Több tucat hawaii bébipolipot lőttek az űrbe a kutatók

Fehér Buda 2021-06-23 19:23:00
Az állatok jelenleg a Nemzetközi Űrállomáson úszkálnak.

Több tucat bébipolipot nevelgetnek a szakemberek a Nemzetközi Űrállomáson, írja a Guardian. Az eredetileg Hawaiiról származó állatokat a Hawaii Egyetem kutatói keltették ki egy laboratóriumban. Az apró állatokat aztán Elon Musk cége, a SpaceX különböző ellátmányokkal juttatta fel az űrállomásra néhány héttel ezelőtt.

A kutatók a polipokkal azt aakarják felmérni, hogy miként hat az élő szervezetekre az űrrepülés. A kísérlethez egy olyan polipfajtát választottak, amelyek a sötétben egy baktérium segítségével világítanak. Erre azért volt szükségük, mert korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy az asztronauták testében megváltoznak a mikróbák arányai az űrben eltöltött időszak után, a szakemberek a polipokon keresztül azt akarják kivizsgálni, hogy az ilyen változások károsak lehetnek-e az egészségre.

Fotó: Pixabay

A hawaii polipok szimbiózisban élnek néhány természetes baktériummal, és mivel a köztük lévő kapcsolatot relatíve könnyen lehet vizsgálni, a kutatók arra számítanak, hogy a változásokat is könyebben ki tudják majd mutatni. Azt már régóta lehet tudni, hogy az asztronauták testére különös hatást gyakorol az úgynevezett mikrogravitáció. A szakértők azt mondják, az űrben eltöltött időszak után az emberek immunrendszere másképp kezd el működni.

A Hawaii Egyetem kutatói szerint emiatt az emberek immunrendszere jelentősen legyengülhet az űrben, éppen ezért nem is ritka, hogy az asztronauták olyan kórokozók miatt betegednek le, amelyek egyébként semmilyen problémát nem okoznának a földi környezetben. A hawaii kutatók szerint az immunrendszer helyreállítása kritikus lépés lehet, ha az emberiség a Holdat, vagy akár a Marsot is kolonizálni akarja. 

A Hawaii Egyetem kutatói a világ több pontjára  is elküldik a kitenyésztett polipokat, mivel a vízi élőlényekkel rendkívül könnyű dolgozni. Az aprócska állatok csak úgy hemzsegnek Hawaii szigetei körül, így a belük zajló kutatások nem veszélyeztetik a fajt. Az űrbe kilőtt állatok pedig nemsokára vissza is térhetnek a Földre, a kutatók valamikor júliusban hozzák majd le őket, hogy földi körülmények között is megvzsigálhassák őket.

Szólj hozzá!

Miért érdemes külön pihenőzónát kialakítani a kertben?

A kert, a terasz vagy akár egy nagyobb erkély is könnyen az otthon egyik legkedveltebb részévé válhat, ha megfelelően alakítjuk ki.

Nem áll le a vizsgálat: több győri útszakaszon is azbeszttel szennyezett kőzúzalék jelenléte valószínűsíthető

Az Útkezelő szerint az ép aszfaltburkolatok jelenleg nem jelentenek kiporzási kockázatot, Győr ugyanakkor szigorúbb országos szabályozást kezdeményez az ügyben.

A győrszentiváni önkéntes tűzoltók is bekapcsolódtak a szúnyogmonitorozásba

A program segítségével pontosabb képet kaphatnak a környéken élő szúnyogfajokról, ami a hatékonyabb és környezetkímélőbb védekezést is segítheti.

Csinger Márk távozik Győrből, a holland élvonalban folytatja pályafutását

A 23 éves válogatott középhátvéd négy évre írt alá az FC Groningenhez, miután az ETO-val tavasszal magyar bajnoki címet szerzett.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz kerülnek az MCC ingatlanjai

Egy külön portfóliókezelő társaság dönt majd a székházakról. Akár el is adhatják őket.

Jól vizsgázott az új rendszer: már 85 győri belvárosi üzlettől viszi el a csomagolóanyagot a GYHG

Egy hónap alatt több mint egy tonna műanyag-, papír- és fémhulladéktól tehermentesítette a belvárost az új szolgáltatás.

Hamarosan bor, zene és nyár végi hangulat költözik a Dunakapu térre – nyakunkon a Győri Bornapok

Augusztus 27. és 29. között 15 borvidék 45 pincészete, borlovagrendi felvonulások és három estén át koncertek várják a közönséget Győr belvárosában.

FONTOS: három napra lezárják a Zöld utcát Győrben - újabb fontos szakaszához érkezik a Fehérvári úti csomópont fejlesztése

Augusztus 26. és 28. között építik be az aszfalt kopórétegét, a 81-es főúton csak egyenesen lehet majd haladni, két napon pedig a buszokat is elterelik.

Szombathelyen járt csütörtök délután Lázár János

A Fidesz helyi irodájában tartott eligazítást.

Elapadtak Bozsokon az ivóvíz források

Lajtoskocsival kezdenek el vizet szállítani.

Tegye fel a kezét aki meglepődött: jogsértő volt, hogy Rogánék politikai propagandára használták a vakcina-regisztráció e-mail címeit

Az oltással kapcsolatos információk mellett, az Orbán-kormány éveken át politikai üzenetekkel is bombázta őket.

Az Orbán-rendszer családbarát politikája: Magyarország az uniós sereghajtók között, már Bulgáriában is magasabb a nettó átlagjövedelem

A kétkeresős, kétgyermekes magyar családok jövedelme is az EU legalacsonyabbjai közé tartozik, miközben az elmúlt tíz évben szinte teljesen eltűnt a magyar előny Romániával és Bulgáriával szemben.

Cseh védelmi ipari óriás száll be a győri Rábába, a 4iG eladhhatja a vállalat több mint egyharmadát – ezzel új lendületet kaphat a Gidrán-gyártás is

A CSG Defence közvetve csaknem 37 százalékos részesedést szerez a győri járműipari vállalatban, amely a tervek szerint a Tatra katonai járművek és a Gidránok gyártásába is bekapcsolódhat.

Elindulhat a győri elővárosi vasúti közlekedés fejlesztésének előkészítése

Kormányhatározat született a régóta tervezett beruházásról, amely új lehetőséget teremthet Győr és a környező települések közösségi közlekedésében.

Vitézy Dávid: augusztus végén indul a kőszegi intermodális csomópont kivitelezése

3 év után végre funkciót kaphat a sehova sem vezető híd.

Államalapítás: koszorúzás, népi játszóház és családi programok várják a győrieket augusztus 20-án

A Szent István-napi ünnepség a Bécsi kapu téren kezdődik, majd a Radó-szigeten kézműves foglalkozásokkal és népi játékokkal folytatódik a program.

Méltatlan kabaré: az a Fidesz–KDNP nem tekinti legitim államfőnek Baka Andrást, amelyik plágiumbotrányban elveszítette anno Schmitt Pált, majd a kegyelmi ügyben Novák Katalint 

A volt kormánypártok most 1956 méltó örökségéről beszélnek, de idézzük csak fel, hogy mit mondott két éve a témában a tévedhetetlen(?) Orbán Balázs.