Az első csillagok és galaxisok előttről származó fekete lyukra bukkantak

ugytudjuk.hu 2021-03-31 02:53:43
A mintegy 55 ezer naptömegű fekete lyuk adhatja a ma létező szupernagy tömegű fekete lyukak magját.

Az első csillagok és galaxisok előtti időből származó fekete lyukra bukkantak ausztrál tudósok. A mintegy 55 ezer naptömegű fekete lyuk adhatja a ma létező szupernagy tömegű fekete lyukak magját és segíthet a kutatóknak felbecsülni az univerzumban lévő ilyen objektumok számát.

A közepes tömegű fekete lyuk nagyobb, mint a csillagokból létrejövő kis fekete lyukak és kisebb, mint a galaxisok középpontjában lévő szupernagy tömegű óriások. A tudósok becslései szerint mintegy 46 ezer ilyen közepes tömegű fekete lyuk lehet a Tejútrendszerben.

Az új fekete lyukat a Melbourne-i Egyetem és a Monash Egyetem tudósai fedezték fel gravitációs lencsés gammakitörések észlelése révén. Eredményeikről a Nature Astronomy című tudományos lapban számoltak be. A gammakitörésnek volt egy "visszhangja", melyet a közepes tömegű fekete lyuk okozott. Meghajlította a fénynek a Földre vezető útját, azért a csillagászok kétszer látták ugyanazt a fél másodperces fényvillanást.

A fekete lyukak gravitációs hullámokból történő észlelésére kifejlesztett szoftverek képesek voltak kimutatni, hogy a két villanás ugyanannak az objektumnak a képe. A tanulmány egyik szerzője, Eric Thrane, a Monash Egyetem szakértője szerint az újonnan felfedezett fekete lyuk egy ősi maradvány, amely a korai univerzumban az első csillagok és galaxisok kialakulása előtt jött létre.

"Ezek a korai fekete lyukak lehetnek a ma a galaxisok szívében élő szupernagy tömegű fekete lyukak magjai"

- mondta Rachel Webster társszerző, a Melbourne-e Egyetem tudósa.

Webster szerint ezen fekete lyuk alapján felbecsülhető az univerzumban lévő ilyen objektumok száma.

"Harminc évvel ezelőtt megjósoltuk, hogy ez lehetséges, és izgalmas felfedezni rá egy ennyire erős példát"

- mondta.

Szólj hozzá!

Tisztújítást tart ma a Szombathelyi Fidesz

Új elnöke, és elnöksége lehet a városi szervezetnek.

Ismét kikerült egy telefonszám az eladó tábla mellé a szombathelyi Nagyszállón

Most már nincs akadálya annak, hogy a jövőbeli lehetséges vevő, felhívja az eladót.

Nyarat idéző hétvégére hoztunk egy óriási csokor győri programot

Beindult a fesztiválszezon, csak úgy tobzódunk a helyi eseményekben. 

A zöldebb városok ára – szakértők szerint a környezetbarát városfejlesztések önmagukban nem oldják meg a társadalmi problémákat  

Megfelelő állami beavatkozás nélkül éppen az alacsonyabb jövedelműek kerülhetnek hátrányba.

Szombaton megint fut a város Szombathelyen

Reggel fél 8 órától indul a nevezés.

Betiltja az EU a hamis intim és gyermekpornográf tartalmakat generáló mesterséges intelligenciákat

Újabb szigorításról állapodtak meg Brüsszelben, az Európai Unió tovább erősítené az AI-rendszerek szabályozását.

Öt templom, öt felekezet, egy közösség – újra megtelik élettel Győr-Újváros

Május 7-én kezdődik az Öt Templom Fesztivál, ahol koncertek, színházi előadások és kulturális programok várják az érdeklődőket egészen vasárnapig.

Győrben is segíthetünk: ismét országos élelmiszergyűjtést szervez az Élelmiszerbank

A győri áruházakban is várják a tartósélelmiszer-adományokat május 8-án és 9-én.

Közösen tárgyal az Audival Pintér Bence és Hajtó Péter a péri repülőtér jövőjéről

A Városstratégiai Bizottság döntése alapján ketten képviselik majd Győr érdekeit az egyeztetéseken.

Kósa Roland: Győr biztonsága elképzelhetetlen a tűzoltók és rendőrök munkája nélkül

A TSZV-frakció idén is anyagi és erkölcsi elismeréssel jutalmazza a kiemelkedő szolgálatot teljesítő tűzoltókat és rendőröket.

Súlyosabb büntetést kér a győri ügyészség a lányát zaklató és feleségét bántalmazó férfira

A Győri Fellebbviteli Főügyészség szerint a 12 év fegyház nem áll arányban a férfi által elkövetett bűncselekmények súlyával.

Kártyákra nyomták a Falco játékosait!

Kálmán Lászlóról, Perl Zoltánról, Váradi Benedekről, és Keller Ákosról készültek prémium kosaras kártyák. Van olyan relikvia amiből mindössze egyetlen darab. 

Márciusban tovább csökkent a Győr+ online olvasottsága

Az Ugytudjuk.hu-t négyszer annyian olvassák, mint a győri városi médiát.