Budapesten lesz az ENSZ terrorizmus elleni regionális irodája

ugytudjuk.hu 2019-11-07 13:14:00
Ma jelentette be Szijjártó Péter.

Budapesten lesz az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) terrorizmus elleni hivatalának regionális programtámogató irodája - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a fővárosban.

Szijjártó Péter A terrorizmushoz vezető radikalizáció: regionális politikai válaszok és kockázatcsökkentés című kétnapos angol nyelvű konferencia megnyitóján mondott beszédet. A Belügyminisztérium támogatásával megvalósuló eseményt közösen rendezte a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint az ENSZ terrorizmus elleni hivatala.

A miniszter a tanácskozás közben sajtótájékoztatót is tartott, amelyen azt mondta, hogy Magyarországon már több szakosított ENSZ-szervezetnek működik regionális központja. Az új irodában a terrorizmusellenes harc regionális koordinációja zajlik majd - közölte.

Magyarország aktív és sikeres résztvevője a nemzetközi közösség terrorizmusellenes küzdelmének - hangoztatta.

Úgy vélekedett: ezt ismerte el az ENSZ azzal, hogy Budapesten rendezik meg a jövőre New Yorkban tartandó globális terrorizmusellenes konferenciát felvezető regionális tanácskozássorozat egyik állomását.

Magyarország nem csupán beszél a terrorizmusellenes harc fontosságáról, hanem tesz is érte: kétszáz katonája szolgál az Iszlám Állammal szembeni globális koalíció színeiben Irakban. Harcolnak magyar egységek Maliban, a Nyugat-Balkánon, Afganisztánban, és hamarosan Libanonban is hozzájárulnak majd a biztonság helyreállításához, megőrzéséhez - közölte Szijjártó Péter.

Kiemelte: a nemzetközi közösségnek már nem azzal kellene foglalkoznia, hogy újabb migrációs hullámokat "inspiráljon", hanem azzal, hogy megteremtse a biztonságos életkörülményeket mindazoknak, akik otthonuk elhagyására kényszerültek.

A miniszter szerint bebizonyosodott, a tömeges illegális bevándorlási hullámok teremtik meg a lehetőséget a terrorszervezeteknek arra, hogy "keresztül-kasul küldözgessék" a világban harcosaikat. Éppen ezért az ilyen migrációs folyamatok megállítása jelentős eszköze a terrorizmus visszaszorításának - tette hozzá.

A konferencián felszólalva Szijjártó Péter azt mondta, hogy az elmúlt években a nemzetközi közösség jelentős sikereket ért el a terrorizmusellenes harcban, de hiba lenne lezártnak tekinteni a küzdelmet. Folytatni kell a harcot a radikalizáció, az értelmetlen öldöklés ellen - hangoztatta, megjegyezve: a terrortámadások egyre agresszívabbak, kegyetlenebbek.

Tavaly mintegy 9500 terrortámadásban több mint 15 ezer ártatlan civil vesztette életét világszerte. Európában is egyre gyakoribb jelenség, és a terroristák főleg migrációs hátterűek - mondta.

Magyarország eddig 40 millió dollárt fordított a közel-keleti keresztények megsegítésére, részt vett kórházak, iskolák újjáépítésében, hogy az érintettek haza tudjanak térni - jelezte Szijjártó Péter.

Vlagyimir Voronkov, az ENSZ főtitkárhelyettese a konferencián úgy fogalmazott: a terrorizmus minden megnyilvánulási formájában súlyos globális kihívás, célja, hogy szétszakítsa az emberiség "társadalmi szövetét". A terrorizmus teljes régiók stabilitását kockáztatja. Határokon átnyúló jellege miatt közösen kell fellépni ellene - hangoztatta. A jogállamiság, az emberi jogok erősítésére van szükség, és a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, mert ez életeket ment - jelentette ki.

Igor Crnadak bosnyák külügyminiszter szintén úgy vélekedett, hogy a terrorizmus és a szélsőségek elleni fellépés szoros együttműködést követel meg.

Gabriela Cuevas Barron, az Interparlamentáris Unió (IU) elnöke azt mondta: arra a kérdésre kell választ találni, hogy miként válik valakiből terrorista. Sok fiatal csatlakozik nyugati országokból az Iszlám Államhoz. Ennek okait elemezve úgy vélekedett: "biztos, hogy mi is hibákat követünk el".

A konferencián írta alá Szijjártó Péter és Vlagyimir Voronkov a megállapodást arról, hogy Budapesten állítják fel az ENSZ terrorizmus elleni hivatalának regionális programtámogató irodáját.

Az esemény az António Guterres ENSZ-főtitkár által tavaly júniusban bejelentett, kétévenként New Yorkban esedékes "magas szintű terrorizmusellenes hét" jövő júniusban tartandó második rendezvényét előkészítő konferenciasorozat egyik állomása.

