Miért nem sikerül még 2021-ben sem érthető, egyszerű hivatalos levelet küldeni?

Nagy Donát 2021-03-13 10:57:03
Kézhez kaptam a gépjárműadóról szóló levelet, amiben jó sok paragrafust, meg illetékfizetést találtam.

Az Y generáció tagjaként bár még emlékszem a videótékákra, tekertem ceruzával a magnószalagot és vittem be játékot floppyn a számtechórára, mégis azt mondhatom, beleszülettem a digitális világ vívmányai közé. Ahogy legtöbbünknek, nekem is ott a zsebemben egy mini számítógép, aminek teljesítménye messze lekörözi akár a pár évvel korábbi asztali számítógépekét is. Van okospárásítóm, okostévém, lassan okos az egész világ. Az életünk pedig egyre gyorsabb.

Aztán kézhez kaptam a levelet a NAV-tól, amiben a gépjárműadó megfizetésére szólítanak fel. Idén ugyanis nem annak a településnek fizetjük be az összeget, aminek az útjait többnyire használjuk, hanem a vírusra hivatkozva minden pénz az állami közösbe megy. Igaz, van, aki szerint mindez csupán mogyoró.

És bár hiába van Ügyfélkapum, azaz a hivatalos szervek elérnek elektronikusan is, ha egyszer az adómból telik nekik levelezésre meg papírgyártásra, és kedvük is van hozzá, hát legyen. Mindenkinek megvan a maga fétise. 

Idén az önkormányzat helyett a NAV küld csekket a gépjárműadóról

Az idei évben jelentős változást tapasztalhattak a gépkocsi tulajdonosok, hiszen a megszokott önkormányzati adóhatóság helyett 2021-től a NAV vette át a gépjárművek adóztatásának feladatkörét - írja a sajtóközlemény. Ezt egy átlagos gépkocsi tulajdonos leginkább úgy éli meg, hogy a postaládájába rövidesen megérkezik (vagy már a napokban meg is érkezett) a NAV hivatalos határozata a gépjárműadó kivetéséről.

Kibontom a borítékot, sárga csekk fogad, meg pár oldal szöveg. Beleolvasok.

Az eljáró adóhatóság hatáskörét a Gjt. 9. par (1) bekezdése, az Air. 25. par. (1) bekezdése és az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény (a továbbiakban Air.) 72. par.-a és 73. par.-a alapján állapítom meg

- hát oké, de ezzel most mit kezdjek. Olvasok mást a papírhalomból.

Az állam meghatározott feltételek fennállása esetén az arra rászorult természetes személy részére a jogi segítségnyújtásról szóló 2003. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Jstv.) alapján jogi segítő igénybevételének jogát biztosítja

- hűha, az fasza; szerencsére nem vagyok rászorult, de ha az is lennék, a szövegből az pont kimaradt, olyankor mit is kell csinálnom. 

Az eljáró adóhatóság hatáskörét a Gjt. 9. par. (1) bekezdése, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. tv. 4. par. (2) bekezdése és a 12. par.-a, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerveinek illetékességéről szóló 485/2015. (XII.29.) Korm. rendelet 1. par.-a, 3/a. par.-a, 18. par.-a, 56/D. par. - 65. par.-ai és 79. par. - 80. par.-ai alapján gyakorolja, illetékességét a 2. par.-a, 16 par.-a, 22. par. - 27. par.-ai, 29. par. - 34. par.-ai, továbbá az 1. számú melléklete B) részének 3. és 7. pontjai alapozzák meg.

Közben már én is szorongok (helyettük), hogy remélem semelyik paragrafust nem hagyták ki a levelemből.

Kis szemtorna után aztán rátalálok pár érdemi információra

A gépjárműadó éves összegét ezer forintra kerekítve kell megfizetni, így az első félévi, illetve a második félévi adó összege az ezer forintra kerekített összeg fele

- imádom ezeket a mondatokat, főleg úgy, hogy ez annak magyarázata, miért húznak le több pénzzel, mint amit a törvény előír és fizetnem kéne.

Végül persze megtalálom a kulcsmondatot is, ami végre elárulja, hogy a sárga csekkel nem kell beállnom a posta épülete előtt várakozó sorba.

A pénzforgalmi számlanyitásra nem kötelezett adózó a fizetési kötelezettségét belföldi fizetési számlájáról történő utalással, vagy készpénz-átutalási megbízással, illetve EFER-en keresztül átutalással történő fizetéssel teljesítheti.

Szégyellem, de csak most tudtam meg, hogy a csekk emberi neve "készpénzátutalási megbízás". Persze, rá van írva; de furán néztem volna anyura, amikor 15 éve leküldött a postára, és azt mondta volna: adjam fel a készpénzátutalási megbízásokat.

Sajnos mindeddig egyetlenegy kormány sem volt képes meglépni azt, hogy a hivatalos levelezésben egyszerűen, érthetően leírják, mit kell csinálni az embernek.

Ennyit szeretnék egy ilyen papíron látni a 4 oldal szöveg helyett:

Adó. Mert autója van, ez a rendszáma. Ennyi forint. Utalhatja, erre a számlaszámra, vagy adja fel csekken (mellékelve), de applikáció is van hozzá, ez. Ha kérdése van, további infó itt: www.szamla.gov.hu vagy 0680666666.

Most már csak azt nem értem, hogy miért egy külön papírra írják rá a levelezési címemet, ami aztán a boríték nézőkéjén kikandikál? Környezetvédelem, az.

Szavazás

Mi a véleményed a hivatalos papírokról?

Szólj hozzá!

10 külügyi vizsga vár Bebes Istvánra ahhoz, hogy főkonzul lehessen

Szeptembertől Düsseldorfban látja el a feladatot.

El akarta hallgattatni a molesztált diáklányokat az igazgató, most mégis újra kinevezhetik a Soproni Tankerület egyik általános iskolájában

A direktor bevédte volna az első fokon szeméremsértésért elítélt néptánctanárt, őt pedig a tankerület.

V.Németh Zsolt Szentpéterfán beszélt arról, hogy árvizek tekintetében Magyarország az egyik legveszélyeztetettebb Európában

Vas vármegyében az árvíz utáni helyreállításra összesen több mint 560 millió forintot fordítanak.

Részegen bántalmazott egy férfi egy másikat Szombathelyen

Miután földre vitte, még több alkalommal bele is rúgott. 

Összedőlés fenyegeti a toronyi ravatalozót?

Kidúcolták az épület megrepedt oldalfalát.

Egyre közelebb húz a Fideszhez Görbicz Anita

Kocsis Máté digitális polgári körének egyik alapítója lett, a győri Fidesz országgyűlési képviselő-jelöltségének egyik fővárományosa.

A Falcóból igazolt játékost az Egis Körmend

A 2004-es születésű Hansen Daniel 2 szezonra írt alá a piros-feketékhez.

Újra üzemel a kiégett szelektív-szemétgyűjtő sziget Győrben, a Hédervári úton

A hétfői tűzben elpusztult kukákat gyorsan pótolta a GYHG.

Konferencia-Liga meccsen lép pályára az ETO FC csütörtökön, Svédországban 

A csapat nevéből eltűnt a ‘Győr’, de reméljük ez nem befolyásolja a teljesítményt.  

Idén a Vásárcsarnok is bekapcsolódik a karneváli hangulatba

46 hagyományőrző csapattal vár a histórikus játék!