Úgy pöfögünk, mintha nem lenne holnap

Nagy Donát 2021-03-18 07:46:14
A járvány előtti szintre tér vissza a légszennyezés.

Visszaugrott a légszennyezés a koronavírus-járvány előtti szintre a járványügyi korlátozások enyhítése nyomán, a mindennapos tevékenységek visszatérésével egyes országokban - közölte az Európai Űrügynökség.

Az Európai Unió Copernicus klímaváltozási szolgálata Sentinel-5P műholdjának adatai szerint a nitrogén-dioxid szintje visszatért, sőt ismét elkezdett emelkedni Kína egyes térségeiben 2021 februárjában, több mint egy évvel az után, hogy az ázsiai országban a koronavírus-járvány megfékezésére életbe léptették a szigorú kijárási korlátozásokat.

A műholdas adatok azt jelzik, hogy miközben 2020 februárjában 35 százalékkal csökkent a nitrogén-dioxid koncentrációja Pekingben az előző év azonos időszakához képest, 2021 februárjában visszatért a korábbi szintre.

Fotó: Pixabay

Hasonló eredményeket hozott a Csungking térségében készített műholdfelvételek elemzése: a délnyugat-kínai városban 45 százalékkal csökkent a nitrogén-dioxid szintje 2019-2020 februárja között, mielőtt visszatért volna a járvány előtti szintre, majd megkétszereződött 2021 februárjára.

Valószínűnek tartottuk, hogy a légszennyezés visszaugrik, ahogyan elkezdik feloldani a járványügyi korlátozásokat világszerte

- idézte Claus Zehnert, a Sentinel-5P misszió vezetőjét az ESA honlapja, amely térképeken mutatja be a változásokat.

A légköri nitrogén-dioxid-koncentráció nem csupán az emberi tevékenységtől függ, az időjárási tényezők, a szélerősség, a felhők szintén hatással vannak a légszennyezés mértékére, ám az emberi tevékenység korlátozásának enyhítése nagy mértékben járult hozzá a növekedéshez. "Európában is várjuk, hogy a következő hetekben és hónapokban nőjön a nitrogén-dioxid-koncentrációja" - tette hozzá.

A műholdas adatok a Sentinel-5P műhold Tropomi műszerének köszönhetőek, ez a Copernicus szolgálat első olyan missziója, amely a Föld légkörét vizsgálja.

A Tropomi olyan gázok sokaságának nyomait térképezi fel, mint a nitrogén-dioxid, az ózon, a kén-dioxid, a metán, a szén-monoxid, a formaldehid és az aeroszolok, amelyek mind hatással vannak a belélegzett levegő minőségére, az emberi egészségre és a Föld klímájára.

Szólj hozzá!

2 millió forintra nőtt a kőszegi polgármester, Básthy Béla fizetése 

Törvényi kötelesség a városvezetők bérét emelni. Az alpolgármester tiszteletdíja is nőtt.

Drágább lesz házasodni Kőszegen

2019 óta nem emelt árat az önkormányzat. Eddig.

A MOHU MOL 18 új kukásautót adott át Győrben

Az átadott új Mercedes típusú kukásautók modern, EURO 6E környezetvédelmi besorolásúak, használatukkal csökkenni fog a károsanyag-kibocsátás és a környezet terhelése.

Az ETO indulhat a konferencia ligában, a DAC nem

Egy tulajdonos csak egy csapatot nevezhet a pontvadászatba.

Elfogták a rendőrök a szombathelyi késelőt

A vita hevében egy személyt életveszélyesen, három másikat könnyebben sebesített meg a fiatal férfi.

Könyörögve kéri a Madártani Egyesület, hogy ne etessük a vízimadarakat!

A vízimadarak etetése nemcsak felesleges, de tömegesen sodorja veszélybe és betegíti meg az állatokat.

Kitette a kölyökkutyát a 81-es út mellett, amely ezt nem élte túl

A kölyökkutyát nem sokkal később a főúton elütötték.

Az iskolában rángatta meg fia osztálytársát egy szombathelyi nő

A gyerekek összeszólalkoztak, anyuka meg ment rendet tenni.

Mindennapos bőrápolás 4 lépésben

A rohanó hétköznapokban sokszor elfelejtjük, hogy a bőrápolás sokkal több, mint pusztán szépségápolás.

A Blikk után a Győr+t fogja igazgatni Kolossváry Balázs

Július 1-től kezdi meg munkáját az új vezérigazgató.

Holnaptól egy hónapig tartó vidámparkot nyitnak Bükfürdőn

Légvár, kisvasút, dodgem, és még sok minden más.

Ropiként törte a fákat Kőszegen a tegnap esti vihar

Balesethez és vihar következtében kilenc fakidőléshez riasztották a Vas vármegyei tűzoltókat tegnap.