Majdnem lezuhant a NASA marsi helikoptere

Fehér Buda 2021-05-29 12:48:00
A helikopter kamerájával történt egy kis probléma, ami miatt rángatózni kezdett a minirepülő.

Meghibásodott a NASA Ingenuity-jének, azaz az első marsi helikopterének a navigációs rendszere. A kis repülőgép egy kamerát használ ahhoz, hogy kiszámítsa a röppályáját, ám a kamera és a navigációs rendszer között eddig ismeretlen okok miatt volt egy kis fennakadás, ami miatt a helikopter rángatózni kezdett. Az Ingenuity végül épségben földet ért, ez volt az első meghibásodása azóta, hogy egy hónappal ezelőtt először röppent fel a levegőbe, írja a Guardian.

A meghibásodás pillanatában az Ingenuity éppen tíz méteres magasságban járt, a NASA szakemberei szerint a kamera egyik képe valamiért nem ért oda a navigációhoz, ezért az egész rendszer megzavarodott. A helikopter néhány pillanat erejéig nem tudta bemérni, hogy hol jár, ami miatt a gép megpróbált irányt változtatni. Eközben viszont veszélyes mértékben, 20 fokkal megdőlt a helikopter, a kiegyenesítéshez pedig elég sok energiát kellett felhasználnia az Ingenuity-nek.

Nasa's Mars helicopter goes on wild flight after technical malfunction

A navigation error sent Nasa's Mars helicopter, Ingenuity, on a wild ride through the Martian atmosphere. The issue is the first major problem since its maid...

Ekkor viszont bekapcsolt a gép egy második stabilizátora, amit pont ilyen helyzetekre fejlesztettek ki az amerikai űrkutatók. Az Ingenuity végül a kijelölt leszállóhelyétől öt méterrel távolabb, de épségben ért Marsot. A NASA egyik embere a Twitteren írt a majdnem csúnyán sikerült repülésről, és habár nem így tervezték az Ingenuity legfrissebb útját, a hiba miatt értékes adatokat kaptak arról, hogy mi a gép tűréshatára a marsi atmoszférában.

Az Ingenuity az első öt repülése egyébként minden elvárást felülmúlt, a 85 millió dolláros szerkezet próbarepüléseit vizsgáló küldetését így legalább egy hónappal meghosszabbították, hogy minél több adatot nyerjenek ki az emberiség legelső idegen bolygóján történt repüléséről. A probléma pont a bónusz időszak legelső repülésekor történt, a NASA szakemberei az elmúlt néhány napot azzal töltötték, hogy kielemezzék a hibákat.

Szólj hozzá!

Közös kiáltványt adtak ki magyar polgármesterek

Nemény András, Szombathely első embere is az aláírók között van.

Meghalt Chuck Norris

Az akciósztár 86 éves volt.

E-mailben hívott meg Rákay Philip - hétfőn Budapesten gyűlnek össze a patrióták

Nagygyűlést és egész napos programsorozatot hirdettek a Millenáris Parkba, Orbán Viktor és európai szövetségesei is felszólalnak.

Ma végre beköszönt a csillagászati tavasz

Délután háromnegyed négykor köszönt be a nap-éj egyenlőség.

Íme a legjobb győri programok az előttünk álló hétvégére

Tavaszköszöntő, darts bajnokság, jóga szeánsz, rengeteg koncert és még számolatlan kiváló program vár mindenkit. 

A Republikon Intézet szerint a közmédia finoman szólva sem felel meg a kiegyensúlyozottság követelményeinek

Több mint 300 híradót elemeztek, és súlyos aránytalanságokat találtak az M1 műsoraiban.

Narancsos édes nedű, és visszafogott IPA a Dreher legújabb alkotása

Leteszteltük az egyik legnagyobb magyarországi nagyüzemi sörfőzde két új termékét. 

Kósa Roland: elkészültek a Napóleon-ház felújítási tervei Győrben

A kivitelezésre készen áll a város, de a teljes megújuláshoz még forrást kell találni.

A DK kecskeméti jelöltje visszalépett, erre a párt kizárta őt a soraiból

A Demokratikus Koalíció tiszás háttér zsarolásról beszél, szerintük Kopping Rita a pénzt és a pozíciót választotta a képviselőjelöltség helyett.

Ittasan állt az elektromos rollerre egy szombathelyi férfi

Ittas állapotban elkövetett járművezetés vétsége és garázdaság vétsége miatt emeltek vádat vele szemben.

20 millió forintos pályázatot hirdet Győr a művészeti csoportoknak

Április 20-ig jelentkezhetnek az alkotóközösségek támogatásért.

Az ételcsomagolás szerepe a vendéglátásban

Gondoltál már arra, mennyire fontos a csomagolás minősége, amikor egy éttermet választasz? Lehet, hogy eddig nem tűnt fel, de egy jól megválasztott csomagolóanyag nagyban befolyásolhatja egy vendéglátóhely megítélését.

Kiváló programokat ajánlunk erre a hétvégére is a győri régióban

Lesz kutyasuli, Jóbarátok kvíz bajnokság, egy csomó koncert, és rengeteg minden más. 

Magyar Péter szerint Orbán Viktor belesodorhatja hazánkat az iráni háborúba

A Kormányinfón elhangzó Gulyás Gergely válaszból vonta le a következtetést.

434 millió forintos kiadással tervezi a Haladás a 2026/2027-es bajnoki szezonját

A következő idényben a bajnokság megnyerése, és az NB II-be való feljutás a cél.

Március 27-én nyit Szombathelyen a húsvéti vásár

Lesz kalandpark is, amit a a tavaszi szünet végéig látogathatnak majd a gyerekek.

Elkészült a szombathelyi vasútállomásépület felújítása

A felújítási-karbantartási munkákkal tizenkét hónap alatt végeztek. 250 millió forintot költöttek el.

Kölcsönadott szerszámok miatt önbíráskodott egy ivánci férfi

Csontozókéssel próbálta meg visszaszerezni a holmiját.