismétlik a korábban a sajtóiroda által leírtakat, viszont tételesen kiadták, hogy mire mennyit költöttek el közpénzen.

Ebből kiderül: Hende Csaba panamai útja 5,8 millió forint közpénzbe került.

Megnevezés Delegáció tagjainak összes kiadása
Napidíj (2 fő) 201.502.-
Szállás (3 fő) 885.003.-
Repülőjegy (3 fő) 3.841.800.-
Biztosítás (3 fő) 2.544.-
Reprezentáció 93.907.-
Tolmácsolás 728.000.-
Összesen 5.752.756.-

Azt is közölték, hogy Hende az Irányító Bizottságba való 2018-as beválasztása óta Berlinben, és kétszer már Washingtonban is járt. Egészen pontosan időrend szerint így:

  • 2018. július – Berlin
  • 2018. december – Washington
  • 2019. december – Washington
  • 2021. június – Panama

Ebben a ciklusban nem csak Hende utazott el a Parlamentary Intelligence-Security Forum ülésére. 2019 júliusában, Párizsba Hende helyett Csenger-Zalán Zsolt, fideszes parlamenti képviselő repült ki.

Hende itthon hagyta az asszonyt

Korábban kérdéssel fordultunk Hende Csaba felé a panamai útját illetően, de válaszra hetek óta hiába várunk. Válasz nem, de helyreigazító kérelem érkezett, amiben Hende felesége, egykori titkárságvezetője azt írja, hogy ő nem volt Panamában. Az országgyűlési válaszból is az tűnik ki, hogy a fideszes politikus ezúttal otthon hagyta feleségét. 

Szólj hozzá!

A szimfonikusokkal húzza el a nótánkat az Ocho Macho

Itt az év végi nagy szombathelyi programajánló. Mutatjuk a városi Szilveszter minden részletét is.

Fórumot tartottak Győrben a fogyatékossággal élők helyzetének javításáról

A városvezetés azt ígéri, hogy a felvetett problémákat ütemezetten beépítik a döntéshozatalba.

Ha csütörtök, akkor programajánló

Mikulás minden mennyiségben Győr környékén.

Digitálisra vált a parkolás Győrben – 2026-tól megszűnik a papíralapú bérlet

A Győr-Szol Zrt. szerint egyszerűbb és gyorsabb lesz az ellenőrzés, de több fontos szabályváltozásra is érdemes figyelniük az autósoknak.

Közös adventi éneklést tartottak a Győri Zsinagógában 

Az EESZI és a Széchenyi Egyetem idei adventi rendezvényén majd’ kétszáz rászoruló és fogyatékkal élő vett részt.

„Papírjuk lesz róla” – Magyar Péter szerint újabb pofont kapott a kormányzati propaganda

A TISZA elnöke azt állítja: a budapesti ítélőtábla döntése bizonyítja, hogy a Fidesz médiája rendszeresen valótlanságokat terjeszt a pártról.

Nem kell a TISZA Pártra várni ha brutális adóemelést keres az ember - elég csak Győrújbaráton élni

A település nagyra nyitotta a kassza ajtaját. A letelepedési díj után most itt vannak az újabb sarcok. 

Nagy István szerint 2030-ra Európa élvonalába emelné a magyar agráriumot a kormány

Csak bízni tudunk benne, hogy nem Nagy Márton varázsgömjéből jósolt. 

Baleset bénítja a forgalmat az M1-esen Tatabánya térségében

A Hegyeshalom felé vezető oldalon már 8 km-es a torlódás.

Megszólalt a Szőlő utcai ügy koronatanúja – súlyos részletek kerültek nyilvánosságra

Az áldozat videóinterjúban mondta el, hogyan használta ki és erőszakolta meg Juhász Péter Pál.

5 év börtönt kapott a két hetes gyermekét súlyosan bántalmazó szombathelyi anya

A Győri Ítélőtábla helyben hagyta a Szombathelyi Törvényszék korábbi ítéletét.

Adventi moziestek Győrben, az Olimpiai Sportparkban

Meghitt filmélmények egész decemberben. 

December 5-én újra jótékonysági főzés lesz a győri vásárcsarnoknál 

Egy tál meleg étellel bárki segíthet a gyerekeknek és a rászorulóknak.

Korszerű karbantartóbázist építene a GYSEV Szombathelyre

A létesítmény a Szolnokon gyártott szuper-vonatokat szolgálná ki.

Ötmilliárd forintos szociális tüzelőanyag program indul

Nagy István szerint kétszázezer család juthat így segítséghez.

Pintér Bence - 23 milliárd forint forog kockán

Józan döntést kér a képviselőktől a fürdő ügyében.

Adventi programkavalkád a Rómer Múzeumban

Kézműves foglalkozás, tárlatvezetés, koncert és könyvvásár várja az érdeklődőket decemberben.