Csaknem százharminc szakértőt hívtak meg, az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának és az Európai Gazdasági Térség országainak képviselőit, továbbá olyan jelentős nemzetközi szervezetek küldöttjeit, mint az ENSZ, az Európai Unió, az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol), az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), valamint az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO).

A konferencia mindhárom szekciója kiemelten érinti a Nyugat-Balkánt. Az első a terrorizmus megelőzését szolgáló stratégiákkal, a második a külföldi terrorista harcosok hazatérésével kapcsolatos biztonsági kockázatokkal foglalkozik, a harmadik pedig a fiatalok bevonásával az erőszakos szélsőségek elleni fellépéssel.

(MTI)

Szólj hozzá!

Lemondott Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész - Magyar Péter szerint ezzel az Orbán-rendszer újabb bábjától szabadult meg az ország 

A távozó vezető döntését, az ügyészség függetlenségének megőrzésével indokolta, megbízatása augusztus 25-én szűnhet meg.

Orbán Viktor hazatért, gyorsan kinevezte Bóka Jánost frakcióvezetőnek, és ma már az is biztos, hogy a Fidesz új slágerszava az „önkény” lett

A volt miniszterelnök szerint Magyarországon diktatúra épül, miközben amerikai útját azzal magyarázta, hogy ha itthon marad, akkor sem tudott volna többet tenni.

A mészkőből készült fedkövek előnyei

Milyen anyagból készüljön kerítésének oszlopfedköve? A választék óriási, de a mészkő mindig is népszerű volt, köszönhetően természetességének és esztétikai vonzerejének.

Három mentőhelikopter érkezett a sárvári halálos baleset helyszínére

Egy kisteherautó és egy kisbusz frontálisan ütközött a 84-es számú főúton.

Nemény András: Megegyezésre törekszünk az Oladi Plató ügyében

A polgármester reagált a kivitelezőknek megengedett sűrűbb behajtás miatt érkezett panaszokra.

Suszter maradjon a kaptafánál? - a Republikon Intézet szerint nem csak jogászokból lehet államfő, legalábbis ezt mutatják az európai példák 

Az elemzés szerint a jogi diploma előnyt jelenthet, de sem az Európai Unióban, sem a magyar tapasztalatok alapján nem garanciája a sikeres köztársasági elnöki munkának.

Korrupcióról és közbizalomról beszélget Pintér Bence az Agora Körök rendezvényén ma este 7 órától

A győri polgármester lesz a szervezet következő nyilvános közéleti estjének vendége, szerdán, a Lima Pub & Hostelben.

Bemutatták a 3550 milliárd forintból megvalósuló Baross Gábor vasútfejlesztési programot, aminek keretében megújul a győri vasútállomás is

A város több jelentős vasúti beruházásban is érintett: akadálymentesítik az állomást, felújítják a peronokat, és gyorsabbá válhat a Budapest-Győr vasútvonal is.

Orbán Viktor fellázadt az ellen a rendszer ellen, amit tizenhat éven át saját maga épített fel

A volt miniszterelnök önkényuralmat, felszámolt jogállamot és megszüntetett politikai versenyt emleget, miközben regnálása alatt rendeleti kormányzás, médiatúlsúly, intézményfoglalás és a belső kör példátlan gazdagodása vált a rendszer alapjává.

Graffitiseket csíptek el Szombathelyen

Mindig elkapnak, amikor a falra íro....

Néher András: Ne a tisztességes emberek fizessék meg az építési hulladék leadásának árát!

A TISZA Párt országgyűlési képviselője a lakossági díjfizetés megszüntetését kezdeményezte az illetékes minisztériumnál.

A bűnügyi felügyelet szerepe a magyar büntetőeljárásban

A bűnügyi felügyelet kifejezés talán nem mond sokat mindenkinek, mégis fontos eleme a magyar büntetőeljárásnak.

Ritka pillanat a magyar politikában: a miniszterelnök elnézést kért és elismerte, hogy hibázott

Magyar Péter szerint az általa elkövetett kommunikációs bakik is hozzájárulhattak ahhoz, hogy Polgár Judit végül nem vállalta a köztársasági elnök-jelölést.

Lakossági fórumot tartanak Győrben, a Bisinger József sétány tervezett módosításáról

Július 23-án a Városházán ismertetik az övezeti paraméterek változtatására vonatkozó javaslatot.

Téves gyanú miatt kezdtek autós üldözésbe - vádat emelt a győri ügyészség egy testvérpár ellen

A férfiak tolvajoknak hittek egy autóban várakozó öt fiatalt, majd az üldözés során többször is nekihajtottak az előlük menekülő járműnek.

Néher András tiszta vizet öntött a jeges pohárba: nem a jégkármentesítő rendszer okozza az aszályt

A TISZA országgyűlési képviselője szerint tévhitek és összeesküvés-elméletek terjednek a talajgenerátorok működéséről, miközben a rendszert központilag irányítják.