2020-ban nincs megállás: zombitüzek tombolnak a sarkvidéken

Fehér Buda 2020-06-23 11:57:00
Már hatodik hónapja rekord magas a hőmérséklet az Északi-sark közelében.

Oroszország északi részein már hatodik hónapja rekordmagas hőmérsékleteket mérnek. A sarkvidéken az EU műholdjai egyre nagyobb területen pusztító tüzeket is felfedeztek, ezeket zombitüzeknek keresztelték el.

A kutatók azért adták nekik ezt az elnevezést, mert a jelenlegi bozóttüzek elődjei még tavaly nyáron pusztítottak, de a tél folyamán nem aludtak ki teljesen. Helyette a hamuban, gyakorlatilag a föld alatt parázslodtak, majd amikor az egekbe szökő hőmérséklet megengedte, újra lángra kaptak. Tehát a tűz egy egész telet képes volt átvészelni, hogy idén újult erővel térjen vissza.

Tavaly nyáron az orosz erdők több mint három millió hektáros területen lángoltak, felfoghatatlan volt a pusztítás, az EU kutatói szerint azonban az új lángok sokkal nagyobb erővel izzanak, mint a tavalyiak, az erejük pedig napról napra nőtt az elmúlt időszakban. Mark Parrington, az Unió Kopernikusz légkör-monitoring szolgáltatásának egyik kutatója szerint azonban még nagyobb lehet a baj, mint gondoljuk. A tűz ugyanis a civilizációtól olyan messze ég, hogy még mindig nem tudták őket a földről bemérni, ami azt is jelentheti, hogy nagyobb területen történhet a pusztítás, mint amit az űrből látni.

 

null

null

 

Közben Szibériában egyre magasabbra kúszik a hőmérséklet, ami már fél éve olyan magas, mint a nyári hónapokban. Hatalmas területen akár nyolc fokkal is melegebb értékeket mértek, mint az ilyenkor szokásos időszakban, de egész Oroszországban megdől a melegrekord, az év első öt hónapjában átlagosan 5,3 fokkal volt melegebb az eddig megszokottaknál.

A hőhullámért részben az az olajkiömlés a hibás, amely miatt nemrég válságállapotot rendeltek el az országban. A Norilsk városban egy bányászcég egyik üzemangyag-tárolója sérült meg, a cég szerint azért, mert megolvadt a permafroszt, ezért meggyengyültek az épület alapjai. A baleset következtében 21 ezer tonna üzemangyag folyt ki, amely eljutott egy közeli tóba, onnantól pedig egy folyóba. Az üzemanyag végül a Kara-tengerbe áramlott, a helyi hatóságok abban bíznak, hogy itt meg tudják majd állítani a további terjedését.

Forrás: ABC

Szólj hozzá!

Szombathelyen járt csütörtök délután Lázár János

A Fidesz helyi irodájában tartott eligazítást.

Elapadtak Bozsokon az ivóvíz források

Lajtoskocsival kezdenek el vizet szállítani.

Tegye fel a kezét aki meglepődött: jogsértő volt, hogy Rogánék politikai propagandára használták a vakcina-regisztráció e-mail címeit

Az oltással kapcsolatos információk mellett, az Orbán-kormány éveken át politikai üzenetekkel is bombázta őket.

Az Orbán-rendszer családbarát politikája: Magyarország az uniós sereghajtók között, már Bulgáriában is magasabb a nettó átlagjövedelem

A kétkeresős, kétgyermekes magyar családok jövedelme is az EU legalacsonyabbjai közé tartozik, miközben az elmúlt tíz évben szinte teljesen eltűnt a magyar előny Romániával és Bulgáriával szemben.

Cseh védelmi ipari óriás száll be a győri Rábába, a 4iG eladhhatja a vállalat több mint egyharmadát – ezzel új lendületet kaphat a Gidrán-gyártás is

A CSG Defence közvetve csaknem 37 százalékos részesedést szerez a győri járműipari vállalatban, amely a tervek szerint a Tatra katonai járművek és a Gidránok gyártásába is bekapcsolódhat.

Elindulhat a győri elővárosi vasúti közlekedés fejlesztésének előkészítése

Kormányhatározat született a régóta tervezett beruházásról, amely új lehetőséget teremthet Győr és a környező települések közösségi közlekedésében.

Vitézy Dávid: augusztus végén indul a kőszegi intermodális csomópont kivitelezése

3 év után végre funkciót kaphat a sehova sem vezető híd.

Államalapítás: koszorúzás, népi játszóház és családi programok várják a győrieket augusztus 20-án

A Szent István-napi ünnepség a Bécsi kapu téren kezdődik, majd a Radó-szigeten kézműves foglalkozásokkal és népi játékokkal folytatódik a program.

Méltatlan kabaré: az a Fidesz–KDNP nem tekinti legitim államfőnek Baka Andrást, amelyik plágiumbotrányban elveszítette anno Schmitt Pált, majd a kegyelmi ügyben Novák Katalint 

A volt kormánypártok most 1956 méltó örökségéről beszélnek, de idézzük csak fel, hogy mit mondott két éve a témában a tévedhetetlen(?) Orbán Balázs. 

TNT-nagykoncerttel, vízi programokkal és fáklyás felvonulással jön a Pinnyédi Hídpiknik Győrben

Augusztus 19-én hatodik alkalommal rendezik meg a családi programot a Rábca partján, a régi pinnyédi hídnál – valamennyi program ingyenesen látogatható.

Hajtó Péter: másfél év alatt 70-nel nőtt az üres önkormányzati lakások száma Győrben

A független képviselő szerint megbukott a város jelenlegi lakáskoncepciója, augusztus 13-án pedig bemutatja saját, Győr4000 névre keresztelt javaslatát.

Győrbe érkeztek 2025 legjobb sajtófotói – a Városház téren éjjel-nappal látható a szabadtéri kiállítás

Augusztus 31-ig ingyenesen, a nap 24 órájában nézhetik meg az érdeklődők a 44. Magyar Sajtófotó Kiállítást – a válogatásában győri fotóriporterek munkái is helyet kaptak.

Baka András Magyarország új köztársasági elnöke

A Fidesz, a KDNP, és a Mi Hazánk frakciója nem vett részt a szavazáson.

Bővülhet a győri állatkert – lakossági fórumot tartanak a tervekről

A kialakításához szükséges településrendezési módosításról csütörtökön hallgatják meg a helyiek véleményét a Városházán.

Kerékpárral követte, majd brutálisan megtámadta áldozatát a rábatamási rém – vádat emeltek a többszörös visszaeső ellen

A férfi előbb egy kerékpárkereket lopott el a vasútállomáson, később két biciklivel közlekedő nőt támadott meg – az ügyészség végrehajtandó fegyházbüntetést indítványozott.