Vajon hogyan függ össze Szombathely adóerő-képessége és a kormányzati támogatás 0 forintja?

Farkas Bazsi 2021-05-20 19:27:00
Hiába a kormány állította fel ezt az ok-okozati összefüggést, a saját egyenletüket értelmezni már nem tudják.

Szombathelynek nagyon magas az adóerő-képessége ezért nem szorul rá arra, hogy a magyar kormány kompenzálja - lényegében ez volt Varga Mihály pénzügyminiszter válasza Ungár Péter, a Vas megyei LMP országgyűlési képviselőjének kérdésére május elején a parlamentben.

Ungár a kijelentésre reagálva egy írásbeli kérdéssel fordult a miniszterhez és azt tette fel, hogy:

  • Mi alapján döntött tavaly év végén a kormány kompenzáció odaítéléséről?
  • A döntés során pontosan milyen súllyal eset latba az egy főre jutó adóerő képesség illetve a 2019-es önkormányzati választások eredménye?

A kérdésre meg is jött a válasz, illetve nem válasz, mivel Orbán Balázs, a miniszterelnökség államtitkára azt írta, hogy a jelenlegi kormány megszorítások helyett gazdasági fejlesztésekkel, támogatásokkal, és adócsökkentéssel kezeli a válságot. Meg arról is írt, hogya kormány a támogatások mértékének megállapításához az önkormányzatok adóerő-képessége, adóbevétele, általános költségvetési helyzete, pénzeszközállománya és megtakarításainak mértéke alapján három kategóriát állított fel. Csak éppen a konkrét kérdésre nem jött válasz.

Ungár az államtitkár válaszát a következő szöveggel posztolta ki:

Úgy látszik ismét egy olyan bonyolult kérdést sikerült feltennem a kormánynak, hogy nem tudnak rá válaszolni. A kérdésem arra vonatkozott, hogy ha az elvonások utáni kompenzáció mértékét a városok egy főre jutó adóerő-képességéből számolják ki, akkor Győr vagy Székesfehérvár miért kapott már az elvonások másnapján egymilliárd forintot meghaladó kompenzációt, miközben mindkét város megelőzi Szombathelyt ebben a tekintetben. A döntés ebből a szempontból teljesen logikátlan, mert ezek alapján Szombathelynek legalább ennyi, de inkább ennél nagyobb kompenzáció járna. Ennek ellenére 

a város 0 forintot kapott a kormánytól. 

Ez két dolog miatt lehetséges. Az egyik Hende Csaba gyenge lobbitevékenysége, hiszen semmit nem tudott szerezni a szombathelyieknek. A másik pedig, hogy az ellenzéki vezetésű városoknak és az ott élőknek a kormány nem is akar támogatást nyújtani, de erre normális magyarázatuk nincsen és ezért kerülik ki az erre vonatkozó kérdéseimet. 

A kormány nem büntetheti az ellenzéki városok lakóit ezzel a módszerrel! Megválasztásom esetén visszaszerzem a szombathelyiek pénzét!

Azt tehát továbbra sem indokolta meg a kormány, hogy miért nem kapott Szombathely kompenzációt a központi költségvetésből. 

Szólj hozzá!

Elhunyt Mészáros Tibor 

Az erőemelő 58 éves volt.

Teljes körű adventi élelmiszer-ellenőrzés indul – jönek a fokozott vizsgálatok a karácsonyi vásárokban

Az NKFH országos razziát rendelt el a szezonális árusoknál, vendéglátóknál és boltokban.

A Bajnokok Ligájába repítené a Haladást a DSM Football!

Na nem most, hanem egy éveken át tartó építkezés eredményeképpen. 2031-re célozták meg az NB 1-et.

Mától megszűnt a Szabad Európa magyar kiadása

A szabadeuropa.hu sem frissül már.

Ingyenes hétvégi programok Győrben

Koncertek, filmklub, mosolyhajtás, lesz itt minden!

Két szombathelyi parkolóőrt támadtak meg

Nem tetszett az autó tulajdonosainak, hogy pótdíjazzák a kocsit.

Forró teával indulnak útnak a győri kukások

A GYHG igyekszik komfortossá tenni a munkavégzést kollégáinak. 

Magyar Péter - Túl sok év telt el az életünkből kishitűséggel, keserűségben

A Tisza vezére közös rendszerváltásra készül, aki változást szeretne, most regisztrálhat és dönthet a párt jelöltjeiről. 

10 millió forintra bírságolta az NMHH Balázsékat

A rádióműsorral szemben egy újabb eljárást is indítottak.

Uniós és hazai forrásból, 170 millió forintból fejlesztette telephelyeit a Velekey Kft. Szombathelyen

Európai uniós és hazai költségvetési támogatásból fejlesztette telephelyeit a lemeztermékek lézervágásával, élhajlításával és szerelvények gyártásával foglalkozó Velekey Kft. Szombathelyen. .

Spanyol, lengyel és német ellenféllel találkozik a Falco

A “K” jelű csoportban folytatják a sárga-feketék.

A DK nyerte a családi pótlék-emelés licitversenyét

Dobrev Klára drasztikus emelést ígér. 

Kormánydöntés született a szombathelyi Oladi Iskola felújításáról

Elsőként azt vizsgálják meg, hogy mennyibe is kerülne ez a mutatvány.

A kollagénről egyre többet hallani, és ez nem véletlen

Az elmúlt években a kollagén igazi hívószóvá vált az egészségtudatos életmód világában. Egyre gyakrabban találkozhatunk vele a hírekben, szakmai cikkekben és a táplálékkiegészítők kínálatában is – de miért ekkora az érdeklődés iránta?

Közös döntések születtek a győri GYHG és a szakszervezetek egyeztetésén

A béren kívüli juttatások emelésében, a 2026-os bérrendezés keretrendszerében és több szakmai kérdésben is egyhangú megállapodás született.