Kiutasítottak az új-zélandi parlamentből egy maori harci tánccal tiltakozó képviselőt

Vágvölgyi Bálint 2021-05-12 14:24:58
Rawiri Waititi az ellenzéki Nemzeti Párt "rasszista retorikája és propagandája" ellen tiltakozott.

Kiutasították szerdán az új-zélandi parlament ülésterméből Rawiri Waititit, a Maori Párt társelnökét, miután hagyományos maori táncot, hakát mutatott be tiltakozásul az ellenzéki Nemzeti Párt "rasszista retorikája és propagandája" ellen.

Judith Collins, a Nemzeti Párt vezetője mintegy két hete rendszeresen felszólal Jacinda Ardern miniszterelnök ellen amiatt, hogy utóbbi keresi annak módját, hogy az őslakosok jobban gyakorolhassák jogaikat, Collins szerint ez ugyanis egy "szakadár terv" részét képezi.

Māori party co-leader ejected from New Zealand parliament after performing haka

An Indigenous New Zealand lawmaker was thrown out of New Zealand's parliament for performing a Māori haka in protest against what he said were racist argumen...

A feszültség tovább nőtt szerdán, miután Debbie Ngarewa-Packer, a Maori Párt társvezetője arról kérdezte Ardernt: rasszistának tartja-e "a maorik elleni folyamatos támadásokat", utalva Collinsra. Trevor Mallard parlamenti elnök a kérdésre azt válaszolta: ennek megválaszolása nem a miniszterelnök dolga. Waititi ekkor felállt, és azt mondta: az elmúlt hetekben az őslakosokkal szembeni "rasszista propagandát kellett" hallgatnia, és számon kérte a parlamentet ezzel kapcsolatban. Mallard ekkor megkérte, hogy üljön le, mire Waititi hagyományos maori táncot, hakát mutatott be. Mallard ezt követően kiutasította az ülésteremből Waititit, aki bírálta a parlamentet a "rasszizmus eltűrése" miatt.

Nem ez az első alkalom, hogy Waititit kiutasították az ülésteremből: februárban azért kellett távoznia, mert visszautasította, hogy nyakkendőt viseljen, azzal érvelve, hogy az nem képezi a hagyományos maori viselet részét és "gyarmati ruházat".

Az ötmillió lakosú Új-Zéland mintegy 850 ezer lakosa a maori népcsoporthoz tartozik. Nagy részük szegénységben, anyagi bizonytalanságban él, és szociális problémákkal küzd.

Szólj hozzá!

A Duna két arca a győri régióban: 72 éve pusztító árvíz, ma rekordközeli alacsony vízállás

Míg 1954-ben a folyó elöntötte a Szigetközt és Révfalut, idén a rendkívüli alacsony vízszint okoz aggodalmat.

Beiktatták Takács Tibort, Vas megye új rendőr-főkapitányát

Ma tartották az ünnepélyes állománygyűlést.

Egy klímaberendezés mögé rejtettek több mint négyezer doboz cigarettát - a GYMS megyei NAV kutyáját azonban nem tudták becsapni

A pénzügyőröknek gyanús lett a szinte üres furgon, végül 4550 doboz bolgár zárjegyes cigaretta került elő a padló alól.

Próbáld ki az egyedi vászontáskát: stílus és környezettudatosság

Mindannyian szeretnénk valami újat, valami személyeset, ami igazán tükrözi a személyiségünket. És ha már a mindennapi bevásárlásról van szó, miért ne lehetnénk divatosak?

KSH: 764 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset májusban

A nettó átlagkereset meghaladta az 535 ezer forintot, a reálbérek pedig 9 százalékkal emelkedtek egy év alatt.

Új szolgálati autót kapott a győri Család- és Gyermekjóléti Központ

A Versenyképes Járások Program támogatásával beszerzett jármű a sürgős gyermekvédelmi beavatkozásoknál és a 34 településen dolgozó szakemberek mindennapi munkájában is segítséget nyújt.

Már nem Kondora Bálint a Vas Megyei Turizmus Szövetség elnöke

Június 15-én jegyezte be a bíróság a változást.

Határérték alá csökkent az azbeszt kiporzás a szombathelyi Oladi Plató közelében

Négy helyen végzett mérést az önkormányzat: a Síp utcában két helyen a Sáfrány és a Márton Áron utcában. A kormány a héten dönthet az azbeszt-helyzet kezeléséről.

Útlezárásokkal jön Szombathelyre a hétvégén a Spartan Race

A belváros, a Kárpáti Kelemen utca környéke és a Dolgozók útja is érintett.

Indul a szombathelyi ebösszírás

Azok is kötelesek ismét bejelenteni kutyájukat, akik ezt már korábban megtették.

Lefejezték a MÁV vezetőségét

Az új Igazgatóság kinevezéséről a Közlekedési és Beruházási Minisztérium fog intézkedni.

Az építőipari szerszámok jelentősége és választása

Az építőipar mindig is az emberiség egyik fő alappillére volt. Az új technológiák és módszerek mellett vannak dolgok, amelyek változatlanul fontos szerepet töltenek be.

Az eredeti költségvetés egyharmadából lesz lebonyolítva az augusztus 20-i rendezvénysorozat

A költségcsökkentés nem érinti az ünnep méltóságát, a résztvevők biztonságát, valamint a kiemelt családi, kulturális, zenei és esti látványelemek megfelelő színvonalú megvalósítását.