Megváltozott munkaképességű dolgozók termelik a prémium biozöldségeket egy Vas megyei szakosított otthonban

Nagy Donát 2021-02-09 07:51:00
Az 180 embert gondozó otthonban 2002 óta foglalkoztatnak megváltozott munkaképességűeket, biokertészetük 2013-ban elnyerte az év biogazdasága címet.

Növekszik a hajlandóság a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására

- mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón az MTI szerint.

Fülöp Attila közölte: jelenleg a megváltozott munkaképességűek 44 százaléka, 155 ezer ember dolgozik, arányuk 2010-ben az Európai Unión belül az egyik legalacsonyabb, 18 százalék volt.

A kormányzat szeretné, ha a megváltoztatott munkaképességűek aránya tovább emelkedne 

- mondta.

Kiemelte, január elsejétől életbe lépett a kereseti korlát eltörlése, ennek következtében azok a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesülők, akik elmennek dolgozni, nem veszítik el az ellátásukat, akármekkora lesz is a fizetésük.

Fotó: MTI

Az államtitkár beszámolt arról is, hogy szintén január elsejétől a rehabilitációs hozzájárulás fizetésére köteles, 25-nél több embert foglalkoztató munkáltatók a megváltozott munkaképességűek mellett a kötelező 5 százalékos foglalkoztatási szintbe beszámíthatják a rehabilitációs mentort, valamint 23 éves koráig a közoktatásban sajátos nevelési igényűnek vagy a felsőoktatásban fogyatékosnak minősülő fiatalt.

Fülöp Attila szólt arról, hogy a megváltozott munkaképességű emberek esetében igaz az a régi bölcsesség, amely szerint

ha munka van, minden van, ha nincs munka, semmi sincs. Számukra a munka a megélhetést biztosító rendszeres jövedelmen kívül önbecsülést és a közösséghez tartozást is jelenti

- tette hozzá.

Emlékeztetett: 2012 óta szociális hozzájárulási kedvezményt kapnak azok a cégek, amelyek megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak, így a minimálbér összegének duplájáig mentesülnek a közterhek megfizetése alól. A kedvezményt 2012-ben 5500, tavaly év végén 45 ezer megváltozott munkaképességű ember után vette igénybe 8500 munkáltató - ismertette.

Az eseményen bemutatkozott a prémium biozöldségeket termelő Vas megyei szakosított otthon, amelyet Farkas Richárd, az őriszentpéteri Pajta étterem séfje nevezett be a legkiválóbb magyar kreatív teljesítményeket díjazó Highlights of Hungary elismerésre. Fülöp Attila hangsúlyozta: eddig nem volt példa, arra, hogy szociális intézményt jelöltek erre a díjra.

Varga Annamária intézményvezető beszámolt arról, hogy a 180 embert gondozó otthonban 2002 óta foglalkoztatnak megváltozott munkaképességűeket. Biokertészetük 2013-ban elnyerte az év biogazdasága címet, és tavaly év vége óta már 120 zöldségféleséggel szolgálják ki vásárlóikat - jelezte.

Szundy Olivér, a Grundfos tatabányai gyárigazgatója ismertette, hogy cégük magyarországi megjelenése óta, több mint húsz éve foglalkoztat megváltozott munkaképességű embereket, jelenleg 112-t. Főként a termelésben, a gyártásban dolgoznak, de vannak akik adminisztratív munkakört látnak el, többségük négyórás foglalkoztatásban. Kitért arra is, hogy még több megváltozott munkaképességű embert szeretnének foglalkoztatni, akár teljes munkaidőben, aminek megvalósításában segítenek a januártól hatályos törvények is.

Szólj hozzá!

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Gombás Endre

Szombathely egykori önkormányzati képviselője 73 éves volt.

47 ezer ember hal meg évente elkerülhető halálokok miatt - a TISZA ajkai jelöltje szerint ez az igaz veszély 

Balatincz Péter súlyos orvos- és eszközhiányról beszélt: osztályok működése, műtétek és alapvető ellátások is veszélybe kerülhetnek a szakemberhiány miatt.

Olcsó benzin, drágább jövő? - az árstop a klímacélok ellen dolgozik

A mesterségesen lenyomott üzemanyagárak rövid távon könnyebbséget hozhatnak, de hosszú távon tovább mélyítik Magyarország fosszilis függőségét.

Letartóztatásba kerülhet a férfi, aki tegnap megölte a feleségét Győrben

Előre kitervelten, különös kegyetlenséggel, több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettével gyanúsítják. 

Egyelőre nem nagyon értjük, hol fog majd elférni a tömeg a szombathelyi Savaria téren Orbán Viktor beszéde alatt

A tér végében a Fő térrel szemben állítják fel a színpadon. Megannyi kis sátort zsúfoltak be a területre.

12 oldalas érvelési kisokost juttat el a Fidesz a szavazóinak, hogy egy közéleti vitában teljes mellszélességgel tudják képviselni a kormány álláspontját

Egészségügy, oktatás, infláció, mélyszegénység, korrupció, jogállamiság, energiapolitika, utak állapota, kegyelmi ügy. Mindenre van magyarázat.

Meglepetés! Jah, nem. A Fidesz-frakció nem megy el a mai győri rendkívüli közgyűlésre

Boncsarovszky Péter fideszes frakcióvezető-helyettes egy csomó olyan dolgot vizsgáltatna meg a testülettel, ami nem a testület hatásköre.

Gyűlölködöm, tehát vagyok?

Egy győri plakát őszintébben beszél a magyar közéletről, mint az összes politikai kampány együttvéve.

NMHH: újra törvényt sértett a "Balázsék" egyik adása

A hatóság szerint ezúttal az idősebb nők emberi méltóságát sértették meg.

Malac arcúra retusált emberek képével kampányol Deutsch Tamás

Nem ez az első fiaskó az idei Fidesz-kampányban, de ezt még mi sem láttuk jönni. 

A közgyűlés határoztára van szükség ahhoz, hogy a polgármester a kérdéseit hivatalos formában is feltehesse a győri rendőrség vezetésének

Ezért hívott össze rendkívüli ülést Pintér Bence - az Orbán-beszéd közben történt atrocitások tisztázása a cél. 

Dunaújvárosban is visszalépett a DK országgyűlési képviselőjelöltje

Szabó Zsolt a város alpolgármestereként ismert politikus a kerületben, mégis visszalépett.

Rendőrség: A választási gyűlések rendjének fenntartása a szervező felelőssége

Közleményt adott ki a testület az elmúlt napok eseményei után.

Magyar Péter: aki nem a lakcímén voksolna, annak április 2-án 16 óráig lépnie kell!

Fontos határidőre figyelmeztet a TISZA Párt: csütörtök délutánig lehet átjelentkezni a szavazáshoz.

Idén nyáron végre felújítják a Hecsei úti felüljárót Győrben

A város egyik legfontosabb közlekedési útvonalán júniustól indulnak a munkák, időszakos lezárásokra is készülni kell.