Évről évre kevesebb hazai játékgyártó készülhet gyereknapra

Farkas Bazsi 2019-05-26 09:36:00
2013 óta csökken a játékgyártó cégek száma hazánkban, jelenleg már csak 177 vállalkozás működik a szektorban.

Mint a legtöbb hazai ágazatban, a játékgyártás területén is csökken a cégek száma. 6 év alatt 13 százalékkal esett a hazai vállalkozások száma a szektorban. A feldolgozóipar sok területén nehéz versenyezni az olcsó és tömeges ázsiai importtal, a játékgyártásra ez különösen igaz. Azoknak a cégeknek van esélye a hosszú távú fennmaradásra, amelyek a drága munkaerő mellett is tudnak kimagasló minőségű, eredeti, prémium termékeket gyártani. A technológiai hatékonyság is nyerő tényező lehet, de ez már sokkal nehezebb pálya, hiszen ez a fajta termelékenység csak igazán nagy volumen mellett lesz kifizetődő - írja összegzésében az Opten.


A hazai unikumokkal rendelkező gyártók azonban értek el szép sikereket is az elmúlt években. Jelenleg mintegy 57 millárd Ft a játékgyártók éves összesített árbevétele, ami 67 százalékos növekedést jelent 2013-hoz képest. Az alkalmazotti létszám is növekedett az elmúlt években, mintegy 4000 fő dolgozik jelenleg az ágazatban. A növekvő bérek melletti növekvő létszám szintén azt jelzi, hogy az eredeti, magas humánerőforrás szükségletű prémium játétoknak fontos szerepe van Magyarországon.

Regionális elhelyezkedést nézve az ágazati cégek 58 százaléka Budapestre vagy Pest megyére van bejegyezve. Ezzel az értékkel a szektor nem nevezhető különösebben főváros központúnak és vidéki jellegűnek sem, hiszen a teljes hazai cégbázist vizsgálva is hasonló a közép-magyarországi cégek aránya.

Az ágazatban a cégek döntő többsége tisztán hazai tulajdonú, a vállalkozások mintegy 10 százalékában van jelenleg külföldi befolyás. Az 1 milliárd Ft éves árbevételű játékgyártó cégek körében ugyanakkor már 50%-os a külföldi érdekeltséggel rendelkezők aránya. A játékiparban is igaz tehát az az általános szabály, hogy a komolyabb forgalommal rendelkező cégeknél általában azért már megtalálhatók külföldi befektetők is.
 

Szólj hozzá!

A háborús vészhelyzet véget értével Homlok Zsolt ismét követelheti a pénzét a Haladás VSE-től

Nem a focicsapatról, hanem a 14 szakosztályt tömörítő egyesülettől van szó.

Ez a nap más, mint a többi - hat év után véget ért a veszélyhelyzet Magyarországon

A koronavírus-járvány, majd az orosz–ukrán háború miatt bevezetett különleges jogrend lezárult, de több intézkedés tovább él törvényi formában.

Illés Károly korcsoknak minősített embereket

Tóth Norbert szombathelyi, tiszás parlamenti képviselő bocsánatkérésre szólította fel a szombathelyi Fidesz elnökét.

Pintér Bence: rendőrnyomozók jelentek ma meg a Győr-Szolnál – tovább gyűrűzik a lakáskassza-ügy

A súlyos pénzügyi gondokkal küzdő városi holdingnál adatgyűjtést végeztek a hatóságok, miközben továbbra is rengeteg a kérdés az eltűnt milliárdok körül.

Visszavonul Ferencz Csaba

A szezon végével szögre akasztja cipőjét az Egis Körmend játékosa.

Mezőgazdasági összeírás indul Győrben is – online és személyesen is kereshetik a gazdálkodókat

A KSH szerint az adatfelvétel célja, hogy pontosabb képet kapjanak a hazai agrárium helyzetéről és az elmúlt évek változásairól.

Közmeghallgatást tart május 28-án a győri önkormányzat

A városházi fórumon a lakosok és helyi szervezetek képviselői is kérdezhetnek, javaslatokat tehetnek.

Szombathely is csatlakozik a Vágatlan Májushoz

A nem hivatalos programot Gajdos László miniszter hirdette meg.

Római kori tárlatvezetés és Egry-túra is várja az érdeklődőket a Rómer Múzeum programjain

Kiállításokkal, múzeumi sétával és egész napos kirándulással készül a következő napokra a győri intézmény.

Megalakult a Tisza-kormány

Kinevezte Magyar Péter kormányának minisztereit Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden Budapesten, ezzel megalakult az új kabinet.

Ruff Bálint: „A valaha volt legnagyobb elszámoltatás lesz" – Győrben is elkezdhetnek izzadni néhányan

A TISZA miniszterjelöltje országos politikai és gazdasági felelősségre vonást ígér, városunkban pedig már most is elég hosszú a lista.

Negyven éve ért fel Európa csúcsára a Rába ETO férfi kézilabdacsapata

Kósa Roland jubileumi ünnepségen köszöntötte az 1986-os IHF-kupagyőztes legendákat.

Öltönyben járta az irodaházakat, majd kulcsok és beléptetőkártyák segítségével lopott egy férfi Győrben és Mosonmagyaróváron

A vádlott természetesen mozgott a helyszíneken, így nem keltett feltűnést -  az ügyészség végrehajtandó börtönbüntetést indítványozott ellene.

Fűzy András lett a győri Fidesz elnöke

Boncsarovszky Péter és Faber Kristóf a csoport alelnökei.

Megkezdődött a szombathelyi Olad Plató azbeszttel szennyezett útjainak bitumenes zárása

Valamint kalcium-kloriddal locsolnak le 20 négyzetméternyi területet.

Egyelőre 165 millió forintos költségvetéssel számol a 2026-os Savaria Karnevál

Az egyik idei húzónév a Beton.Hofi lesz. A karneválszínházat ezúttal a miskolci színház társulata játssza.