Kiderült a Kína-szerelem oka: 540 milliárd forintos hitelt veszünk fel tőlük

Nagy Donát 2021-04-06 06:32:10
A felsőoktatást alakítaná át a magyar a kormány a kölcsönből, és minden technológia, munkatárs, de még az építőanyag is a Kínai Népköztársaságból érkezne.

A magyar kormány egy kínai állami óriásvállalattal szeretné megvalósítani a magyar felsőoktatás elmúlt évtizedeinek egyik legnagyobb beruházását, a sanghaji elitegyetem, a Fudan budapesti kampuszának építését - derül ki a Direkt36 által megszerzett kormányzati dokumentumokból a 444-en megjelent cikk szerint.

Az erről szóló minisztériumi előterjesztés szerint a kormány által 540 milliárdosra becsült építkezés jelentős részben kínai alapanyagokból, kínai munkával, nagyrészt kínai hitelből valósulna meg, amit Magyarország fizetne.

Sőt, a cikk szerint a kínai kivitelezőnek attól sem kell tartania, hogy nyílt versenyben másik cég nyeri meg a beruházást, ugyanis "a kivitelezés kizárólagosan kínai projektként valósítható meg”, a jogi szabályozást illetően pedig „szükséges elérni azt a pontot, amelynek eredményeként a beruházással összefüggő folyamat már nem állítható le”.

Azt írják, hogy az építkezésre bejelentkező Kínai Állami Építőmérnöki Vállalatot az elmúlt években a világ számos táján gyanúsították meg korrupcióval és kémkedéssel. A Fudan kampusza ráadásul a kormány számításai szerint több pénzbe fog kerülni, mint amennyit a teljes magyar felsőoktatás működésére költött az állam 2019-ben. A Fudan épületei ezen kívül elveszik a helyet a sokezer magyar diáknak tervezett, modern kollégiumi és közösségi tereket ígérő Budapest Diákváros projekt elől is. 

Fotó: Pixabay

A cikk szerint az évek óta szoros kínai kapcsolatok kiépítésére törekvő Orbán-kormány több fontos üzletet kötött az elmúlt időszakban kínai partnerekkel. Ilyen a Budapest-Belgrád vasútvonal 700 milliárdos felújítása, amit kínai állami cégek nyertek el közösen Mészáros Lőrinc egyik érdekeltségével. Tavaly a koronavírus kitörése után a magyar állam rengeteg kínai védőfelszerelést és lélegeztetőgépet vásárolt sokszor nagyon drágán, majd idén Magyarország lett az első európai uniós ország, amely kínai vakcinát kezdett el használni.

Szólj hozzá!

Tényleg beolvasztják a Győri Művészeti és Fesztiválközpontot, de senki sem marad állás nélkül

A Győri Filharmonikus Zenekar igazgatója szerint aki akarja, annak találnak munkát az új felállásban is. 

Hogyan segíthetnek a gyomok elleni harcban a geotextíliák?

A kertészkedők többsége bizonyára jól ismeri az örökös gyomproblémát.

Újra nyit a Pasta Casa Szombathelyen

Nem csak bezárnak, nyitnak is éttermek a belvárosban.

Hamis tanúzáson csíptek három embert Győrben

Egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik őket.

Elindul a hivatalos városrészi szavazás a Kiserdő ügyében

A marcalvárosiak dönthetnek a terület további sorsáról.

Eljárás indult a Sárvár Rádióval szemben

A Médiahatóság azt vizsgálja, hogy a csatorna eleget tett-e a törvényi kötelezettségnek.

Májusban kezdődik a kőszegi Panoráma Szálló újjáépítése

Wellness szálloda épül, apartman szobákkal.

A hétvégén is folytatódik a csapadékos idő és lehűlés kezdődik

Szombaton túlnyomóan borult idő várható, inkább csak délkeleten szakadozhat fel átmenetileg a felhőzet.

Gyurka János lesz az SZKKA vezetőedzője

A szakember kettő plusz egyéves szerződést írt alá.

A pénz őre lesz a polgármester Győrben

Sokadszor volt téma a vármegyeszékhely költségvetése, most a polgármester és stábja válaszolt a kérdésekre egy lakossági fórumon.

A tinédzserek szerint félelmetes a TikTok-algoritmus pontossága

Már 8 évesen nekiállnak tiktokozni a gyerekek.

Repülőrajt árrésstoppal

A vártnál rosszabb inflációs adatok javítására régi módszeréhez nyúl a kormány: árstopot vezet be.

Tavaszi nagy takarítottak a szombathelyi Domusnál

Ezután rendszeresebben jár majd arra a takarító brigád.