A szombathelyi önkormányzat felkéri a kormányt, hogy országos szinten kerüljön megvizsgálásra a favédelmi terv bevezetése

Farkas Bazsi 2023-03-30 12:25:12
A mai közgyűlés szigorította a növények kivágásának lehetőségét az önkormányzat.

Ugyan a mostani Éljen Szombathely! vezette szombathelyi önkormányzat korábban már alkotott egy favédelmi tervet, ám a Fidesz-KDNP frakció javaslatára ma egy szigorúbb változatát tárgyalta meg a testület.

 Az előterjesztés szövege szerint amennyiben az érintett ingatlanon fás szárú növény található a kezelői nyilatkozat szerint, úgy tájépítész mérnöki szakvéleményt kell beszerezni arról, hogy az ingatlanon milyen növényi állomány található. A szakvéleménynek leíró jelleggel ki kell térnie arra, hogy:

- állományt alkotó növényzet vagy elszórtan, szabadon álló egyedek vannak-e az ingatlanon,
- található-e kiemelendően értékes egyed az ingatlanon,
- állományt alkotó növényzet esetén az egyedek jellemző fajára, korára, méretére,
- elszórtan, szabadon álló egyedek esetén az egyedek korára és fajára, eszmei értékére,
- elszórtan, szabadon álló egyedek esetén az egyedek építési helyen vannak-e.

A szakvélemény alapján az alábbi döntési lehetősége lesz a döntéshozónak:

1.    Amennyiben elszórtan, szabadon álló egyedek építési helyen kívül találhatóak az ingatlanon, úgy a következő eljárásrendet kell alkalmazni:

-    az ingatlan értékesítésére vonatkozó pályázati felhívásnak tartalmaznia kell a tájépítész mérnöki szakvéleményt, amely alapján a pályázó egyedekre lebontva köteles ajánlatában szakértő által meghatározni a konkrét favédelmi intézkedéseket,
-    a pályázónak vállalnia kell, hogy az intézkedéseket megteszi, és annak megtörténtét megfelelően dokumentálja,
-    az Önkormányzat a favédelmi tervben foglalt intézkedések megtörténtét 2 alkalommal ellenőrzi, amelyet a pályázó tűrni köteles és köteles együttműködni,
-    az ellenőrzések időpontja: a beruházás befejezése, valamint attól számított 1 év,
-    amennyiben a beruházás befejezésétől számított 3 éven belül a fa elpusztul, vagy a pályázó nem hajtotta végre a favédelmi tervben foglalt intézkedéseket, köteles megfizetni az egyed eszmei érték-ének tízszeresét, kivéve, ha igazolja, hogy a fa pusztulása vagy a pótlási kötelezettség nem teljesítése rajta kívül álló okból következett be.

2.    Amennyiben az értékesítéssel érintett ingatlanon állományt alkotó növényzet található, vagy elszórtan szabadon álló egyedek vannak az ingatlanon építési helyen, úgy az ingatlan kizárólag úgy értékesíthető, ha az értékesítéssel egyidejűleg döntés születik arról, hogy az ingatlanon meglévő fák számának legalább kétszerese kerül az 1.000 fa program kiegészítéseként a lakosság számára kiosztásra, azzal, hogy ezen fák kiosztásának legkésőbb az értékesített ingatlan birtokbaadásától számított 30 napon belül meg kell történnie. A vevőnek ezzel összhangban vállalnia kell, hogy a birtokbaadástól számított 30 napon belül nem vág ki fákat.

Fenti eljárásrend az önkormányzat többségi tulajdonú gazdasági társaságok ingatlanértékesítésére is kötelező.

Németh Ákos (Éljen Szombathely!) zöld tanácsnok javaslatára a határozatba az is bekerült, hogy az önkormányzat felkéri a kormányt, hogy országos szinten kerüljön megvizsgálásra a favédelmi terv bevezetése. 

Szólj hozzá!

Tóth Péter lett Győr harmadik alpolgármestere

Három a magyar és a győri igazság: harmadszori nekifutásra lett a polgármester harmadik jobbkeze a korábbi kabinetvezető. 

NER cégkapcsolatok számokban: 1866 cég, a teljes hazai gazdaság profitjának 10%-a és több, mint 8400 milliárd forint közbeszerzés

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.

Breaking: a 2024-es “bosszú-SZMSZ” után, új szervezeti és működési szabályzata van Győrnek

Lesz végre harmadik alpolgármester, több forrás fölött rendelkezhet az önkormányzat, és nagyobb beleszólása lesz a városi cégek ügyeibe.

A hőségben is odafigyel dolgozóira a GYHG

Ivóvízzel, hűtőládákkal, klimatizált pihenőhelyiségekkel és további munkavédelmi intézkedésekkel segíti munkatársait a nyári kánikulában a hulladékgazdálkodási társaság.

Szerelmet színlelt, és megpróbálta kiforgatni mindenéből áldozatát egy körmendi nő

A sértett férfi egy több mint 43 millió forint, és egy 27 millió forint értékű ingatlant ajándékozott a nőnek és a fiának.

Lovas felvonulással indulnak a Szent László Napok Győrben

Szombat délelőtt hetven lovas és százötven hagyományőrző idézi meg a lovagkirály korát, a felvonulás idején több belvárosi utcában forgalmi torlódásokra kell készülni.

Ezt is megértük: benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

Az előterjesztés teljes körű iratfelülvizsgálatot, szakértői kontrollt és a titkosszolgálati múlt feltárásának felgyorsítását célozza.

Másfél hónapra lezárják a Zrínyi út egy szakaszát - nagy felújítás kezdődik a Győr-Nádorvárosban

Burkolatcsere és közműfelújítás miatt július 6. és augusztus 19. között jelentős forgalmi változásokra kell készülni a vidéki buszpályaudvar szomszédságában.

A modern mosdók gépi evolúciója

Az innováció korában a mosdók már nem csupán a higiénia kérdését szolgálják, hanem komplex élményt kínálnak. Ezt a trendet a nagy forgalmú létesítmények, mint például egy szálloda vagy bevásárlóközpont egyaránt magukénak érzik.

Meghosszabbították a hőségriasztást, szombattól pedig a III. fokú figyelmeztetés lép életbe

Az országos tisztifőorvos június 30-ig hosszabbította meg a másodfokú hőségriasztást, a hétvégétől pedig már a legmagasabb fokozat lesz érvényben az ország egész területén.

Fontos: menetrendváltozás lesz a győri vasútvonalakon

Június 27. és július 3. között több távolsági és regionális járat közlekedése módosul karbantartási munkák miatt.

Lovagok, solymászok és tüzes bemutatók – hétvégén Szent László Napokat tartanak Győrben

Június 27. és 28. között ismét benépesül az Aranypart, ahol két napon át a középkor világa elevenedik meg. 

Megosztva lettek gólkirályok, a Sárvár FC játékosa mégsem kapott serleget

A Király SE játékosa azonban kapott trófeát. Frissítve.

Az Országgyűlés elfogadta a hatósági üzemanyagár megszüntetéséről szóló törvényt

Ugyanakkor rendkívüli helyzetben a kormány később ismét beavatkozhat a piaci árakba.

Lézeres szemműtét kockázatok és mellékhatások: mire számíthatsz a felépülési idő alatt?

Egyre többen döntenek a lézeres szemműtét mellett, hiszen a modern technológiáknak köszönhetően a beavatkozások gyorsak, biztonságosak és rendkívül hatékonyak.