Egyetlen szomszédot zavart, el kellett szállítani a lovakat a szombathelyi Skanzenből

Farkas Bazsi 2021-06-07 11:54:00
A múzeumban így több, mint 10 év után szűnik meg a lótartás. A többi állat egyelőre nincsen veszélyben.

Üres karámok - ezt látják most azok, akik a szombathelyi múzeumfalu hátsó része melletti gyalog és kerékpáruton haladnak. Pénteken szállították el innen a lovakat. Az állatok több, mint 10 éve voltak részei a skanzennek. Élettel töltötték meg a létesítményt, hiszen nem csak bemutató jelleggel éltek itt, de rendszeresen lovagolták is őket. A lovász jelenléte is fontos volt a skanzen szempontjából.

- Sajnáljuk, hogy ez történt, hiszen a múzeumfalu így egy olyan emberrel lett szegényebb, aki a létesítmény szempontjából fontos feladatokat látott el. Figyelt a rendre és szemmel tartotta ennek a hatalmas területnek a hátsó részét - mondta az Ugytudjuk.hu-nak Csapláros Andrea, múzeumigazgató.

Fotók: Nagy Donát

A vezetőtől megtudtuk, hogy egyetlen szomszéd volt az, aki nehezményezte a lovak jelenlétét. Arra panaszkodott, hogy a lovak közlekedésével port vernek fel, ezt pedig hozzájuk hordja át a szél. Próbáltak kompromisszumot kötni, talajcserére kértek is árajánlatot, ennek költsége 8 millió forintot tett volna ki.

- A lovász álláspontja az volt, hogy még ha bele is invesztálná ezt az összeget a területbe, akkor sem lett volna garancia arra, hogy a szomszéd véglegesen elégedett lett volna annak eredményével, így végül arra jutott, hogy egy esetleges pereskedést megelőzve inkább elszállíttatja a lovakat - tette hozzá Csapláros.

Az eset felháborította a környéken lakókat, akik a lakóközösség Facebook-csoportjában nem kímélték véleményükkel a lovak elszállítását presszionáló szomszédot. Egyesek azt is tudni vélték, hogy a lovak elszállíttatása csak a kezdet volt és hamarosan egyetlen állat sem marad a skanzenben.

Fotók: Nagy Donát

Erről szó sincs - nyugtatott a múzeumigazgató. Az őshonos állatok bemutatása a múzeum feladatai közé tartoznak, így a többi állat egészen biztosan maradni fog a területen. 

A háztáji állatok trágyája egyébként fontos volt a régi paraszti világban. A padló éves karbantartásánál az utolsó simítást marhatrágyával végezték el, míg a fal esetében ezt lótrágyával végezték el. 

A szombathelyi falumúzeumban az ott tartok lovak trágyájával minden évben elvégezték a házakon ezeket a munkákat. Most az is kérdés lesz, hogy lovak hiányában honnan tudnak majd trágyát szerezni. 

Szólj hozzá!

A hőfok szerepe a hidraulika rendszerek hatékonyságában

Gondolta volna, hogy mennyire fontos szerepet játszik a hőszabályozás a hidraulikus rendszerek működésében? Az ilyen rendszerek, különösen teherautókban és munkagépekben, jelentős mennyiségű hőt termelnek működés közben.

Két győri fa kapott faértéktáblát a Föld napján

Egy 150 éves platán és egy különleges tölgy lett a városi zöldfelületek jelképe.

Időközi választás jön Sárváron

Augusztus végére tűzik ki a szavazás időpontját.

Rezidensi-kutatói programot indít a Semmelwis Egyetem és a szombathelyi oktatókórház

A kezdeményezés egy több mint harminc egészségügyi intézményt és szervezetet magába foglaló stratégiai együttműködés része.

A modern kertgondozás forradalma: akkumulátoros kerti gépek a jövőben

A kertápolás területén az utóbbi években jelentős átalakulások történtek, melyek új távlatokat nyitottak a zöld területek szerelmesei előtt.

Szórólapokkal agitált V.Németh Zsolt mellett a kampányban Győrvár polgármestere

Kaczor Zsolt szerint nem mint polgármester, hanem mint magánember kérte a falu lakóit, hogy a fideszes jelöltre szavazzanak. A szórólapokat közmunkások hordták ki, munkaidőn kívül.

Laczkovits-Takács Tímea lett a győri Fidesz-KDNP frakcióvezetője

Egy friss közlemény szerint Fekete Dávid már előzetesen is csupán az országgyűlési választásokig vállalta a frakcióvezetést

Megalapozatlannak tartja az őt ért vádakat Matolcsy György és közleményben reagált

A volt jegybankelnök szerint nem tűnt el az alapítványi vagyon, bár a leveléből az is kiderült, hogy az MNB-nek nem volt jogköre az alapítványok működésébe való beavatkozásra.

A Vas Vármegyei Kamara kezdeményezte a területi és országos kamarai elnökök rendkívüli értekezletének soron kívüli összehívását

Talán lehet némi köze ahhoz, hogy Nagy Elek, az országos kamara elnöke alapító tagja volt az első Digitális Polgári Körnek, amit maga Orbán Viktor hívott életre. 

Pintér Bence: „Fekete Dávid semmi mást nem javasol most, minthogy a Fidesz felelőtlen pénzügyi politikájáért a polgármester vállalja a felelősséget"

A városvezetés szerint a közgyűlés feloszlatása az egyetlen járható út, miközben a Fidesz vert helyzetből is alkudozna.

Gulyás Gergely vette védelmébe a választási csalással vádolt Ágh Pétert

A leköszönő miniszter mindenről írt, csak éppen arról nem, hogy miért fogja levegőnek nézni Ághot a TISZA az elkövetkezendő 4 évben.

A sport hatásai a mindennapi életben

Sokan talán észre sem veszik, hogy a rendszeres mozgás milyen különleges hatásokkal van a testünkre. Tudtad, hogy az aktív életvitel nemcsak az izmainkat növeli, hanem csontjaink épségét is jelentősen javítja?

4 éve még a Fidesz mindent vivő szuper győztese volt, most alig nyert pár száz szavazattal Gyopáros Alpár 

A Magyar Falu Program “húzóembere” egyedül maradt talpon fideszes képviselőként a megyében. 

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány 2025-ben, saját maga kezdeményezett felszámolási eljárást a tulajdonában álló HUMDA Zrt. ellen

Közleményben reagáltak a sajtóban megjelent hírekre, és hangsúlyozták: hogy a HUMDA Zrt. fizetésképtelenségi helyzete a Széchenyi István Egyetemet nem érinti.

Ólomlappal fedték le a kisbuszban a rejtekhelyet a török csempészek, de a NAV győri pénzügyőreit így sem tudták becsapni

Majd’ 2 millió forint értékű cigarettát, és 20 milliónyi hamis ruhát foglaltak le az M1-es autópályán. 

Kiosztották a Kazinczy-díjakat és -érmeket Győrben

Több mint százötven fiatal versenyzett a szép magyar beszéd jubileumi döntőjén.

Vádat emelt a győri ügyészség az ellen az óvári férfi ellen, aki elütött egy kerékpáros gyereket, majd elhajtott a helyszínről

A sofőr a balesetben nem a sérülttel foglalkozott, hanem levette az autója első rendszámát, és elhajtott a helyszínről.